لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۷

تظاهرات ده ها هزار تن علیه رهبر هنگ کنگ


ده ها هزار تن روز سه شنبه (١ ژانویه) در اعتراض به عملکرد لونگ چان اینگ، رهبر هنگ کنگ راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند. این گردهمایی های اعتراضی در شرایطی برگزار می شوند که فشارها بر این سیاستمدار تحت حمایت پکن افزایش یافته اند. نام آقای چان اینگ از ماه ژوییه و از زمانی که به قدرت رسید، در پرونده رسوایی ساخت و ساز غیرقانونی مطرح شده است.

سازماندهان این راهپیمایی تا غروب روز سه شنبه به وقت محلی موفق شدند ١٣٠ هزار معترض را به خیابان ها بکشانند اما پلیس منطقه اعلام کرد ١٧ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کرده است. تظاهرات عمدتاً آرام برگزار شد اما پس از بدرفتاری نیروهای هوادار دولت با دو خبرنگار، حضور نیروهای پلیس بیشتر شد.

مردم هنگ کنگ که برخی از آن ها لباس های سیاه به تن داشتند و پلاکاردهای رنگی به دست گرفته و بعضی از آن ها ماسک های شبیه پینوکیو به صورت زده بودند، روز اول سال نو میلادی در راهپیمایی که جمعیت چند کیلومتری را به خیابان ها کشانده بود، خواستار کناره گیری رهبر خود شدند.

با وجودی که هنگ کنگ به عنوان یک قطب اقتصادی باثبات محسوب می شود که پایه های حاکمیت قانون در آن محکم و استوار است اما تنش سیاسی به دلیل ناکامی آقای لونگ برای توضیح کافی در مورد ساخت و ساز منزل خود، نقض اعتماد عمومی و افزایش تردید در مورد پنهان کاری در پرونده رسوایی سال گذشته افزایش یافته است. آقای لونگ ماه گذشته اعلام کرد برای پاسخگویی به پرسش ها در مورد ساخت غیرقانونی زیرزمین منزل خود کوتاهی کرده و از مردم پوزش خواست.

برگرفته از خبرگزاری رویترز
XS
SM
MD
LG