لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۱۲

سرخط خبرها

رئیس کمیته روابط خارجی سنا: تهدیدها از سوی ایران کاملا جدی است

سناتور جیمز ریش - آرشیو

جیمز ریش، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، در واکنش به شماری از نمایندگان دموکرات که گفته‌اند کاخ سفید در مورد خطر تهدید‌های ایران «بزرگنمایی» می‌کند گفت: دموکرات‌ها در این مورد در «اشتباه محض» هستند.

سناتور ریش در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز و در مورد تهدیدهای ایران گفت:‌ دموکرات‌ها در این مورد در اشتباه محض هستند. من همزمان با ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنا عضو کمیته اطلاعات هم هستم و برای مدتی طولانی است ما این اطلاعات را بررسی می‌کنیم.

جیمز ریش افزود: بحث اطلاعات این است که همواره و در همه زمینه‌ها در حال شکل‌گیری است و فقط به یک اتفاق یا حادثه محدود نمی‌شود. اگر کسی با تمامی اطلاعات کنار هم جمع شده بگوید در سه هفته پیش ایران این فعالیت‌ها را بیشتر نکرده، به واقع چیزی از اطلاعات نمی‌داند. شماری از اتفاق‌ها در کنار هم روی داد که باعث شد جامعه اطلاعاتی وزارت دفاع، وزارت خارجه و دولت آمریکا همه نگرانی‌هایشان بالا برود.

سناتور ریش با توجه به جلسه توجیهی با حضور مایک پمپئو و پاتریک شاناهان که پیشتر برگزار شد گفت:‌ ما از سوی تیم خوبی با همراهی وزیر خارجه و کفیل وزارت دفاع صحبت کردیم که از جزئیات، احتمالات و گزینه‌های احتمالی پیش رو حرف زدند و این که چطور گام‌هایی که برداشته‌اند، شماری از تنش‌ها را متوقف کرده است.

او افزود: اگر کسی از آن جلسه بیرون بیاید و ببیند چقدر اوضاع جدی‌ است و چه قدم‌های حرفه‌ای تاکنون برداشته شده، ولی هنوز به آن تردید داشته باشد،‌ به واقع شاید خیلی قضیه را درک نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

مایک پنس: پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای ایران مقابل بزرگترین دولت حامی تروریسم ایستاد

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با برشمردن دستاوردهای سیاست خارجی دولت آمریکا به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت که پرزیدنت ترامپ مقابل جمهوری اسلامی، بزرگترین دولت حامی تروریسم در دنیا ایستاد.

او که سه شنبه شب ۳۰ مهر به وقت واشنگتن به عنوان سخنران اصلی گردهمایی سالانه بنیاد هریتج سخن می‌گفت، با ستایش تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از «توافق فاجعه بار هسته‌ای با ایران» گفت: «دیگر بسته‌های پول نقد برای ملاها فرستاده نمی‌شود.»

پرزیدنت ترامپ و جمهوریخواهان مخالفت توافق هسته ای با ایران بوده اند.

دولت پرزیدنت ترامپ سال گذشته با اعلام اینکه توافق هسته ای با ایران جلوی دست یافتن ایران به سلاح هسته ای را نمی‌گیرد، موجب تهاجمی تر شدن رفتار ایران در منطقه شده است و پول نقد در اختیار سپاه پاسداران و دولت حامی تروریسم گذاشته‌است، آمریکا را از توافق هسته ای با ایران خارج کرد و تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند.

مایک پنس در بخش دیگری از سخنان خود در بنیاد هریتج به خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه اشاره کرد و تصمیم پرزیدنت ترامپ برای این اقدام و همچنین فشار بر ترکیه برای پذیرش آتش بس را ستود و گفت که امروز در شمال سوریه منطقه امن برقرار است.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش از اعضای دموکرات کنگره و داوطلبان نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده که به اعتقاد او دستاوردهای داخلی دولت را نادیده می گیرند، انتقاد کرد.

او به دستاوردهای اقتصادی دولت پرزیدنت ترامپ اشاره کرد و گفت: «در این دولت به دستور پرزیدنت ترامپ از مالیات ها کاسته شد. ضمن اینکه نرخ بیکاری به کمترین میزان در پنجاه سال گذشته رسید.»

آقای پنس همچنین به موضوع امنیت در مرزهای جنوبی آمریکا اشاره کرد و گفت: «پرزیدنت ترامپ به امنیت ملی و امنیت مرزها توجه ویژه ای داشته است و امروز می‌بینیم که مکزیک هم توجه بیشتری به حفاظت از مرزها و جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی دارد.»

او به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل توسط پرزیدنت ترامپ و انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به اورشلیم را دیگر دستاورد مهم پرزیدنت ترامپ شمرد و آن را ستود.

صبح روز سه شنبه نیز مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در گردهمایی سالانه بنیاد هریتج سخنرانی کرد. او به سخنرانی سال گذشته خود در این بنیاد اشاره کرد و گفت: کار من در اولین سخنرانی در مورد ایران، این بود که برای مردم ایران بایستم. ۱۲ شرطی که ما برای رژیم ایران گذاشتیم، از سوی رسانه‌هایی مانند واشینگتن پست یا نیویورک تایمز درست منتقل نشد ولی ما فقط خواستیم گروگان نگیرند و در اروپا مردم را ترور نکنند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا طرحی در مخالفت با خروج آمریکا از سوریه ارایه داد؛ خروج به سود اسد و ایران است

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا طرحی را معرفی کرد که در آن ضمن مخالفت با طرح خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه، این اقدام را به سود بشار اسد، داعش، روسیه و جمهوری اسلامی ایران می‌داند

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، میچ مک‌کانل عصر سه‌شنبه ۳۰ مهر در معرفی این طرح در صحن سنا گفت : «خروج از سوریه به نوعی دعوت به هرج و مرج بیشتر است که از آن تروریسم بیرون می‌آید و باعث خلائی می‌شود که دشمنان ما به حتم آن را پُر خواهند کرد.»

بر اساس این طرح، رئیس جمهوری آمریکا موظف می‌شود برای هرگونه خروج تعداد قابل توجهی از نیروهای نظامی از منطقه، ابتدا در مورد روند شکست القاعده و خلافت اسلامی(داعش) به کنگره گزارش دهد.

از دو هفته پیش، اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ برای بیرون بردن نیروهای آمریکا از سوریه با انتقاد اعضای کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مواجه شده است.

پرزیدنت ترامپ در پی اعلام این تصمیم، با اعلام اینکه داعش در سوریه و عراق شکست خورده است گفت که کشورهای منطقه باید در مورد امنیت آن تصمیم بگیرند.

در پی خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه، ارتش ترکیه به نیروهای کرد که در جنگ با داعش متحد ارتش آمریکا بودند، حمله کرد. ترکیه عملیات نظامی خود را اقدام علیه تروریسم دانست اما با اقدام تنبیهی دولت آمریکا و تحریم مواجه شد. در نهایت با سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به ترکیه و توافق آتش بس، عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه متوقف شد، اما اعضای کنگره آمریکا خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را به سود روسیه، ایران و گروههای تروریستی دانستند.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته تاکید کرد که دستور خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را برای امنیت این نیروها صادر کرده است و جنگ نیروهای کرد با ترک ارتباطی به آمریکا ندارد. او همچنین گفت که کشورهای منطقه از داعش متنفر هستند.

طرح رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در مخالفت با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در حالی معرفی شد که روز گذشته کاروانی از خودروهای نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه از مرز عراق عبور کرد و وارد آن کشور شد. با این حال وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد که تعدادی از نیروهای آمریکایی برای حفاظت از منابع نفت در سوریه باقی می مانند.


هنوز مشخص نیست طرح میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا، چه زمانی این طرح را برای رای‌گیری به صحن سنا می رود

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو: حقیقت این است که جمهوری اسلامی ایران متخاصم است و نه قربانی

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان یک سخنرانی به سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ اشاره کرد و گفت تا وقتی حقیقت را آن‌طور که هست نبینیم، نمی‌توانیم سیاست خارجی مناسبی اختیار کنیم و حقیقت این است که ایران یک متخاصم است و نه قربانی.

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۳۰ مهر ماه در جریان سخنرانی در گردهمایی بنیاد هریتج گفت: کار من در اولین سخنرانی در مورد ایران، این بود که برای مردم ایران بایستم. ۱۲ شرطی که ما برای رژیم ایران گذاشتیم، از سوی رسانه‌هایی مانند واشینگتن پست یا نیویورک تایمز درست منتقل نشد ولی ما فقط خواستیم گروگان نگیرند و در اروپا مردم را ترور نکنند.

مایک پمپئو افزود: بعد از آن سخنرانی و افزودن تحریم‌ها بر ایران، اوضاع تغییر کرد. صدها شرکت با ما همراه شدند. وقتی ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله کرد، فرانسه، بریتانیا و آلمان بالاخره به این موضوع رسیدند که ایران باید مذاکره را بپذیرد.

اشاره آقای پمپئو به حملات ۲۳ شهریور ماه است که دو مرکز نفتی عربستان سعودی مورد حملات پهپادی و موشکی قرار گرفت. مایک پمپئو، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است.

وزیر خارجه آمریکا در جریان سخنرانی خود افزود: تفاوت در مورد نگاه‌ به حقایق جهان از وقتی شروع شد که ما سرکوب این نظام دزدسالار در ایران را شروع کردیم.

کارزار برای تغییر رفتار رژیم ایران

دولت آمریکا رژیم ایران را در صدر حامیان دولتی تروریسم در جهان می‌داند و می‌گوید با ادامه رفتارهای بی‌ثبات کننده و حمایت از گروه‌های نیابتی تروریستی خود، امنیت منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تازه‌ترین قربانی پخش اعترافات اجباری در تلویزیون ایران: سحر تبر،‌ چهره اینستاگرامی

سحر تبر چهره معروف در اینستاگرام

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی بار دیگر اعترافات یک شهروند پیشتر بازداشت شده را در حالیکه که هنوز خبری از محاکمه و محکومیت او منتشر نشده، پخش کرد.

در برنامه ای که سه شنبه شب ۳۰ مهر از شبکه دو تلویزیون ایران پخش شد، فاطمه.خ که در اینستاگرام به «سحر تبر» معروف است پس از حدود ۱۷ روز بازداشت مقابل دوربین قرار گرفت.

در این برنامه اتهامات سحر تبر «ترویج خشونت، گسترش اباحه‌گری و تشویق جوانان به فساد و هنجارشکنی» اعلام شد.

او در مقابل دوربین گفت که قصدش از تغییر چهره و انتشار عکس‌هایی با گریم‌های متفاوت فقط شهرت بوده است.

بازداشت او در رسانه های غربی نیز بازتاب داشت و روزنامه گاردین، شبکه تلویزیونی فاکس نیوز و سایت خبری «نیوز دات کام» به فعالیت‌های او و همچنین موج دستگیری‌های کاربران اینستاگرم، به ویژه زنان، در ایران اشاره کرد.

این چهره ۲۲ ساله اینستاگرامی در حالی با حکم دستور دادسرای ارشاد بازداشت شد که پیشتر نیز پلیس فتای نیروی انتظامی، از رصد و شناسایی «صفحه‌های پرطرفدار و شاخ‌های اینستاگرام» در حوزه‌های مختلف خبر داده بود.

طی سالهای اخیر سپاه پاسداران به بخش‌های انتظامی و امنیتی که شبکه‌های مجازی را زیر نظر می‌گیرند اضافه شده و با برخی کاربران که از نظر آنها به ترویج بی حجابی و فرهنگ غربی دست می‌زنند، برخورد می‌کنند.

پیشتر دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند نیز توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

علاوه بر این، در روزهای در حالیکه انتقادات مختلفی به پخش اعترافات اجباری متهمان از تلویزیون مطرح شده بود، اعترافات اجباری سازندگان برنامه ویدئویی ژلوفن پس از بازداشت آنها، از تلویزیون پخش شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ با اعطای کمک ۴.۵ میلیون دلاری به امدادگران کلاه سفید سوریه موافقت کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با امضای دستوری اجازه داد ۴.۵ میلیون دلار به نیروهای امدادی و کمک‌رسانی موسوم به «کلاه سفیدها» در سوریه اعطا شود.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی کاخ سفید، این مجوز که روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه امضا شده، از دیگر کشورها هم می‌خواهد در کمک به این گروه به آمریکا ملحق شوند.

گروه کلاه سفید‌ها یا «دفاع مدنی سوریه» سازمانی با حضور داوطلب‌ها برای کمک و امدادرسانی به غیرنظامیان است.

این گروه از زمان شروع جنگ داخلی هشت ساله در سوریه، به غیرنظامیان کمک می‌کند.

پرزیدنت ترامپ دو هفته پیش اعلام کرد نیروهای آمریکایی را از شمال سوریه خارج می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با بازداشت یک نفر دیگر در دماوند، تعداد بازداشت‌شدگان بهایی در دو روز به چهار نفر رسید

میترا فرصتی پور، شهروند بهایی بازداشت شده

«میترا فرصتی پور» شهروند بهایی ساکن گیلاوند از توابع شهرستان دماوند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. پیش از این صدای آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ مهر خبر بازداشت سه شهروند بهایی ساکن شیراز به نام‌های «کیانا شعاعی»، «فرزان معصومی» و «سروش آبادی» را منتشر کرده بود

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این شهروند بهایی روز دوشنبه ۲۹ مهر در پی مراجعه ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده است.

گفتنی است، ماموران امنیتی هنگام بازداشت، منزل خانم فرصتی پور را مورد تفتیش قرار داده‌ و تعدادی از لوازم شخصی از جمله «لپ‌تاپ و تلفن همواره» وی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

از دلیل بازداشت این شهروند بهایی اطلاعات دقیقی در دست نیست، با این حال کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی اعلام کرده است که ماموران امنیتی در حین بازداشت اتهام میترا فرصتی پور را «تبلیغ علیه نظام» عنوان کرده‌اند.

ادعای رسانه‌های دولتی در ایران

در حالی چهار بهایی در دو روز اخیر بازداشت شدند که رسانه‌های جمهوری اسلامی به اتهام زنی به این افراد پرداخته اند.

پس از انتشار خبر بازداشت این شهروندان بهایی در شبکه‌های اجتماعی، خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اطلاعات عنوان کرد که این سه شهروند بهایی «به بهانه سالروز تولد یکی از سرکردگان فرقه {بهاییت}، درصدد ساماندهی عناصر خود در مناطق مختلف شیراز و برگزاری جلسات و محافل خصوصی و نامتعارف در ایام سوگواری دهه آخر ماه صفر» بودند که بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا نیز روز سه‌شنبه ۳۰ مهر، با انتشار خبری اعلام کرد این افراد در نظر داشتند که پیاده روی اربعین را تحت الشعاع قرار دهند.

این ادعاها در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی سرکوب اقلیت های مذهبی را همچنان به رغم اعتراضات بین المللی ادامه می‌دهند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش طی سخنانی در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی گفت که سرکوب بهائیان، مسیحیان، و دیگر اقلیت‌های دینی و مدهبی در ایران همچنان موجب نگرانی شدید است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت: جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو برای هماهنگی در مورد ایران با وزیر خارجه ژاپن گفت‌وگو کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد برای هماهنگی در خصوص ایران، با وزیر خارجه ژاپن گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در این پیام که روز سه‌شنبه ۳۰ مهر ماه منتشر شده گفت: گفت‌وگوی خوبی امروز با توشیمیتسو موتگی برای هماهنگی در مورد ایران داشتم.

آقای پمپئو افزود: ژاپن از متحدان قدرتمند ما است و ما به همکاری نزدیک با یکدیگر در موضوعات منطقه‌ای و جهانی، ادامه می‌دهیم.

ژاپن اعلام کرده شماری ناوهای جنگی راهی خاورمیانه می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخی اعضای کنگره به تصمیم شبکه سی‌ان‌ان برای پخش نکردن پیام‌های تبلیغاتی پرزیدنت ترامپ اعتراض کردند

شماری از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به مدیر شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، تصمیم این شبکه برای خودداری از پخش تبلیغات انتخاباتی پرزیدنت ترامپ را نقض آزادی بیان خوانده و به آن اعتراض کردند.

در این نامه که روز سه‌شنبه ۳۰ مهر ماه منتشر شده، ۹ نماینده مجلس نمایندگان در این نامه از رئیس شبکه سی‌ان‌ان خواستند از آن‌جایی که این شبکه پیام‌های تبلیغاتی دموکرات‌ها را پخش می‌کند، این تصمیم را لغو کرده و فوری اجازه دهد پیام‌های کمپین پرزیدنت ترامپ نیز پخش شود.

شبکه سی‌ان‌ان تمرکز خود را پس از انتخابات سال ۲۰۱۶ روی انتقاد از ریاست جمهوری آمریکا متمرکز کرده پرزیدنت ترامپ این شبکه را جزو «رسانه‌های جعلی» لقب داده است.

این نامه به امضای بردلی بیرن، جف دانکن،‌ مارک مدوز، رالف نورمن، رندی وبر، راس فلوکر، گرگوری استیوب، پال گوزار و لوئی گومرت که همگی از حزب جمهوری‌خواه هستند، رسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خطرناک‌ترین چهره های مشهور در اینترنت کیست: بازیگر «قصه ندیمه» اول شد

الکسیس بلدل، بازیگر «قصه ندیمه» در هفتادمین مراسم اعطای جوایز امی

«الکسیس بلدل» بازیگر نقش «امیلی» در سریال «قصه ندیمه» توسط شرکت امنیت سایبری «مکا فی» (McAfee) به عنوان خطرناک ترین چهره مشهور امسال در اینترنت شناخته شد.

افراد این فهرست، کسانی هستند که هکرها با سوء استفاده از نامشان ، بیش از هر چهره دیگری کاربران را به وب سایتهای آلوده به ویروس می کشانند.

پس از خانم بلدل، مجری تلویزیونی «جیمز کوردن» در رتبه دوم قرار گرفته است.

رتبه سوم در فهرست چهره های مشهور خطرناک در اینترنت را «سوفی ترنر» بازیگر «بازی تاج و تخت» از آن خود کرده است.

بلدل و ترنر، به خاطر نقش هایی که در سریال های محبوب و پربیننده «قصه ندیمه» و «بازی تاج و تخت» داشتند امسال به این فهرست راه یافتند.

هدف از انجام این پژوهش، تأکید بر اهمیت خطراتی است که کلیک کردن بر لینک های مشکوک دارد.

هکرها، بدافزارها و ویروس هایی را به لینک های مربوط به اسامی مشهور می چسبانند به امید آنکه هواداران آنها که دنبال ویدئوهای چهره محبوب خود می گردند قربانی شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فعالان محیط زیست در اعتراض به انتقال آب از دریای خزر به سمنان تجمع کردند

جمعی از شهروندان حامی محیط زیست در شهرستان بابل در اعتراضی به طرح انتقال آب دریاچه خزر به سمنان تجمع کردند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این فعالان روز سه‌شنبه ۳۰ مهر با در دست گرفتن بنری که روی آن نوشته بود «نه به انتقال آب دریای خزر» در اعتراض به طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان در ساحل بابلسر تجمع کردند.

تجمع کنندگان می‌گویند اجرای این طرح علاوه بر تخریب‌های زیست محیطی، معیشت کشاورزان مسیر لوله گذاری خط انتقال را نیز به خطر خواهد انداخت و نتیجه‌اش بیکاری، فقر و حاشیه نشینی صدها هزار کشاورز در سواحل دریای خزر است.

آنها می‌گویند مردم مازندران به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهند چنین طرح مخربی اجرا شود و اگر این طرح به مرحله اجرا برسد از جنگل‌های هیرکانی و آبزیان خزر اثری نخواهد ماند.

دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران در بابلسر نیز روز سه‌شنبه ۳۰ مهر، با در دست گرفتن پلاکاردهای که روی آن نوشته شده بود «نه به انتقال آب دریای خزر» در اعتراض به این طرح در این دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند.

پروین فرشچی، معاون سابق سازمان محیط زیست که اسفند ۹۷ به خاطر مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزر از سوی عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست از مقام خود برکنار شده بود نیز روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در یک برنامه تلویزیونی گفت که با انجام انتقال آب دریای خزر سالانه حدود شش میلیون تن نمک به دریاچه وارد خواهد شد که نسبت به حجم آب دریای خزر که ۷۸ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مکعب است، کاهش سطح تراز دریای خزر با ۱۵ سانتی متر در ۱۵ سال رخ خواهد داد.

طرح انتقال آب از دریای خزر، در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه مورد مطالعه قرار گرفت و در سال ۹۲ به تعطیلی رسید.

این طرح در دولت دوازدهم بار دیگر مطرح شد و حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد که «دولت آمادگی کامل برای انتقال آب دریای خزر را دارد.» همچنین سازمان محیط زیست نیز در ۱۸مهر امسال با نامه عیسی کلانتری به وزارت نیرو موضوع انتقال آب دریای خزر به سمنان را به شرط رعایت ضوابط زیست محیطی «بلامانع» اعلام کرد.

حدود ۴۰ نماینده مجلس نیز روز ۲۲ مهرماه در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران گفتند که علی رغم مخالفت‌ها چرا باز هم «دولت» همچنان بر «اجرای این طرح پافشاری» می‌کند.

پیش از این نیز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ۶۰۰ سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوء مدیریت منابع طبیعی ایران، جنگل‌‌خواری‌‌های گسترده، و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه، با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی، هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فدراسیون جهانی جودو، ایران را از شرکت در تمامی رقابتهای جهانی محروم کرد

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو، ایران را از حضور در تمامی رقابتهای جهانی محروم کرد.

فدراسیون جهانی جودو از ایران خواست تا تعهد دهد به اساسنامه این فدراسیون و منشور المپیک عمل می کند.

این محرومیت با شکست اجباری سعید مولایی برای عدم رویارویی با ورزشکار اسرائیلی مرتبط است.

او در جریان رقابت های قهرمانی جودوی جهان در ژاپن، به دستور مقامات ایرانی و علی‌رغم میل باطنی خود در مرحله نیمه نهایی وزن ۸۱ کیلوگرم از حریف بلژیکی شکست خورد تا در فینال با حریف اسرائیلی روبرو نشود.

دارنده مدال طلای جهان در رده بندی نیز ناباورانه از حریف گرجستانی خود شکست خورد و پس از آن، راهی آلمان شد و به ایران بازنگشت.

سعید مولایی
سعید مولایی

سعید ملایی در نظر دارد در المپیک ۲۰۲۰ با پرچم المپیک به مسابقات پا بگذارد. او از سیاست جمهوری اسلامی ایران برای مجبور کردن ورزشکاران به مسابقه ندادن با رقبای اسرائیلی انتقاد کرده است.

پیش از این، مقامات رژیم جمهوری اسلامی ضمن انکار هرگونه عمدی بودن باخت‌ها و آسیب‌ دیدگی‌های ورزشکاران برای خودداری از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی، در رسانه های داخلی نیز مدعی شده بودند که ورزشکاران ایرانی با علاقه و به میل خودشان از رقابت با رقبای اسرائیلی خودداری می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پادشاه تایلند به دلیل «جاه طلبی و بی احترامی» عنوان رسمی معشوقه‌اش را از او گرفت

«واجیر الونگکورن» پادشاه تایلند، عنوان و رتبه معشوقه رسمی خود را به دلیل «بی اخلاقی و عدم وفاداری به پادشاه» از او گرفت. در اعلامیه رسمی این خبر گفته شده که این زن «جاه طلب» بود و تلاش می کرد خود را در «سطح یک ملکه» بالا ببرد.

پادشاه تایلند علاوه بر همسرش که ملکه «سوتیدا»نام دارد، یک زن دیگر به نام «سینینات» را به عنوان «معشوقه رسمی پادشاه» در کنار خود داشت.

خانم «سینینات» نخستین فرد در یک قرن گذشته بود که عنوان رسمی سلطنتی دریافت کرد. این زن، خلبان و محافظ شخصی است.

سینینات معشوقه رسمی پادشاه تایلند بود.
سینینات معشوقه رسمی پادشاه تایلند بود.

ملکه سوتیدا همسر پادشاه تایلند نیز، ۴۱ ساله است و او نیز سابقه مهمانداری هواپیما دارد، معاون مدیر محافظان شخصی بود و سالهاست با پادشاه رابطه دارد.

بیانیه کاخ می گوید خانم سینینات پیش از تاجگذاری در ماه مه هر کاری می توانست انجام داد تا سوتیدا ملکه نشود.

به این ترتیب، پادشاه تایلند، رتبه نظامی و سمت سلطنتی سینینات را از او گرفت.

ملکه سوتیدا همسر پادشاه تایلند
ملکه سوتیدا همسر پادشاه تایلند

پادشاه، در سال ۱۹۹۶ همسر اولش و هر چهار پسری که از او داشت را طرد کرد. در سال ۲۰۱۴ نیز همسر سومش تمامی عناوینش را از دست داد و از دربار رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مورالس در بولیوی اعلام پیروزی کرد؛ مخالفان با ماموران درگیر شدند

اعتراضات در بولیوی

بعد از اینکه در بولیوی «اوو مورالس» اعلام پیروزی کرد، مخالفان او به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور دست زدند و در پایتخت با ماموران درگیر شدند.

در حالیکه پیشتر اعلام شده بود مورالس توانسته تنها ۴۵ درصد آرا را کسب کند و با رقیب خود به دور دوم برود، اما ناگهان کمیسیون انتخابات اعلام کرد مورالس توانسته با اختلاف اندکی، رقیب خود را شکست دهد.

رقیب او، کارلوس مسا، رئیس جمهوری پیشین بولیوی در سال های ۲۰۰۱ – ۲۰۰۵ است و گفته این نتایج را قبول ندارد.

در پایتخت، پلیس با پرتاب گاز اشک آور سعی کرد درگیری میان مخالفان و موافقان مورالس را پایان دهد و آنها را متفرق کند. به نوشته فاکس نیوز، معترضان ترقه و سنگ پرتاب می کردند.

در حالی پیشتر اعلام شد انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شده که از زمان به قدرت رسیدن مورالس در سال ۲۰۰۵ تا کنون او در تمام انتخابات در مرحله اول به پیروزی رسیده بود.

شنبه شب، بعد از اینکه اعلام شد انتخابات به دور دوم می رود، شمارش ماشینی آرا تعلیق شد و به صورت دستی باقی آرا شمارش شدند که بعد از این شمارش، تعداد آرای نامزدها دچار تغییر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا برگزار کنندگان انتخابات در بولیوی را به تلاش برای تغییر آرا متهم کرده است. هیئت ناظر «سازمان کشورهای آمریکایی» نیز درباره نحوه شمارش آرا ابراز نگرانی کرده است.

محبوبیت این رئیس جمهوری سوسیالیست بولیوی که از رهبری اتحادیه کارگران به قدرت رسید، با طرح اتهامات فساد مالی و اقتدارگرایی، رو به کاهش گذاشته است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش یک کمیته دولتی می‌گوید نیروهای امنیتی عراق بیش از اندازه از زور در سرکوب معترضان استفاده کردند

اعتراضات در عراق - آرشیو

خبرگزاری رویترز می گوید گزارش یک کمیته دولت عراق اعلام کرده است که ۱۴۹ معترض عراقی در اعتراضات اخیر کشته شدند. این گزارش می گوید نیروهای امنیتی از زور بیش از اندازه استفاده کرده اند.

گزارش دولتی می گوید بیش از ۷۰ درصد قربانیان بر اثر شلیک گلوله به سر و یا سینه، جان خود را از دست دادند.

این گزارش نخست وزیر و یا دیگر مقامات ارشد عراقی را مسئول برخورد خشونت بار معرفی نکرده است و می گوید دستوری برای تیراندازی صادر نشده بود.

عراقی ها در اعتراض به نرخ بالای بیکاری، فساد و خدمات ضعیف عمومی، در شهرهای مختلف اعتراض کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پخش مینی سریال «کاترین کبیر» با بازی «هلن میرن» آغاز شد

هلن میرن در مراسم اکران «کاترین کبیر» در لس آنجلس

پخش مینی سریال چهار قسمتی «کاترین کبیر» از شبکه «اچ بی او» آغاز شد. «هلن میرن» در این مجموعه که محصول مشترک آمریکا و بریتانیا است در نقش «کاترین دوم» پادشاه روسیه ظاهر می شود که ۳۴ سال بر روسیه حکومت کرد.

هلن میرن، به مجله «ونیتی فر» (Vanity Fair) گفته است که یکی از دلایل مهمی که این نقش را پذیرفت بازگرداندن اعتبار زنی است که قرن ها تحت تأثیر شایعاتی که رقبای مردش از روی حسادت پخش کردند خدشه دار شده است.

این سریال را «نایجل ویلیامز» ( نویسنده مینی سریال الیزابت اول) نوشته و فیلیپ مارتین کارگردانی کرده است. تفاوت این مینی سریال با آثار سینمایی که تاکنون با الهام از زندگی کاترین کبیر ساخته شده این است که دوره حکومت و اوج قدرت او را تصویر می کند.

اکران «کاترین کبیر» در لس آنجلس- هلن میرن در کنار کارگردان فیلیپ مارتین (راست) و جیسون کلارک بازیگر (چپ)
اکران «کاترین کبیر» در لس آنجلس- هلن میرن در کنار کارگردان فیلیپ مارتین (راست) و جیسون کلارک بازیگر (چپ)

سریال، همچنین گوشه ای از تاریخ قرن هجدهم روسیه را برای مخاطبی که با این دوره از تاریخ بیگانه است، روایت می کند.

سریال «کاترین کبیر» نشان می دهد چطور کاترین دوم با جسارت و درایت در مقابل مردانی که سعی می کردند فریبش دهند، ایستاد. این مجموعه همچنین نگاهی به زندگی عاشقانه او با گریگوری پوتمکین (با بازی جیسون کلارک) دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ترامپ تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان را به حلق آویز کردن بی‌محاکمه سیاهپوستان تشبیه کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ تحقیقات دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح او را به حلق آویز کردن بی محاکمه سیاهپوستان تشبیه کرد. این شیوه قتل به لحاظ تاریخی از سوی برتری طلبان سفیدپوست برای سرکوب بیشتر آمریکایی های آفریقایی تبار به کار گرفته می شد.

ترامپ بامداد سه شنبه در توئیتی گفت: «همه جمهوریخواهان باید آن چه را شاهد هستند به یاد داشته باشند؛ حلق آویز کردن بی محاکمه. اما ما پیروز خواهیم شد.»

اظهارنظر بحث انگیز ترامپ با واکنش انتقادی فوری قانونگذاران دموکرات و دست کم یک جمهوریخواه روبرو شد.

کارن بس، رئیس انجمن پارلمانی سیاهپوستان کنگره، در توئیتی نوشت که رئیس جمهوری آمریکا «یک روند مبتنی» بر قانون اساسی» را «با شکنجه بی رحمانه فراگیر و برنامه ریزی شده» مقایسه کرده است.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام از ایالت کارولینای جنوبی، از متحدان پرزیدنت ترامپ، اما استفاده رئیس جمهور از این عبارت را «بسیار صحیح» توصیف کرد و گفت: «این شوخی است. این قلابی است. این حلق آویز کردن سیاسی بدون محاکمه است.»

اما کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، از ایالت کالیفرنیا گفت: «این ادبیاتی نیست که من استفاده کنم. خیلی ساده، من با این ادبیات موافق نیستم.»

استفاده ترامپ از این واژه یادآور دوره ای است که در پی لغو برده داری پس از جنگ داخلی آمریکا آغاز شد و اوباش سفیدپوست به شکلی بی رحمانه آمریکایی های آفریقایی تبار را به قتل می رساندند.

سازمان غیرانتفاعی «رویکرد عدالت برابر» تخمین زده است که بیش از ۴ هزار آمریکایی آفریقایی تبار در فاصله سال های ۱۸۷۷ تا ۱۹۵۰ میلادی در ۲۰ ایالت آمریکا بی محاکمه حلق آویز شدند.

توئیت رئیس جمهوری آمریکا اندکی قبل از حضور ویلیام تیلور، دیپلمات کهنه کار سفارت آمریکا در اوکراین، در برابر قانونگذاران در تحقیقات استیضاح مجلس نمایندگان منتشر شد. در این تحقیقات این ادعا بررسی می شود که آیا ترامپ کمک های نظامی به اوکراین را به آغاز تحقیقات درباره جو بایدن و پسرش منوط کرده بود. تیلور در یک رشته پیامک هایی با دیگر مقام ها نسبت به اقدام های کاخ سفید ابراز نگرانی کرده بود.

لارا کوپر، معاون مدیرکل وزارت دفاع آمریکا، که بر روی سیاست ایالات متحده در روسیه و اوکراین کار کرده است، روز چهارشنبه در کنگره حاضر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع آمریکا: نیروهایی که از سوریه به عراق رفتند به ایالات متحده باز می‌گردند

عکسی از دیدار وزیر دفاع عربستان و پادشاه عربستان.

وزیر دفاع آمریکا، مارک اسپر می‌گوید انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق یکی از مراحل خروج نیروها است و قرار نیست آنها برای همیشه در عراق بمانند و هدف نهایی بازگرداندن نیروها به خانه است.

وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه ۳۰ مهر ماه در عربستان گفت در حال بررسی برنامه زمان‌بندی برای حرکت نیروها است.

او این سخنان را در پایگاه هوایی پرنس سلطان، در نزدیکی ریاض، پایتخت عربستان بیان کرد.

وزیر دفاع آمریکا گفت جزئیات اینکه نیروهای آمریکایی چه مدت قرار است در عراق بمانند، هنوز نهایی نشده است و روز چهارشنبه با همتای عراقی خود در این باره صحبت خواهد کرد.

به گزارش رویترز، ارتش عراق روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی که از سوریه وارد عراق شده اند، مجوزی برای مستقر شدن ندارند و حضورشان تنها برای این است که از این کشور گذر کنند.

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه یکی از تصمیمات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

دونالد ترامپ، ۱۷ مهرماه در پیامی در توئیتر ضمن اعلام خروج ۵۰ تن از نیروهای آمریکایی از منطقه ای در شمال سوریه، گفت که «جنگ‌های بی‌پایان احمقانه» خاتمه می‌یابد.

پرزیدنت ترامپ آن روز در واکنش به اختلافات ترکیه با شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، در توئیتی نوشت: «[این] جنگ و درگیری بین گروه‌های مختلف صدها سال است که ادامه دارد. ایالات متحده آمریکا هیچ‌گاه نمی‌بایست در خاورمیانه حضور می‌داشت. ۵۰ سربازمان را [از آنجا]‌ خارج کردم.»

تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه، با انتقاد نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در سنای آمریکا روبرو شده است.

اوایل روز دوشنبه ۲۹ مهر، بیش از ۱۰۰ خودروی متعلق به آمریکا از شمال شرق سوریه وارد عراق شدند. ترکیه توافق کرده است که عملیات نظامی در آن منطقه از سوریه را به مدت پنج روز متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک شرکت پستی در آمریکا ارسال دارو با استفاده از پهپاد را آغاز می‌کند

نمونه‌ای از یک پهپاد پستی شرکت یو پی اس

واحد عملیات پرواز پهپادی «شرکت یونایتد پارسل سرویس» موسوم به «فلایت فوروارد» به زودی ارسال دارو از «شرکت خدمات سلامت سی وی اس» را برای مشتریان آغاز خواهد کرد.

«یو پی اس» که از این برنامه در هفته های پیش رو در دو شهر ایالات متحده پرده برداری خواهد کرد، نشان می دهد چگونه خدمات پهپادی این بزرگترین شرکت پستی جهان، فرای بیمارستان ها گسترش می یابد.

اسکات پرایس، مدیر استراتژی و دگرگونی «یو پی اس»، می گوید این شرکت مستقر در آتلانتا که مالک ۲۵۱ هواپیما است و حدود ۳۰۰ هواپیما را در اجاره دارد از طریق «عملیات پرواز» با مشتریان جدیدی در دیگر صنایع کار خواهد کرد تا راه حل های مضاعفی برای طیفی از چالش های پست فوری طراحی کنند.

«یو پی اس» این ماه تائیدیه دولت آمریکا را برای به پرواز درآوردن یک خط هوایی پهپادی به دست آورد و از رقبایش، مانند «آمازون» و «وینگ آلفابت»، پیش افتاد.

تنظیم کنندگان مقررات در حال نگارش قواعد حاکم بر پرواز این پهپادها در حریم هوایی ایالات متحده هستند و انتظار می رود دستورالعمل ها سال ۲۰۲۱ آماده باشد.

«فلایت فوروارد» با مشارکت «متِرنِت» روز دوشنبه از توافقی برای تحویل نمونه های بیولوژیکی و دیگر بسته ها به مراکز درمانی بیمارستان یوتا خبر داد. «فلایت فوروارد» همچنین قراردادی با «کایزر پرمننته» برای ارائه خدمات به بیمارستان ها منعقد کرده است.

«فِدِکس کورپ» رقیب «یو پی اس» هفته پیش یک بسته را به خانه ای در ایالت ویرجینیا تحویل داد که بخشی از خدمات آزمایشی «هوانوردی وینگ آلفابت» است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع آمریکا: بازدارندگی در مقابل ایران از اهداف پایگاه ما در عربستان است

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده در جریان بازدید از پایگاه شاهزاده سلطان در عربستان سعودی گفت این نیروها و پشتیبانی، برای بازدارندگی در مقابل ایران است.

وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ مهر ماه با انتشار پیامی در توئیتر گفت: با نیروها دیدار کردم و از تجهیزات بازدید می‌کنم که ما راهی منطقه کرده‌ایم تا کمکی به دفاع عربستان سعودی، بازدارنده ایران و جلوگیری از مناقشه باشد.

مارک اسپر یک روز پیشتر وارد عربستان سعودی شد و مورد استقبال معاون وزیر دفاع عربستان قرار گرفت.

وزیر دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه با سلمان، پادشاه عربستان سعودی دیدار کرد.

در این دیدار آقای اسپر گفت: ما با عربستان موافق هستیم که باید موضعی دفاعی قاطع در منطقه بگیریم تا در مقابل رفتارهای بدخواهانه ایران بازدارندگی ایجاد کرده و ثبات را گسترش دهیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سپیده قلیان برای سومین روز متوالی دست به اعتصاب غذا زد

گزارش‌ها حاکی است که سپیده قلیان فعال مدنی بازداشت شده در ایران، از روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

کانال تلگرامی کمپین دفاع از بازداشت شدگان هفت تپه و زندانیان ترقی‌خواه روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه گزارش داد که سپیده قلیان فعال مدنی «در اعتراض به افزایش فشار به خانواده‌اش و بدرفتاری مسئولان زندان قرچک با زندانیان» از روز یکشنبه ۲۸ مهرماه دست به اعتصاب غذا زده است.

بنابر این گزارش سمانه قلیان، خواهر سپیده قلیان «روز گذشته بازداشت ساعت ۳ بامداد آزاد شده است.» جزئیات بیشتری درباره علت بازداشت خواهر خانم قلیان اعلام نشده است.

پیش از این نیز مهدی قلیان برادر سپیده قلیان، فعال مدنی که به همراه خواهرش بازداشت شده بود، با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

سپیده قلیان پیشتر نیز در اول مرداد حدود یک هفته به دلیل «ظلم‌ها و بی‌حرمتی‌هایی که در حق خود، پدر و مادرش روا شده و انتقال‌های گوناگون به زندان‌های متعدد» دست به اعتصاب غذا زده بود.


این فعال مدنی که در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده است، در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شد. او به همراه اسماعیل بخشی پس از بازداشت اولیه خود اعلام کردند که مورد شکنجه و اعترافات اجباری قرار گرفته‌اند. افشاگری آن‌ها باعث شد تا بار دیگر بازداشت شوند.

پیش از این نیز حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده، در پیام توئیتری از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر (اول ماه مه) انتقاد کرد و نوشت «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چهار شهروند کرد مجموعا به چهار سال زندان محکوم شدند

پوریا ناصری (راست) و هیمن محمدیان. عکسی از یادگار جعفری و یاسین کریمی موجود نیست

چهار شهروند کرد به نام‌های «هیمن محمدیان»، «یادگار جعفری»، «یاسین کریمی» و «پوریا ناصری» از سوی دادگاه انقلاب سنندج مجموعا به چهار سال زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو، این چهار شهروند اهل سنندج روز سه‌شنبه ۳۰ مهر، هر یک از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهام «تبلیغ علیە نظام از طریق همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» به تحمل یک سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش این شهروندان در تاریخ ٢٢ تیر، هم زمان با سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو رهبر حزب دمکرات کردستان، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و پس از دو روز با تودیع وثیقە به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدە بودند.

وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو دلیل بازداشت این افراد را «پوشیدن پوشش کردی» در سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو عنوان کرده است.

اوایل تیرماه سال جاری نیز، «محمدامین کنعانی» فعال کرد و اهل روستای «تختە» از توابع سنندج، توسط شعبە اول دادگاه انقلاب سنندج بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزیسیون حکومت ایران» بە تحمل پنج سال زندان محکوم شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در گزارشی سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در ساعات پایانی آتش بس میان ترکیه و نیروهای کُرد سوریه؛ اردوغان بار دیگر تهدید به آغاز دوباره حملات کرد

در حالی که ساعاتی تا پایان آتش بس پنج روزه بین نیروهای ترکیه و نیروهای کُرد باقی مانده‌است، رئیس جمهور ترکیه گفت که هنوز ۱۳۰۰ نیروی کُرد سوریه در بخشی از شمال شرق این کشور حضور دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه پیش از سفر به شهر سوچی جهت دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که تاکنون حدود ۸۰۰ نفر از نیروهای کُرد سوریه از شمال شرق این کشور خارج شده‌اند.

اردوغان گفت که «اگر آمریکا به وعده‌هایی خود عمل نکند، عملیات چشمه صلح با عزم بیشتری ادامه خواهد یافت.» او افزود که نیروهای کُرد هیچ جایگاهی در آینده سوریه نخواهند داشت.

آتس بس پنج روزه بین نیروهای کرد و نیروهای ترکیه‌ ساعت ۲۲ امشب به وقت محلی به پایان می‌رسد.

پیش از این رئیس جمهور ترکیه تهدید کرده بود که اگر نیروهای کرد از منطقه بین شهرهای مرزی تل ابیض و راس‌العین به طول ١٢٠ کیلومتر خارج نشوند، نیروهای ترکیه حملات را دوباره از سر می گیرند.

آتش بس میان نیروهای کرد و ترکیه در حالی ادامه دارد که هر دوطرف یکدیگر را به نقض چندین باره این آتش بس متهم می کنند.

در روزهای گذشته نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به گزارش‌های منتشره در مورد نقض آتش‌بس در سوریه اشاره کرد و گفت که در این مورد با رجب طیب اردوغان صحبت کرده است و اکنون، در پی حل موارد جزئی، ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است.

پیشتر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری کرده بود، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران دو کشور (ایالات متحده و ترکیه) به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخلاف وعده انتخاباتی روحانی برای جلوگیری از تفکیک جنسیتی؛ استفاده از منشی زن برای مدیران دولتی ممنوع شد

برخی گزارش‌ها از ایران حاکی است که به کارگیری «منشی زن» برای مدیران دولتی به طور رسمی «ممنوع» شده است.

روزنامه خراسان روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه در گزارشی نوشت که «طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک نهاد دولتی به مدیران زیرمجموعه خود در ستاد و ادارات استانی» تاکید شده موضوع «تفکیک اتاق کار مردان و زنان در ادارات و استفاده‌نکردن از منشی خانم برای آقایان و بالعکس آن، از جمله موارد مهمی است که باید کاملا رعایت شود.»

بنابر این گزارش این ممنوعیت براساس «ابلاغیه‌های صورت‌گرفته از سوی نهادهای مهم کشوری در حوزه عفاف و حجاب و آغاز بازرسی از نحوه تحقق دستورات صادرشده است.»

هنوز مقامات رسمی به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند اما این ممنوعیت با انتقادهای فراوانی از سوی کاربران در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

ممنوعیت به کارگیری منشی زن از سوی مدیران دولتی در حالی در دوره ریاست جمهوری روحانی ابلاغ شده است که ​حسن روحانی در سال ۹۶ و در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری گفته بود به او رای بدهند چون در غیر این صورت رئیس جمهوری اصولگرای آینده پیاده‌روها را زنانه – مردانه خواهد کرد.

او گفته بود که « شما آنها را نمی‌شناسید من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را ایجاد کردند.»

جمهوری اسلامی در عمر حکومت خود تلاش کرده در لایه‌های مختلف جامعه آن را اجرایی کند.

محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران در سال ۹۳ طبق بخشنامه‌ای محرمانه همه‌ مدیرهای ارشد و رده‌ میانی شهرداری تهران را موظف کرده بود که تنها از کارمندان مرد برای سمت‌های منشی‌گری، ماشین‌نویس، مسئول دفتر و مسئول پیگیری استفاده کنند.

اتوبوس، مترو، مدارس و برخی دانشگاه‌ها همچنین ساحل‌ها از جمله مکان‌ها و امکانات شهری است که پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران تفکیک جنسیتی شده است.

این در حالی است که یونسکو می‌گوید که در استفاده از امکانات شهری و توسعه پایدار باید «تساوی جنسیتی» برقرار شده و سهم حضور زنان در شهر با برطرف کردن موانعی مانند عدم امنیت، افزایش یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

امپراتور جدید ژاپن در یک مراسم تحلیف سنتی با حضور دو هزار مهمان رسما بر تخت نشست

امپراتور جدید ژاپن، در یک مراسم تحلیف سنتی با حضور ۲ هزار مهمان از جمله سران کشورها رسما بر تخت نشست. از آمریکا، ایلین چاو وزیر حمل و نقل در مراسم شرکت داشت و از بریتانیا، شاهزاده چارلز شاهد بر تخت نشستن امپراتور جدید ژاپن بود.

امپراتور ۵۹ ساله در ردای سنتی نارنجی احاطه شده با کارکنان کاخ در رداهای مشکی که جعبه هایی شامل گنجینه های مقدس از جمله شمشیر و جواهر را حمل می کردند، پس از نیایش در معبد، سوگند خورد و بر تخت ۶.۵ متری «تاکامیکورا» جلوس کرد.

ماساکو، همسر امپراتور که دانش آموخته دانشگاه هاروارد است و در سال ۱۹۹۳ با ناروهیتو ازدواج کرد او را در این مراسم همراهی می کرد. امپراتور ناروهیتو ۵۹ ساله تعهد کرد که همواره در کنار مردم بایستد.

امپراتور ناروهیتو پس از پدرش آکیهیتو که در اقدامی بی سابقه در تاریخ مدرن این کشور از سمتش کناره گیری کرد، این قدیمی ترین سلطنت متداوم جهان را به دست گرفت.

امپراتور ناروهیتو یک دختر دارد که بنا به قانون کنونی ژاپن نمی تواند وارث تاج و تخت شود.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهور آمریکا پیروزی جاستین ترودو در انتخابات کانادا را تبریک گفت

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پیروزی جاستین ترودو در انتخابات کانادا را در صفحه توئیتر خود تبریک گفت.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه، در توئیتر خود نوشت: «تبریک به جاستین ترودو به خاطر پیروزی بزرگی که با مبارزه‌ای سخت آن را به دست آورد. به کانادا به خوبی خدمت شده است.»

او در ادامه افزود که من منتظر همکاری با شما در جهت پیشرفت کشورهایمان هستم.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هم در پیامی پیروزی جاستین ترودو در انتخابات را به او تبریک گفت.


حزب لیبرال‌ با رهبری جاستین ترودو با ۱۵۶ کرسی از ۳۳۸ کرسی پارلمان را از آن خود کرد اما موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور نشد.

حزب آقای ترودو که نتوانسته ۱۷۰ کرسی لازم رای تشکیل دولت را بدست آورد، باید به به کمک دیگر احزاب کانادا دولت ائتلافی تشکیل دهد. با این نتایج ترودو برای دومین بار هدایت دولت کانادا را برعهده خواهد داشت.

پس از این پیروزی، جاستین ترودو، در مونترال سخنرانی کرد و به هوادارانش این پیروزی را تبریک گفت.

ترودو که در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان یک چهره کاریزماتیک در کانادا محسوب می‌شد، اخیرا به خاطر عکس‌های قدیمی‌اش که در آن چهره خود را سیاه کرده بود و همچنین نحوه رسیدگی‌اش به پرونده فساد یک شرکت شاهد کاهش محبوبیت‌ خود بود. او باید برای پیشبرد قوانین در پارلمان به حزب «دموکراتیک جدید» تکیه کند.

پیش از این نیز نظرسنجی‌ها نشان می داد هیچکدام از دو حزب لیبرال و حزب محافظه کار به عنوان رقیب اصلی ترودو شانس تشکیل دولت به طور مستقل را ندارند و باید با احزاب کوچکتر ائتلاف کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پیروزی حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو در انتخابات کانادا؛ ترودو باید دولت ائتلافی تشکیل دهد

نتایج انتخابات کانادا نشان از پیروزی حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو است که توانسته ۱۵۶ کرسی از ۳۳۸ کرسی پارلمان را از آن‌خود کند.

به گزارش رویترز، حزب لیبرال‌ با رهبری جاستین ترودو با ۱۵۶ کرسی از ۳۳۸ کرسی پارلمان را از آن خود کرد اما موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور نشد.

حزب آقای ترودو که نتوانسته ۱۷۰ کرسی لازم رای تشکیل دولت را بدست آورد، باید به کمک دیگر احزاب کانادا دولت ائتلافی تشکیل دهد. با این نتایج، به نظر می رسد ترودو برای دومین بار هدایت دولت کانادا را برعهده خواهد داشت.

پس از این پیروزی، جاستین ترودو، در مونترال سخنرانی کرد و به هوادارانش این پیروزی را تبریک گفت.

ترودو که در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان یک چهره کاریزماتیک در کانادا محسوب می‌شد، اخیرا به خاطر عکس‌های قدیمی‌اش که در آن چهره خود را سیاه کرده بود و همچنین نحوه رسیدگی‌اش به پرونده فساد یک شرکت شاهد کاهش محبوبیت‌ خود بود. او باید برای پیشبرد قوانین در پارلمان به حزب «دموکراتیک جدید» تکیه کند.

اگر چه حزب «دموکراتیک جدید» شب ناامید کننده‌ای داشت چون تعداد کرسی‌هایی که به خود اختصاص داد، نسبت به کرسی‌هایش در انتخابات ۲۰۱۵ کاهش یافته است اما این حزب می‌تواند نفوذ قابل توجهی را بر دولت بعدی ترودو اعمال کند.

نظرسنجی‌ها نشان می داد هیچکدام از دو حزب لیبرال و حزب محافظه کار به عنوان رقیب اصلی ترودو شانس تشکیل دولت به طور مستقل را ندارند و باید با احزاب کوچکتر ائتلاف کنند.

حزب لیبرال به رهبری ترودو در حالی در ۲۰۱۵ به برتری رسیده بود که حزب محافظه‌کار پیش از آن ۹ سال در قدرت بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در حمله طالبان در استان قندوز ۱۷ پلیس افغان کشته شدند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام ها در شمال افغانستان می گویند شورشیان طالبان در یورش به یک پایگاه امنیتی در استان قندوز دست کم ۱۷ پلیس را کشته و چند نفر دیگر را مجروح کرده اند.

یک مقام محلی روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت، حمله مرگبار نیمه شب در منطقه «علی آباد» در استان ناآرام قندوز منجر به مرگ فرمانده پلیس پایگاه شده است.

سخنگوی پلیس استان قندوز در واکنش به تماس صدای آمریکا این حمله را تائید کرد، اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، می گوید جنگجویان آن گروه در این حمله ۲۰ نیروی امنیتی افغان را کشته اند.

طالبان چند منطقه به شدت مورد مناقشه در قندوز را در اختیار دارد. این استان گذرگاهی استراتژیک برای دسترسی راحت به بخش عمده شمال افغانستان و کابل است.

شهر قندوز مرکز استان قندوز در سال های اخیر دو بار برای مدت کوتاهی به دست طالبان افتاد، اما نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت نیروی هوایی ارتش ایالات متحده اختیار آن را پس گرفتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آغاز رزمایش بین المللی دریایی ۲۰۱۹ در خاورمیانه؛ ۵۰ کشور به میزبانی آمریکا در این رزمایش حضور دارند

عکس آرشیوی است

«رزمایش بین‌المللی دریایی ۲۰۱۹» با حضور ۵۰ کشور و هفت سازمان بین‌المللی از روز دوشنبه ۲۹ مهرماه به میزبانی فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا و ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آغاز شد.

این رزمایش ششمین بار است که برگزار شده و سال ۲۰۱۷ دوره قبلی برگزاری این رزمایش بوده است. همچنین رزمایش بین المللی دریایی ۲۰۱۹ در چهار مرحله از جمله کارآموزی، آموزش کارکنان، هم‌اندیشی‌ها، تمرینات ناوگان دریایی و استقرار مجدد نیروها برگزار می‌شود.

فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی آمریکا اعلام کرد که این رزمایش در خلیج فارس، دریای عمان ، خلیج عدن و دریای سرخ انجام می شود و شامل عملیات هوایی، دریایی، مقابله با مین‌های سطحی و زیرسطحی و تمرین محافظت از بنادر با وسایل زیرسطحی بدون سرنشین است.

دریاسالار جیم مالوی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه گفت که در این رزمایش سطح بی سابقه‌ای از منطقه مورد پوشش قرار خواهد گرفت و تیم چند ملیتی ما در حال حاضر در سناریوهای تمرینی بیشتر از گذشته شرکت می کند.

قرار است رزمایش بین المللی دریایی ۲۰۱۹ تا روز سه شنبه ۲۱ آبان ادامه یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتخابات بولیوی به دور دوم رفت؛ مورالس پس از چهار دوره، حمایت اکثریت را از دست داد

اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی، برای انتخاب دوباره به ریاست جمهوری باید در دور دوم با رهبر مخالفان رقابت کند.

بر اساس شمارش آرای انتخابات روز یکشنبه در بولیوی، حدود ۴۵ درصد به مورالس و حدود ۳۸ درصد به کارلوس مسا نامزد مخالف او، رای دادند.

کشیده شدن انتخابات بولیوی به دور دوم در حالی رخ داده است که از زمان به قدرت رسیدن مورالس در سال ۲۰۰۵ تا کنون او در تمام انتخابات در مرحله اول به پیروزی رسیده بود.

محبوبیت این رئیس جمهوری سوسیالیست بولیوی که از رهبری اتحادیه کارگران به قدرت رسید، با طرح اتهامات فساد مالی و اقتدارگرایی، رو به کاهش گذاشته است.

رقیب او در دور دوم انتخابات، کارلوس مسا، رئیس جمهوری پیشین بولیوی در سال های ۲۰۰۱ – ۲۰۰۵ است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاروان خودروهای نیروهای آمریکایی در سوریه وارد عراق شد

گزارش ها حاکی از آن است که خودروهای حامل نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه از مرز عبور کرده و وارد عراق شده‌اند.

شبکه تلویزیونی سی ان ان غروب دوشنبه ۲۹ مهر به وقت واشنگتن گزارش داد که بیش از یکصد خودروی نظامی حامل نیروهای آمریکایی در پی یک عملیات بزرگ جابجایی از سوریه خارج شده و وارد عراق شدند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی که به همراه نیروهای کرد سوریه علیه داعش جنگیدند، بیشتر در غرب عراق مستقر خواهد بود.

او همچنین در مورد وضعیت نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه گفت که بحث هایی درباره باقی ماندن گروهی از نیروهای آمریکایی در شمال سوریه وجود داشته است.

او اضافه کرد که نیروهای آمریکایی در نزدیکی تاسیسات نفتی حاضرند و با همکاری نیروهای دموکراتیک سوریه، نمی‌گذارند این منابع به دست پیکارجویان داعش بیافتد.

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه و در جریان یک کنفرانس خبری دلیل خروج نیروهای آمریکا از شمال شرقی سوریه را خطر حمله نظامی نیروهای ترکیه، نگرانی از به خطر افتادن نیروهای آمریکایی، و پرهیز از هرگونه درگیری با یک متحد ناتو، عنوان کرد.

ارک اسپر تایید کرد که نیروهای آمریکایی در سوریه از حمایت هوایی برخوردارند و عملیات گشتزنی و حفاظت برای آن‌ها ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG