لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

روحانی: سلاح اتمی جایی در راهبرد امنیتی ایران ندارد


حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران می گوید کشور او آماده است توافقنامه اتمی را رعایت کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، روحانی روز شنبه در سخنانی در اجلاس سالیانه مجمع اقتصادی جهانی در داووس، سوئیس، از جمله گفت « من با قاطعیت و صراحت اعلام می کنم که سلاح هسته ای و توسل به زور، هیچ جایگاهی در راهبرد کلان امنیت ما نداشته است و ایران هیچ انگیزه ای برای چنین گرایشی ندارد. اما ملت ایران ، تحت هیچ شرایطی از حقوق خود در دست یابی به فن آوری صلح آمیز هسته ای صرفنظر نخواهد کرد.»

روحانی، که سخنرانی اش با آغاز مذاکرات صلح سوریه و لغو برخی از تحریم های بین المللی علیه ایران مصادف شده است، گفت : او می بیند ایران در اقتصاد جهانی آینده سیاست های اعتدال، احتیاط و امید را دنبال خواهد کرد ، و یاد آور شد اقتصاد ایران قابلیت آن را دارد که در سه دهه آینده در میان ۱۰ اقتصاد اول جهان قرار گیرد.

روحانی، که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران همراهش بود، تاکید کرد تهران به شرایط توافقنامه اتمی احترام خواهد گذاشت. توافق راه را برای معاملات بازرگانی جدید باز می کند. روحانی گفت ظریف آماده خواهد بود در حاشیه مجمع ، که در آن حدود ۲۵۰۰ نفر از رهبران سیاسی، شرکت های بزرگ و شخصیت های برجسته دیگر حضور دارند، در باره آنها بحث کند.

به گفته روحانی ایران قصد دارد مناسبات تجارتی، صنعتی و اقتصادی با تمام همسایگان خود، از جمله ترکیه، عراق، روسیه ، پاکستان و افغانستان را از سر بگیرد. روحانی همچنین گفت ایران کاملا آماده است با تمام کشورهای همسایه جهت یافتن راه حل هایی برای مسائلی شامل بازرگانی، نگرانی های زیست محیطی، حقوق فلسطینیان، امنیت خلیج فارس و بحران انسانی در سوریه ، از در تعامل در آید.

رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد پیوندهای اقتصادی تاریخی ایران با اروپا به حال عادی در آید و گفت مذاکره با آمریکا می تواند راه را برای مناسبات بهتر هموار کند.

در جبهه سوریه، روحانی « برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه» را بهترین راه برای پایان دادن به بحران کشور دانست.

در کنفرانس داووس، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، شیمون پرز رئیس جمهوری و تزیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل نیز حضور داشتند.

به گزارش اسوشیتد پرس، پرز به خبرنگاران گفت اینک بسته به ایران است که جهان را متقاعد سازد کشور او تسلیحات اتمی را دنبال نمی کند.

پرز گفت « ما آماده صلح با مردم ایران هستیم، آنها هرگز دشمن ما نبوده اند. ما خواهان جنگ و رویارویی نیستیم.»
XS
SM
MD
LG