لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

نیروهای موقت سازمان ملل متحد در منطقه آبیه در سودان


نمایندگان شمال و جنوب سودان به موافقت مهمی در باره مرز مورد اختلاف منطقه آبِیی دست یافته اند.
آدیس آبابا، اتیوپی، بیستم ژوئن ۲۰۱۱
نمایندگان شمال و جنوب سودان به موافقت مهمی در باره مرز مورد اختلاف منطقه آبِیی دست یافته اند. آدیس آبابا، اتیوپی، بیستم ژوئن ۲۰۱۱

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سوزان رایس رئیس هیئت دائمی نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید بامداد امروز دولت متبوع وی به قطعنامه شماره ۱۹۹۰ شورای امنیت این سازمان برای دائر کردن نیروهای موقت سازمان ملل متحد در سودان برای «آبِیه» راًی مثبت داده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از این که شورای امنیت آن سازمان به سرعت و به اتفاق آرا در این مورد اقدام کرده است ابراز خشنودی کرد. خانم رایس گفت تصویب این قطعنامه این اطمینان را خواهد داد که موافقت هر ۲ طرف می تواند بی درنگ و بگونه ای مؤثر اعمال شود.

منطقه «آبیه» یک پل تاریخی بین شمال و سودان جنوبی شمرده می شود که تحت عنوان پروتکل ۲۰۰۴ بنام یک پایه موقتی خوانده شد.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین می گوید اکنون که بیش از چند روز به تاریخ استقلال سودان جنوبی باقی نمانده است، ضروری است که رهبران سودان و سودان جنوبی به مسئولیت های خود عمل کنند.

دولت سودان باید از افزایش این نوع تنش ها در آینده با توقف عملیات ارتش خود فورا جلوگیری کند.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید ما عمیقا نگران ادامه حمله هایی هستیم که از سوی دولت سودان در کوردوفان جنوبی انجام می گیرد و قویا هر گونه اقدام خشونت آمیز را محکوم می کنیم.

دولت سودان و جنبش آزادی خواهی شمال مردم سودان باید بی درنگ با آتش بس با کوردوفان جنوبی موافقت کنند و به مسدود کردن کمک های انسان دوستانه و جنبش های سازمان ملل متحد به آن منطقه خانمه دهند.

XS
SM
MD
LG