لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

انتقاد شدید اد رویس از استراتژی دولت اوباما در سوریه


اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه در واکنش به تحولات سوریه بیانیه ای صادر کرد. این قانونگذار پرنفود جمهوریخواه می گوید اقدامات دو هفته اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، بیش از اقدامات دو سال اخیر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است.

این بیانیه یک روز پس از آن صادر شد که روسیه چندین موشک کروز از دریای خزر و از فاصله حدود ۱۵۰۰ کیلومتری به مواضع مخالفان بشار اسد در سوریه شلیک کرد. روسیه حملات هوایی خود را در دفاع از دولت اسد روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز کرد.

اد رویس همچنین از رئیس جمهوری ایالات متحده خواست به اقدامات روسیه، که به گفته دفتر او شامل ۱۴۰ پرواز نیروی هوایی روسیه در سوریه نیز بوده است، واکنش نشان دهد.

روسیه ادعا می کند هدف این عملیات مبارزه با پیکارجویان اسلامگراست، اما دولت های غربی می گویند روسیه عمدتا نیروهای میانه رو که خواهان براندازی دولت بشار اسد هستند، را هدف قرار می دهد.

اد رویس اضافه کرده است که روسیه به سرعت نفود آمریکا در منطقه را تضعیف می کند و حتی با ورود به حریم هوایی ترکیه، حریم هوایی ناتو را نقض کرده است و همه این اقدامات، به گفته او، با هماهنگی ایران صورت گرفته است.

وی همچنین گفته است که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا از استراتژی روسیه انتقاد کرده، "اما استراتژی ما چه چیزی است؟"

او در پایان بیانیه خود نوشته است، مردم آمریکا، کنگره، متحدان آمریکا و مردم سوریه منتظر هستند.

XS
SM
MD
LG