لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

چگونه ویلیام و کیت با چارلز ودایانا مقایسه می شوند


Smoke comes from a compound that was attacked by militants in Kabul, Afghanistan, May 2, 2012. (AP)
Smoke comes from a compound that was attacked by militants in Kabul, Afghanistan, May 2, 2012. (AP)

مراسم عقد و ازدواج سلطنتی پرنس ویلیام و کاترین میدلتون در راه است و تا چند ساعت دیگر برگزارمی شود. همان گونه که مردم در سراسر جهان خود را آماده می کنند تا از طریق رسانه های ماهواره ای به طور زنده شاهد برگزاری این مراسم باشکوه و جشن عروسی باشند، بعضی ها این واقعه فرخنده را با ازدواج پدرو مادر «ویلیام» که تقریبا ٣٠ سال پیش به صورتی مشابه برگزار شد مقایسه می کنند.

این بار هم ما شاهد یک عروسی افسانه ای که فقط در داستان ها می شود وصف آن را خواند درزمان حال حاضر هستیم و «کیت میدلتون» به زودی با شاهزاده رویاهای خود «پرنس ویلیام» وصلت خواهد کرد درست به همان صورتی که لیدی دایانا اسپنسر نزدیک به سه دهه پیش به عقد و ازدواج پرنس چارلز درآمد.

شباهت ها

کیت میدلتون دختریک میلیونرخودساخته است که اجداد او به کارگران معدن های ذغال سنگ بازمی گردند. علیرغم صحبت هایی که در اطراف کیت میدلتون درباره از طبقه متوسط بودن او می شود بنا برگفته «جولی تادیو» پروفسور تاریخ اهل بریتانیا، نکات مشترک بین «کیت» و «لیدی دایانا» مادر آریستوکرات «پرنس ویلیام» خیلی بیشتر از آن است که مردم تصور می کنند:«خیلی از مردم می گوینده آه.. شاهزاده ما دارد با یک آدم عامی ازدواج می کند در حالی که خود دایانا هم عملا یک فرد عامی به شمار می رفت. یک فرد عامی در فرهنگ انگلستان به کسی گفته می شود که با خاندان سلطنتی هیچگونه نسبتی نداشته باشد. بنا براین شما می توانید یک آریستوکرات باشید اما بازهم به طبقه عوام تعلق داشته باشید.»

تفاوت ها

پرنس چارلز و لیدی دایانا در کلیسای «سنت پل» وصلت کردند اما پرنس ویلیام و کیت میدلتون در «وست مینیستر ابی» ازدواج خواهند کرد. در روز عقد و ازدواج پرنس چارلر، عروس دریک کالسکه مخصوص شیشه ای که به صورت سنتی با اسب کشیده می شد به محل کلیسا آمد و پس از مراسم عقد، پرنس و پرنسس با هم و در یک کالسکه سرباز به خانه رفتند.

کیت میدلتون، سنت قدیمی و چند ساله ازدواج های سلطنتی را خواهد شکست و اولین عروس دربار انگلستان خواهد بود که به جای کالسکه شیشه ای یا زرین با یک لیموزین به «وست مینیستر ابی»خواهد آمد. اما قطعا این تنها جایی است که سنت های قدیمی شکسته خواهند شد. خانم تادیو می گوید:«شاید کیت میدلتون با صرفنظر از کالسکه سواری می خواهد یک پیام مهمی را درمورد خودش به ما برساند. چون اگر او با کالسکه به محل عروسی بیاید آنوقت واقعا تبدیل به یکی از اعضای خاندان سلطنتی شده است!»

نامزدی

پدر و مادر پرنس ویلیام یعنی چارلز و دایانا تا قبل از نامزدی کمی عجیب و غریب خود تنها سیزده بار باهم ملاقات کرده بودند. در آن زمان خبرنگاری از دایانا پرسید:«آیا شما عاشق همدیگر هستید؟» و پرنسس درپاسخ گفته بود:«البته که ما عاشق هم هستیم» و پرنس چارلز هم بلافاصله گفته بود:«حالا عشق یا هرچی که می خواین اسمشو بذارین!»

اما برعکس روابط ناهمگون چارلز و دایانا، رابطه دوستی و عشق و عاشقی میان ویلیام و کیت با زمان محکم تر شده است و آن ها بنا برگفته «تادیو» زوجی آماده وصلت هستند:«برخلاف چارلز و دایانا که مدت کوتاهی پیش از ازدواج همدیگر را می شناختند، ویلیام و کیت مدت هشت سال مداوم با هم دوستی و رابطه عاشقانه داشته اند. من فکر نمی کنم بعد از چنین مدت درازی دیگر مسئله ناگفته ای باقی مانده باشد که هریک از این دو نفر را شگفت زده کند!»

توجه عموم

بسیاری از مردم بریتانیا، روابط رومانتیکی که بین اعضای خاندان سلطنتی پیش می آید را دنبال می کنند و آن را جالب توجه و حتی سرگرم کننده می شمارند اما به نظر «تادیو»خاندان سلطنتی نقشی کمی مهم تر از فقط یک وسیله سرگرمی برای مردم بریتانیا دارد:«برای مردم انگلستان، خاندان سلطنت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این مسئله ای است که در طول سال ها هرگز عوض نشده و به نظر من نباید هم عوض بشود. در یک جامعه چند بعدی با ساختارهای چند ملیتی شما احتیاج به عاملی دارید که مردم را متحد و به هم نزدیک ترکند.»

بیش از ٧٥٠ میلیون نفر از سراسر جهان شاهد ازدواج پرنس چارلز و لیدی دایانا اسپنسر بودند. این بار انتظار می رود بیش از دو میلیارد نفر روز جمعه به تماشای مراسم عقد و ازدواج پرنس ویلیام و کیت میدلیتون بنشینند.

XS
SM
MD
LG