لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

واکنش کاربران ایرانی به وعده حسن روحانی برای بازسازی خرابی‌های سیل؛ وعده‌های تو خالی


بازدید روحانی از مناطق سیل زده
بازدید روحانی از مناطق سیل زده

از چند روز پس از وقوع سیل در استان‌‌های مختلف ایران، مسئولان جمهوری اسلامی به شکل‌های مختلف وعده بازسازی مناطق تخریب شده را در مدتی کوتاه داده‌‌اند.

از جمله در اوایل هفته جاری حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، گفت که این نیرو «یک برنامه ریزی دو ماهه مدیریت بحران برای بازگشت به شرایط قبل از سیل» دارد و برای پس از آن «برنامه‌ریزی بلند مدتی کرده‌ایم که شرایط را به وضعیتی بهتر از قبل تبدیل کنیم.»

در این میان برخی مقام‌های جمهوری اسلامی اقدام به مقایسه سیل ایران با شرایط رخ داده پس از طوفان در آمریکا کردند. از آن جمله حسن روحانی، رئيس جمهوری ایران، در این‌باره گفت: «گلستان، لرستان، خوزستان، و مناطق سیل‌زده ما، نیواورلئان آمریکا نیستند که بازسازی آنها چندین سال طول بکشد. خواهید دید که خسارت‌های سیل را در همین سال ۹۸ و بخش اعظم آن را تا قبل از تابستان جبران می‌کنیم.»

این سخنان روحانی در حالی بیان شد که طی روزهای اخیر، انتقادهای مختلفی از نحوه مدیریت امدادرسانی به سیل‌زدگان وجود داشت. انتقادهایی که در مواردی منجر به درگیری میان مردم معترض و نیروهای امنیتی شد و براساس گزارش‌ها در خوزستان دست‌کم یک تن در همین درگیری‌ها جان خود را از دست داد.

اینجا ایران است!

سخنان روحانی با واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی هم مواجه شد. از جمله کاربری با نقل جمله روحانی درباره نیوارولئان، نوشت: «روحانی: اینجا نیواورلئان نیست که بازسازی چند سال طول بکشه!! اینجا ایران است و بازسازی به هیچ عنوان انجام نمیگیرد!»

کاربر دیگری به مقایسه اقدام‌‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از وقوع توفان در تگزاس و واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی به سیل در ایران پرداخت: «طوفان تگزاس: ترامپ بازدید از مناطق خسارت دیده همراه همسرش، بازسازی تقریبا هشتاد درصد. سیل سراسر ایران: روحانی بازدید از قشم همراه خانواده فردای سیل شمال کشور، بازسازی پس از یک سال و نیم از زلزله کانکس و چادر زلزله زدگان را سیل برد. آمریکا ها چقدر بدبخت هستند که رهبر ندارند.»

کاربر دیگری با اشاره به وعده روحانی برای بازسازی و پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره وقوع مجدد سیلاب در برخی مناطق، نوشت: «روحانی گفته تا اخر ماه مناطق سیل زده را بازسازی می کنیم. اقای روحانی بزار یه سامانه دیگه داره میاد صبر کن اونم بباره بعد بازسازی کن دوباره کاری نشه.»

یکی از مضمون‌‌های مورد اشاره بسیاری از کاربران، بازسازی مناطق تخریب شده در جنگ هشت ساله ایران و عراق، به خصوص در خوزستان و همچنین خرابی‌های ناشی از زلزله در سال‌های اخیر بود.

کاربران با اشاره به وضعیت مناطق جنگی و مردمی که در مناطق زلزله‌زده هستند و وعده‌های حکومت برای بازسازی، به مقایسه آن‌ وعده‌ها و وضعیت آن مناطق با وعده فعلی مسئولان جمهوری اسلامی برای ساخت مناطق سیل‌زده کردند.

کاربری با نقل سخنان روحانی درباره بازسازی مناطق سیل‌زده نوشت: «روحانی: گلستان، لرستان، خوزستان و مناطق سیل‌زده ما نیواورلئان آمریکا نیستند که بازسازی آنها چندین سال طول بکشد. خواهید دید که خسارت‌های سیل را درهمین سال ۹۸ وبخش اعظم آن را تاقبل از تابستان جبران می‌کنیم.

kidding me?!!!

هنوز اهالی کرمانشاه تو کانکسن، هنوز آثار جنگ تو شهرای خوزستانه.»

کاربر دیگیری با انتشار عکسی از شهر بم پس از لزله، شهر کرمانشاه و همچنین خرمشهر به سخنان رئيس جمهوری ایران واکنش نشان داد: «به ترتیب بم (حاشیه‌نشینی ۱۴ سال بعد از زلزله)، کرمانشاه (۱ سال بعد از زلزله) و خرمشهر (۳۰ سال بعد از جنگ).»

عمل نکردن مسئولان به وعده‌های پیشین برای بازسازی یا پرداخت خسارت، مورد اشاره برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی هم قرار گرفت و برخی کاربران درباره آن نوشتند. از جمله فیلمی از اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی که در آن می‌گفت: «سیل اومد شما جان خودتون و زن و بچه‌تون رو نجات بدین. می‌دونیم شما بابت عدم پرداخت خسارت سیل۹۵ گله‌ دارین اما فعلا خودتون رو‌ نجات بدین بعد ما خسارت سیل۹۵ را پرداخت می‌کنیم.»


کاربر دیگری هم این‌گونه به سخنان حسن روحانی واکنش نشان داد: «حسن روحانی گفته گلستان را به روز اول برمیگردانیم ، همان طور که خرمشهر و کرمانشاه را برگرداندند.»

انتقادها از وعده‌‌های روحانی حتی به کاربران اصول‌گرا هم کشیده شد. از جمله یکی از این کاربران نوشته بود: «روحانی: گلستان را به روز اول باز می‌گردانیم. تصویر سرپل‌ذهاب دو سال بعد از زلزله.»

یک کاربر دیگر در توئیتر هم به زلزله ورزقان در تابستان سال ۹۱ و خرابی‌های به جا مانده از آن اشاره کرد: «این عکس‌ها را آذر۹۶از روستاهای ورزقان که در زلزله مرداد۹۱ تخریب شده بود، گرفتم. مردم یا هنوز در کانکس بودند یا تکه‌های کانکس را به دیوار آجری چسبانده و اتاق ساخته بودند. هنوز پرده‌های‌ کانکس از بنرهای اهدایی بود.حالا روحانی می‌گوید خسارت‌های سیل را تا۳ماه دیگر می‌سازیم.»

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته، ضمن اعلام حمایت از مردم ایران، گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده، اعلام کرد رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوء مدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG