لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

نخست وزیر بریتانیا جنگ اسرائیل و حماس را «وحشتناک» خواند و خواستار پایان آن شد


نخست وزیر بریتانیا، شش ماه پس از حمله «گروه تروریستی» حماس به اسرائیل ، جنگ بین اسرائیل و حماس را «وحشتناک» خواند و بر لزوم پایان فوری آن تاکید کرد.

ریشی سوناک، روز شنبه ۱۸ فروردین گفت: «ما همچنان بر حق اسرائیل برای شکست دادن
تهدید تروریستهای حماس و دفاع از امنیت خود تاکید داریم اما کل بریتانیا از این جنگ شوکه شده، این درگیری وحشتناک باید پایان یابد و همه گروگانها باید آزاد شوند.»

او خاطرنشان کرد: «امروز شش ماه از حمله تروریستی ۷ اکتبر می‌گذرد، حمله‌ای که وحشتناک‌ترین تجاوز در تاریخ اسرائیل و بدترین کشتار یهودیان از زمان جنگ جهانی دوم بود. اما زخم‌های اسرائیل هنوز التیام نیافته، خانواده‌ها هنوز عزادارند و گروگان‌ها همچنان در دست حماس اسیر هستند.»

نخست وزیر بریتانیا همچنین تاکید کرد که کودکان غزه به یک «توقف بشردوستانه فوری در جنگ نیاز دارند و کمکهایی که ما برای رساندن آن از طریق زمین، هوا و دریا تلاش کرده‌ایم، باید به آنها برسد.»

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه اسلام گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی و آزادی گروگان‌ها آغاز کرد.

این تهاجم موجب آواره شدن اکثریت جمعیت ٢ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری غزه شده است که نیاز فوری به مواد غذایی و دیگر مایحتاج زندگی دارند.

به رغم تبعات ویران‌کننده حمله تروریستی حماس به اسرائیل، مقامات این گروه اسلام گرا از آن زمان چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان حمله‌ای مشابه را بارها تکرار خواهند کرد.

حماس بدون اشاره به تعداد اعضای کشته‌شده خود در نتیجه تهاجم اسرائیل به غزه می‌گوید بیش از ٣٣ هزار فلسطینی ساکن غزه تا کنون کشته و حدود ٧۵ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی حماس را راستی‌آزمایی یا تایید کند. اسرائیل بارها تاکید کرده است که حماس از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG