لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

تقاضا برای تحویل غذا توسط ربات‌‌ها به شدت افزایش یافته است


تحویل غذا توسط ربات در محوطه دانشگاه ایالتی «بولینگ گرین» اوهایو، آمریکا - ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱
تحویل غذا توسط ربات در محوطه دانشگاه ایالتی «بولینگ گرین» اوهایو، آمریکا - ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱

تحویل غذا با ربات دیگر یک تصور علمی تخیلی نیست. هرچند ممکن است به این زودی‌ها آن‌ها را در محله خود نبینید.

به گزارش آسوشیتدپرس، صدها ربات کوچک که بلندی آنها تا زانوی یک انسان متوسط است و حدود چهار جعبه بزرگ پیتزا را در خود جای می‌دهند، اکنون در محوطه‌های دانشگاه‌ها، و حتی پیاده‌روهای برخی از شهرهای آمریکا، بریتانیا، و اماکن دیگر به چشم می‌خورند.

در حالی که این ربات‌ها پیش از همه‌گیری کرونا در تعداد محدودی مورد آزمایش قرار می‌گرفتند، شرکت‌های سازنده آنها می‌گویند کمبود نیروی کار در دوران همه‌گیری و ترجیح فزاینده برای تحویل بدون تماس، موجب شده است که به شروع راه‌اندازی این ربات‌ها تسریع بخشند.

الستیر وستگارث، مدیرعامل شرکت «استارشیپ تکنالجیز»، که اخیراً تعداد تحویل غذا به مشتریانش از مرز دو میلیون گذشته است، گفت: «ما متوجه شدیم که تقاضا برای استفاده از ربات سر به آسمان کشیده است.»

وی تاکید کرد: «به نظر من تقاضا همیشه بود، ولی بعد از همه‌گیری بیشتر شد.»

تعداد ربات‌های شرکت استارشیپ از ۲۵۰ ربات در سال ۲۰۱۹، با یک افزایش چشمگیر، اکنون به ۱۰۰۰ ربات رسیده است. صدها ربات دیگر نیز به زودی وارد کار خواهند شد. آنها در حال حاضر در ۲۰ محوطه دانشگاه در آمریکا غذا تحویل می‌دهند. ۲۵ دانشگاه دیگر نیز به زودی به این فهرست اضافه خواهد شد.

حمل غذا به وسیله ربات
حمل غذا به وسیله ربات

آنها همچنین در پیاده‌روی‌های شهرک میلتون کینز در بریتانیا، مودستو در ایالت کالیفرنیای آمریکا، و زادگاه خود شرکت استارشیپ، شهر تالین در استونی، کار می‌کنند.

شرکت استارشیپ تکنالجیز یکی از چند شرکت سازنده این‌گونه ربات‌ها است.

این ربات‌ها طرح‌های متفاوتی دارند. مثلاً برخی از آنها چهار چرخ و برخی دیگر شش چرخ دارند. ولی به طور کلی، همه آنها از دوربین، حسگر، «جی‌پی‌اس» سامانه موقعیت‌یابی جهانی، و گاهی اسکنرهای لیزری برای حرکت به تنهایی در پیاده‌روها و حتی از عبور از خیابان‌ها استفاده می‌کنند. این ربات‌ها با سرعت ۸ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG