لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی هفت وبلاگ نویس زندانی در ایران شد


سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی هفت وبلاگ نویس زندانی در ایران شد
سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی هفت وبلاگ نویس زندانی در ایران شد

پس از گذشت یک سال از بازداشت هفت فعال اینترنتی و وبلاگ نویس ایرانی توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، سازمان «گزارشگران بدون مرز» بار دیگر خواستار آزادی این افراد شد.

این سازمان مدافع حقوق خبرنگاران اواخر بهمن ماه سال گذشته با ارسال نامه ای به ناوی پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و نیز آیت الله صادق آملی لاریجانی خواسته بود تا این هفت فعال اینترنتی جوان در اسرع وقت آزاد شوند.

ایمان مسجدی، امیر لطیفی، محمد رضا قلی زاده، لادن مستوفی ماب، هانیه فرشی، حجت نیکویی و سپهر ابراهیمی، دانشجویان ۱۹ تا ۲۸ ساله ای هستند که از سال گذشته تاکنون در بازداشت مقامات وزارت اطلاعات ایران هستند.

سازمان «گزارشگران بدون مرز» در بیانیه ای که روز دوشنبه ۲۷ تیرماه (۱۸ ژوییه ) منتشر کرد، بازداشت این جوانان ایرانی و اتهام آن ها به «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، اقدام علیه امنیت ملی در همکاری با سازمان های ضدانقلاب، توهین به پیامبر و محاربه» را «غیرعادلانه» خوانده است.

در بیانیه این سازمان آمده است دادگاه انقلاب ایران در بهار سال جاری از اتهامات توهین به پیامبر و محاربه این افراد صرف نظر کرد، اما آن ها را به زندان های طولانی محکوم کرد.

براساس بیانیه سازمان «گزارشگران بدون مرز»، مسجدی و ابراهیمی هر یک به ۸ سال زندان، قلی زاده و فرشی به ۷ سال زندان، نیکویی و مآب به ۵ سال حبس و لطفی به ۷ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند و وکلا و اعضای خانواده این فعالان اینترنتی به تازگی از صدور این حکم مطلع شده اند.

در بیانیه این نهاد مستقر در پاریس، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت این وبلاگ نویسان، بیماری آن ها و پیامدهای جسمی و روحی جدی بازداشت طولانی و بدرفتاری با آن ها نوشته است این فعالان پس از بازداشت به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران منتقل شدند و دوره های طولانی در زندان انفرادی تحت بازداشت و شکنجه شدید قرار داشتند و برای پذیرش اتهامات و اعتراف به «سازماندهی شبکه ای از کفار» زیر فشار قرار گرفتند و این اعترافات در جلسات دادگاه علیه آن ها مورد بهره برداری قرار گرفت.

سازمان «گزارشگران بدون مرز» نسبت به خطری که جان این جوانان ایرانی را تهدید می کند، هشدار داده نوشته است «مآب و فرشی در بند ۵ زندان زنان گوهردشت، مسجدی و قلی زاده در بند ۳۵۰ زندان اوین، نیکویی، لطیفی و ابراهیمی در زندان رجایی شهر کرج زندانی شده اند».

ایران که ۲۲ خبرنگار و ۱۶ فعال اینترنتی و وبلاگ نویس را بازداشت کرده است، از بین ۱۷۸ کشور، در رده ۱۷۵ شاخص آزادی مطبوعات سازمان «گزارشگران بدون مرز» قرار گرفته است و این سازمان ایران را در فهرست «دشمنان اینترنت» قرار داده است.

XS
SM
MD
LG