لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

تصادفات جاده‌ای در ایران؛ ۴۰۵ هزار نفر در سوانح رانندگی دو دهه گذشته کشته شدند


تصادف جاده ای در ایران. آرشیو
تصادف جاده ای در ایران. آرشیو

حدود ۴۰۵ هزار نفر در حوادث رانندگی ایران در طول دو دهه گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران، بر پایه اطلاعات سازمان پزشکی قانونی، تصادفات رانندگی در طول ۱۷ سال از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۱ نیز بیش از پنج میلیون و پانصد هزار نفر مصدوم برجای گذاشته است.

بر اساس تازه‌ترین آمار سازمان بهداشت جهانی درباره میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات، ایران در میان ۱۸۳ کشور جهان در جایگاه ۶۵ قرار گرفته است.

به گزارش این نهاد بین‌المللی، بعد از عوارض قلبی، سکته‌های مغزی و فشار خون، سوانح رانندگی چهارمین عامل مرگ شهروندان در ایران محسوب می‌شود.

از جمله دلایل وقوع تصادفات رانندگی در ایران، تخلفات رانندگی، استانداردهای پایین خودروهای داخلی و نامناسب بودن جاده‌ها ذکر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بیش از ۱۹ هزار نفر در سوانح رانندگی سال ۱۴۰۱ کشته شدند که بیانگر افزایش ۱۶ درصدی تلفات جاده‌ای ایران در مقایسه با یک سال قبل از آن است.

بنا بر این گزارش، در سال گذشته استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان و تهران دارای بیشترین آمار تلفات جاده‌ای و استان‌های ایلام، چهارمحال و بختیاری و اردبیل نیز کمترین موارد مرگ و میر جاده‌ای را به خود اختصاص داه‌اند.

آمار مرگ و میر سالانه ناشی از تصادفات رانندگی در ایران که سالها حدود ۲۸ هزار نفر اعلام می شد، از سالهای ۱۳۸۳ به بعد رو به کاهش گذاشت.

مقامات جمهوری اسلامی کاهش تلفات جاده‌ای را ناشی از افزایش نظارت پلیس و اعمال مقررات سختگیرانه‌ راهنمایی و رانندگی اعلام می کنند.

این در حالیست که برخی کارشناسان «بازی با ارقام» را از جمله دلایل کاهش آمارها می دانند.

وبسایت الف حدود پنج سال قبل به نقل از مسئولان وقت امور جاده‌ای گزارش داده بود که مصدومان اگر پس از دو ماه از سانحه رانندگی جان خود را از دست بدهند، دیگر در شمار تلفات تصادفات جاده‌ای محسوب نمی‌شوند.

XS
SM
MD
LG