لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

گزارشگران بدون مرز: تعداد خبرنگاران کشته‌شده حین کار در سال ۲۰۲۳ باوجود جنگ غزه کاهش یافت


سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه اعلام کرد با وجود کشته‌شدن شماری از خبرنگاران در جریان جنگ غزه طی دو ماه گذشته، تعداد خبرنگاران کشته‌شده در حین کار، امسال کاهش یافته و به پایین‌ترین آمار از سال ۲۰۰۲ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز، تعداد روزنامه‌نگارانی که در حین کار کشته شده‌اند در سال ۲۰۲۳ به ۴۵ تن کاهش یافته است، که نسبت به سال قبل، ۶۱ تن کاهش یافته است.

با وجود تلفات اخیر در غزه، سازمان گزارشگران بدون مرز کاهش کلی تلفات را ناشی از تلاش‌های سازمان‌های بین‌دولتی و غیردولتی برای مبارزه با معافیت از مجازات، همراه با افزایش احتیاط در میان خبرنگاران می‌داند.

در خاورمیانه، ۶۳ روزنامه‌نگار از هفتم اکتبر، عمدتا در درگیری اسرائیل و حماس جان خود را از دست داده‌اند، اما در این بین تنها ۱۷ روزنامه‌نگار با معیارهای سازمان گزارش‌گران بدون مرز مطابقت دارد.

همزمان، ترکیه و جمهوری اسلامی، همچنان به زندانی کردن روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهند و در حال حاضر ۵۴ روزنامه‌نگار زندانی هستند که در مقایسه با ۶۵ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

در حالی که تعداد خبرنگاران زندانی در سراسر جهان به ۵۲۱ نفر کاهش یافته، بلاروس، چین و میانمار به عنوان سه زندان بزرگ روزنامه‌نگاران جهان شناخته شدند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیز چندی پیش با قرار‌دادن نام جمهوری اسلامی در کنار کشورهایی چون چین، میانمار، ترکیه و بلاروس، ایران را در صدر فهرست جهانی بزرگ‌ترین زندان روزنامه نگاران قرار داد.

XS
SM
MD
LG