لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

میت رامنی با مسئولان اسرائیلی ملاقات کرد


میت رامنی رقیب انتخاباتی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکشنبه در ادامه سفر خود در اسراییل با مقامات آن کشور دیدار کرد.

میت رامنی شنبه شب پس از پایان سفر به بریتانیا به تل آویو وارد شد و بامداد یکشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در دفتر وی در اورشلیم گفتگو کرد. دیدار میت رامنی از منطقه خاورمیانه، بخشی از سفر وی به سه کشور خارجی بمنظور تقویت اعتبار خود در رهبری امنیت ملی و دیپلماسی ایالات متحده است .

سفر رامنی به اسرائیل هنگامی صورت گرفت که رهبران جهان اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی را مورد ارزیابی قرار میدهند ، رژیم سوریه بیش از پیش شکننده بنظر میرسد و گفتگوهای صلح خاورمیانه نیز بجایی نرسیده.

میت رامنی دوست دیرینه نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، منتقد موضع باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در قبال اسراییل، و رویکرد او درقبال بلندپروازیهای اتمی ایران است.

آقای نتانیاهو یکشنبه پس از دیدار با میت رامنی گفت تحریمها برای عقب نشاندن تلاش اتمی ایران حتی ذره ای هم اثر نداشته است. او گفت: «برای همین ما به یک تهدید نظامی معتبر همراه با تحریمها نیاز داریم که شانس عوض کردن شرایط را داشته باشد.»

شکست مذاکرات اتمی قدرتهای ششگانه جهان با جمهوری اسلامی برای ممانعت ازغنی سازی و آنچه غرب بیم دارد به تولید سلاح اتمی ایران منجر شود، نگرانی بین المللی را از حمله یکجانبه اسراییل به ایران برانگیخته.

میت رامنی به خبرنگاران گفت تلاشهای ایران برای اتمی شدن، مساله ای است که وی آنرا بسیار جدی میگیرد: «نظر شما نسبت به اتمی شدن ایران چیزی است که من بسیار جدی میگیرم و منتظر گفتگو با شما در باره اقداماتی که بتواند ایران را از بی خردی اتمی اش بازدارد هستم.»

روزنامه هاآرتص چاپ اسراییل یکشنبه نوشت تام دانیلون مشاور امنیت ملی باراک اوباما در باره طرح احتمالی حمله به ایران با نتانیاهو صحبت کرده ولی یک مقام ارشد اسراییل این مطلب را تکذیب کرد.

جمعه باراک اوباما یک کمک ۷۰ میلیون دلاری را برای تقویت روابط نظامی با اسراییل اختصاص داد و وزیر دفاع آمریکا نیز این هفته با تمرکز بر تهدید ایران و خشونت در سوریه به اسراییل ، اردن وسپس به مصر و تونس سفر خواهد کرد.

ملاقاتهای رامنی در اسراییل همچنین شامل دیدار با وزیر دفاع و وزیر خارجه و رییس حزب لیکود اسراییل و سپس در کرانه باختری با سلام فیاض ، نخست وزیر تشکیلات فلسطینیها است.
XS
SM
MD
LG