لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

نگرانی از نشت رادیواکتیو در پی حمله روسیه به اوکراین؛ نایاب‌شدن داروهای یدید‌پتاسیم در اروپای شرقی


صف مردم در برابر داروخانه‌ای در کی‌یف، ۲ مارس ۲۰۲۲ (تصویر تزئینی است)
صف مردم در برابر داروخانه‌ای در کی‌یف، ۲ مارس ۲۰۲۲ (تصویر تزئینی است)

ادامه تهاجم روسیه به اوکراین، قرار گرفتن زرادخانه هسته‌ای این کشور در حالت آماده باش و حملات به تأسیسات هسته‌ای این کشور، تقاضا برای داروهای یدید پتاسیم را افزایش داده است.

ترکیبات داروهای حاوی یدید پتاسیم مانع از جذب رادیو اکتیو توسط غده تیروئید می‌شود و از این غده در برابر تشعشعات محافظت می‌کند.

رسانه‌های محلی اینک از افزایش تقاضای این دارو و نایاب شدن آن به دنبال انتشار اخبار حمله به نیروگاه‌های اتمی اوکراین و اختلال در فعالیت بعضی از آنها، خبر می‌دهند.

در چرنوبیل، بیش از ۲۰ هزار میله سوخت اتمی استفاده شده، انبارشده است که برای خنک نگه داشتن آن‌ها به جریان ثابت برق نیاز است. این در حالی است که نیروهای روسیه، نیروگاه چرنوبیل را از شبکه برق سراسری منفک کرده‌اند و همین منجر به نگرانی کارشناسان از بابت گرم شدن بیش از حد سوخت‌های مصرف‌شده و انتشار مواد رادیواکتیو شده است.

به‌گزارش روزنامه واشنگتن پست، یک ورق بیست عددی قرص موسوم به «تایرو سیف» (Thyrosafe) ، که ماده فعال آن یدید پتاسیم است، تا ۱۷۵ دلار در سایت خرید و فروش اینترنتی «ای‌بی» به فروش گذاشته شده است. در شرایط عادی، قیمت این تعداد قرص معمولا از ۲۰ دلار فراتر نمی‌رود.

توزیع کننده رسمی این دارو در بیانیه‌ای گفته است که دریافت سفارش‌های جدید از وب‌سایت خود را متوقف کرده است و همچنین سفارش‌های ثبت شده را با تاخیر توزیع می‌کند.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» نیز گزارش داده است که شرکت «انبکس»، مستقر در نیویورک که از تأمین‌کننده‌های پیشرو قرص‌های یدید پتاسیم است، در وب‌سایت خود اعلام کرده است که موجودی قرص‌هایش به اتمام رسیده است.

این ترکیب دارویی چیست و چه می‌کند؟

بر اساس اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، یدید پتاسیم (KI) با مسدود کردن جذب گونه رادیواکتیوشده ید توسط بدن، به مقابله با اثرات قرار گرفتن در معرض رادیواکتیو کمک می‌کند.

ید، ماده مورد نیاز برای تولید هورمون‌های تیروئید است که معمولاً از طریق مصرف مواد غذایی مانند نمک خوراکی یددار یا مکمل‌های بهداشتی جذب بدن می‌شود.

استفاده این ترکیب پس از قرار گرفتن در معرض ید رادیواکتیو که معمولاً پس از یک فاجعه هسته‌ای منتشر می‌شود، توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، تأیید شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید مردم باید یدید پتاسیم را تنها با توصیه مقامات بهداشت عمومی، مصرف کنند زیرا ممکن است خطرناک باشد و برای سلامتی عوارض داشته باشد.

داروی یدید پتاسیم عمدتا نیازی به نسخه ندارد و به شکل قرص یا مایع عرضه می‌شود.

این نهاد بهداشتی آمریکا همچنین هشدار داده است که مصرف بیش از اندازه دز توصیه شده، نه تنها اثر محافظتی بیشتری ایجاد نمی‌کند که حتی ممکن است باعث بیماری و یا حتی مرگ شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا تأکید کرده است که یک دز واحد از داروی یدید پتاسیم تنها برای ۲۴ ساعت از غده تیروئید محافظت می‌کند.

XS
SM
MD
LG