لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

روحانی عازم نیویورک شد


حسن روحانی در شصت و نهمین مجمع عمومی
حسن روحانی در شصت و نهمین مجمع عمومی

حسن روحانی پیش از ظهر روز پنج‌شنبه به وقت تهران، عازم نیویورک شد تا در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند. این سومین سفر رئیس‌جمهوری ایران به ایالات متحده است و پنج روز طول خواهد کشید.

آقای روحانی سخنران هشتم نوبت صبح در روز افتتاحیه مجمع عمومی است. نخستین سخنرانی او در سازمان ملل پس از توافق هسته‌ای اهمیت بین‌المللی ویژه‌ای پیدا کرده است. به ویژه این که در همین روز روسای جمهوری آمریکا، روسیه، چین و فرانسه نیز سخنرانی خواهند داشت.

حسن روحانی پیش از سفر به آمریکا در جمع خبرنگاران به اهمیت این سفر اشاره کرد و گفت که "در سازمان ملل باید زمینه را برای استفاده از فرصت برجام که فرصت های زیادی برای هر دو طرف فراهم کرده است، مهیا کنیم."

رئیس‌جمهوری ایران همچنین بر "تعامل سازنده با جهان" تاکید کرد: "کار ما در این سفر تشریح چگونگی استفاده از فضای بعد از برجام برای فعالیت‌های اقتصادی و علمی در ایران و رابطه بیشتر با جهان است که تحت عنوان تعامل سازنده با جهان هدف ما و وعده بنده به مردم کشورم بوده است."

به گفته معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در نشست سران توسعه پایدار ملل متحد نیز سخنرانی خواهد کرد و در روز آخر سفر خود در یک نشست خبری حضور پیدا می‌کند. دیدارها و ملاقات هایی با اعضای اندیشکده‌های آمریکایی و دیدار با ایرانیان ساکن آمریکا از دیگر برنامه‌های سفر آقای روحانی به نیویورک است.

محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری؛ محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهوری همراهان حسن روحانی در این سفر هستند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در نیویورک حضور دارد و مجید تخت‌روانچی، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای به آنها خواهد پیوست.

XS
SM
MD
LG