لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

«نویسنده سایه» رومن پولانسکی برنده شش جایزه اسکار اروپایی شد


«نویسنده سایه» رومن پولانسکی برنده شش جایزه اسکار اروپایی شد
«نویسنده سایه» رومن پولانسکی برنده شش جایزه اسکار اروپایی شد

فیلم «نویسنده سایه» اثر رومن پولانسکی فیلمساز مطرح جهان برنده شش جایزه اصلی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اروپا معروف به (جوایز فیلم اروپا) شد.

جایزه بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه نویس اروپا که در زمره این شش جایزه بودند به رومن پولانسکی اهدا شد.

نگرانی از احتمال بازداشت پولانسکی به دلیل پرونده همچنان گشوده مانده وی در لس آنجلس آمریکا مانع از حضور وی در محل برگزاری جشنواره در استونی شد.

از این رو، رومن پولانسکی از طریق اسکایپ و به صورت زنده از خانه اش در پاریس که بر پرده بزرگ جشنواره دیدنی بود برای دریافت این جوایز از هیات داوران آکادمی فیلم اروپا سپاسگزاری کرد و افزود: «فیلم نویسنده سایه که به سرمایه کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا ساخته شده حقیقتاً یک فیلم اروپایی ست.»

بنیاد جوایز فیلم اروپا یا «اسکار اروپایی» از سال ۱۹۸۸ هرساله در یکی از شهرهای اروپایی برگزار می شود که بیش از ۲۳۰۰عضو آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اروپا هیات داوران این جشنواره را تشکیل می دهند. مراسم اهدای جوایز امسال فیلم اروپا روز شنبه در شهر تالین استونی برگزار شد.

فیلم نویسنده سایه تاکنون برنده چندین جایزه بزرگ جشنواره های فیلم جهان از جمله جشنواره فیلم برلین شده و احتمال می رود در اسکار امسال نیز جوایزی از جمله بهترین کارگردانی اسکار را از آن خود کند.

پولانسکی به یاری برنامه اینترنتی اسکایپ در پیام سپاسگزاری خود افزود: تلاش ها و همکاری خوب گروه سازنده فیلم باعث شد نویسنده سایه در جهان تاثیرگذار شود.

رومن پولانسکی فیلمساز لهستانی که در نوجوانی همراه پدرومادر یهودی اش در اردوگاه آشویتس اسیر بوده، فیلم پیانو را ساخت که دریافت کننده اسکار شد، اما به دلیل گشوده ماندن پرونده ۱۹۷۷ شکایت دادستانی لس آنجلس رومن پولانسکی نتوانست به آمریکا سفر کند. سفر ماه سپتامبر ۲۰۰۹ به سویس برای شرکت در جشنواره فیلم زوریخ سویس از سوی پلیس این کشور بازداشت شد. بازداشت خانگی پولانسکی در سویس از سوی رسانه ها به فیل در اتاق تشبیه شد. در فرجام دولت سویس زیر فشار افکار عمومی اروپا کمبود مدارک لازم از سوی دادستانی لس آنجلس را دلیل خوبی برای آزادی پولانسکی برای بازگشت به فرانسه اعلام کرد.

رومن پولانسکی نخستین بار با ساخت فیلم «چاقوی در آب» در لهستان به شهرت رسید. مهاجرت به آمریکا و ساخت «بچه رزمری» و «محله چینی ها» پولانسکی را بعنوان فیلمسازی دارای سبک ویژه به جهانیان شناساند. فیلمهای «ماه تلخ»، «یک تشریفات محض»، «پیانیست» از جمله ساخته های پولانسکی ست.

XS
SM
MD
LG