لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

کنفرانس توسعه پایدار در برزیل به پایان رسید


کنفرانس محیط زیست سازمان ملل متحد در ریو دو ژانیرو در برزیل، روز جمعه به کار خود پایان داد و نمایندگان بیش از ۱۹۰ کشور عهد کردند برای پیشبرد توسعه بادوام و بیرون کشیدن میلیاردها نفر از فقر گام هایی بردارند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا، در آخرین روز کنفرانس سخن گفت و خواهان تفکری جدید و متفاوت برای نگهداشت منابع جهان شد و به رهبران شرکت کننده در کنفرانس یادآور شد که آنها چاره ای جز پیروزی ندارند.

کلینتون گفت: ما برای شناختن راه های عملی جهت پیشبرد توسعه بادوام در این جا جمع شده ایم، و در حالی که ممکن است گاهی نظرهای متفاوتی داشته باشیم، بر این عقیده ام که در برخی اصول اساسی مشرتک هستیم.»

وزیر امور خارجه امریکا گفت: ما نمی توانیم در نگرش های متعصبانه گذشته محبوس بمانیم، و باید براساس پژوهش ها و شواهد علمی تصمیم بگیریم.

فعالان و طرفداران محیط زیست از کنفرانس برزیل انتقاد کرده اند و می گویند بیانیه ای که دیپلمات ها تصویب کرده اند بسیار ضعیف است.

کلینتون گفت مقامات می دانند که در باره آنها نه بر اساس گفته یا مقصودشان، بلکه بر پایه کارهایی که می توانند انجام دهند قضاوت خواهد شد.

کلینتون کوشش های امریکا را برای مقابله با مسائلی چون از بین رفتن جنگل ها، کاهش منابع آب و امنیت غذایی را تشریح کرد و اعلام داشت ایالات متحده ۲۰ میلیون دلار برای کمک به اجرای پروژه انرژی پاک در افریقا پرداخت می کند.
XS
SM
MD
LG