لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

تام ویتز، نیل دایموند و گروه آلیس کوپر درتالارمشاهیر راک اندرول قرار گرفتند


تام ویتز، نیل دایموند و گروه آلیس کوپر درتالارمشاهیر راک اندرول قرار گرفتند
تام ویتز، نیل دایموند و گروه آلیس کوپر درتالارمشاهیر راک اندرول قرار گرفتند

هر سال در مراسمی که در هتل «والدروف آستوریا» در شهر نیویورک برگزار می شود، تنی چند از هنرمندان موسیقی راک اندرول که ٢۵ سال از ارائه اولین آثارشان گذشته است در یک مراسم معارفه به عضویت تالار مشاهیر راک اندرول پذیرفته می شوند.

در نخستین سال اجرای این مراسم در ٢٣ ژانویه ١٩٨۶ ستارگانی چون چاک بری، جیمز براون، ری چارلز، جری لی لوئیس، لیتل ریچارد و سلطان راک اندرول الویس پریسلی جزو پذیرفته شدگان به این تالار بودند.

امسال هرچند برخی از این هنرمندان پذیرفته شده بیش از ٢۵ سال از انتشار نخستین آثارشان می گذرد اما بالاخره توانستند در رده بندی مشاهیرراک اندرول قرار گرفته و نامشان برای همیشه در این فهرست حک شود. این هنرمندان عبارت اند از: نیل دایموند، گروه آلیس کوپر، تام ویتز، دکتر جان و دارلین لاو که دوشنبه شب در منهتن به نام مشاهیرراک اندرول معرفی شدند.

هر یک از این پنج ستاره موسیقی راک اندرول مدت هاست که واجد شرایط بوده اند و برخی از آن ها از جمله نیل دایموند، آلیس کوپر و دارلین لاو در همان آغاز کار خود میلیون ها صفحه فروخته اند. جمع دیگری از هنرمندانی که از این گونه موفقیت های تجاری برخوردار نیستند، موسیقی دانان برجسته ای چون تام ویتز و دکتر جان هستند که به خاطر توجهی که منتقدین به آثار آن ها داشته اند در تالار مشاهیر راک اندرول پذیرفته شده اند. یکی دیگر از این هنرمندان «لئون راسل» است که در رده بندی «سایدمن» Sideman تالارمشاهیرپذیرفته شده است.

هنرمندان نام برده در مراسم معارفه «تالار مشاهیرراک اندرول» دست به اجرای برنامه هایی نیز زدند. از جمله آلیس کوپر که برخی از آهنگ های دهه هفتاد میلادی خود را به همراه بچه های «یتیم خانه رونالد مک دونالد» در نیویورک که همگی با لباس ها و صورت سازی آلیس کوپر روی صحنه ظاهر شده بودند اجرا کرد. این اجرا لحظات دراماتیکی را برای آلیس کوپر خلق کرد که در طول زندگی حرفه ای همواره حرکات تئاتری او، مارگیری و دیگر عملیات غیرمتعارف روی صحنه موسیقی او را تحت تاثیرقرارداده است.

آلیس کوپر که نام اصلی او «وینست فرنیز» است هنگام دریافت مقام افتخارآمیز خود از تالار مشاهیر راک اندرول یک مار بوآی زرد رنگ دور گردن خود پیچیده بود و در یک سخنرانی کوتاه ابتدا به حاضران گفت که «این یک مار است ونه شال گردن» و سپس رو به همسرش که درمیان جمعیت نشسته بود کرد وسی و پنجمین سالگرد ازدواجشان را تبریک گفت.

«بت میدلر» خواننده و بازیگر سینما که اعلام پذیرش «دارلین لاو» بر عهده او گذاشته شده بود روی صحنه به شوخی از عدم پذیرش خود در بین مشاهیر راک اندرول علیرغم واجد شرایط بودنش به جمعی که در میان آن ها بروس اسپرینگستین، باب گلدوف و رابی رابرتسون نشسته بودند گفت: «اقلا حالا اگر شما اسم من و تالار مشاهیر را گوگل کنید یک چیزی نشان داده خواهد شد!»

«میدلر» موسیقی «دارلین لاو» را «موسیقی که آهار یقه ها را آب کرد و ما را به وجد آورد» خواند و بعد در هم خوانی گروهی یکی از ترانه های معروف این خواننده بر روی صحنه با دیگرهنرمندان حاضر در جلسه شرکت کرد.

دارلین لاو که امسال ٧٠ ساله خواهد شد درحالی که اشک به چشم داشت از «فیل اسپکتور» تهیه کننده ای که سال ها پیش برای نخستین بار استعداد او را کشف کرده است نام برد. «لاو» و «بروس اسپرینگستین» نیز یک ترانه دو صدایی اجرا کردند.

در این مراسم جایزه ویژه «احمت ارتگان» به «آرت روپ» بنیان گذار کمپانی صفحه پرکنی «اسپشیالتی رکورد» Specialty Records تعلق گرفت. این کمپانی تهیه کننده آثار هنرمندانی چون «لیتل ریچارد» و «سام کوک» بوده است. جک هالتزمن تهیه کننده دیگری از صحنه موسیقی راک اندرول لس آنجلس بود که جایزه «احمت ارتگان» را برای تهیه و پخش آثارموسیقی آلیس کوپر، دکتر جان، گروه قدیمی «دورز» Doors و «لاو» دریافت کرد.

اعلام پذیرش «دکتر جان» به تالار مشاهیر راک اندرول توسط «جان لجند» انجام شد. دکتر جان با یک کت وشلوار بنفش شفاف روی صحنه آمد درحالی که در این مراسم پوشیدن فراک مشکی اجباری است!

دکتر جان یکی از برجسته ترین شخصیت های موسیقی راک اندرول از نوع «نیواورلئان» به شمار می رود. او بیش از ۵٠ سال در صحنه این موسیقی و هم چنین موسیقی ریتم و بلوزR&B و فانک Funk فعالیت دارد. اما هنر او نیز در طول سالیان تا حدود زیادی تحت تاثیر معروفیت بیش از اندازه و طرفداران بی شمارش قرارداشته است.

نیل دایموند، خواننده، آهنگساز و ابرستاره موسیقی که سیل طرفداران او در ایالت های میانی آمریکا بلیت کنسرت های او را از سال ها پیش از اجرا پیش خریداری می کنند درحالی که دوربین دیجیتالی در دست داشت روی صحنه آمد و از ستارگان معروفی که تماشاگران برنامه را تشکیل می دادند عکس گرفت. این خواننده به خاطر نوع موسیقی تجارتی که مورد توجه مردم معمولی و جریان های اصلی است با وجود فروش خارق العاده آثارش تا کنون به «تالارمشاهیرراک اندرول» راه نیافته بود.

«پل سایمون» اعلام کننده پذیرش «نیل دایموند» به تالار مشاهیربود که سخنان خود را با این جمله آغاز کرد: «چرا این قدر دیر؟ آن هم هنرمندی که یکی از زیباترین ترانه های عاشقانه تاریخ موسیقی به نام «تو هرگز برایم گل نمی آوری» You Don't Bring Me Flowers Anymore را به همراه «باربارا استرایسند» اجرا کرده. البته باید بگویم که تالار مشاهیر راک اندرول احتمالا اجازه نخواهد داد حتی ژن استرایسند هم به این تالار نزدیک شود!»

تام ویتز، خواننده و آهنگساز دیگری است که بیش از چهل سال است به کار ساختن ترانه های خاص خود که در رده بندی «راک اندرول» قرار می گیرد اشتغال داشته است. تام ویتز هنگام اعلام نامزدی او برای پذیرفته شدن در تالار مشاهیر به شوخی گفته بود: «تالارمشاهیر راک اندرول هیچ وقت برای من اهمیت نداشته است. اما الان خیلی تعجب می کنم که می بینم اتفاقا چقدر هم اهمیت دارد!»

تام ویتز، دوشنبه شب پس از دریافت تندیس پذیرش به «تالار مشاهیر راک اندرول» از دست «نیل یانگ» آرتیست برجسته دیگری که درصحنه موسیقی راک اندرول از احترام خاصی برخوردار است به حاضران گفت: «ایکاش یک مجسمه اندازه ای که توی حلقه کلید ماشینم جا بشود را هم به من می دادند که اگر احیانا پلیس دستگیرم کند و بخواهد به دست هایم دستبند بزند همکارش به او بگوید: به این دستبند نزن..این یکی از مشاهیرتالار راک اند روله!»

XS
SM
MD
LG