لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

تظاهرکنندگان در هنگ کنگ خواستار عدم مداخله پکن در انتخاب مسئول اجرايی شهر


تظاهرکنندگان در هنگ کنگ خواستار عدم مداخله پکن در انتخاب مسئول اجرايی شهر
تظاهرکنندگان در هنگ کنگ خواستار عدم مداخله پکن در انتخاب مسئول اجرايی شهر

هزاران نفر از ساکنان هنگ کنک روز يکشنبه در اعتراض به دخالتهای سياسی چين دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان در مقابل دفتر ارتباطی دولت چين در هنگ کنگ خواستار حق رأی همگانی و عدم مداخله پکن در انتخاب مسئول اجرايی اين منطقه شدند.

نيروهای پليس روز يکشنبه در هنگ کنگ بعد از چندين اخطار، برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، از گاز فلفل استفاده کردند.

هفت ميليون نفر جمعيت هنگ کنگ هيچ نقشی در انتخاب مسئول اجرايی شهر خود ندارند. لئونگ چون- يين که در روز ۲۵ ام ماه مارس توسط ۱۲۰۰ نفر از افراد شاخص هنگ کنگ انتخاب شد در روز اول ماه ژوئن به جای دونالد تسانگ، مسئوليت اجرايی هنگ کنگ را بر عهده خواهد گرفت. لئونگ در اين انتخابات بعد از يک رقابت تنگاتنگ با رقيب نه چندان خوشنام و ميلياردر خود، و از بوروکراتهای سابق، هنری تانگ، به پيروزی رسيد.

لئونگ با ظاهر آراسته و قد بلند، به خاطر مواضع تند و صريحش در ميان مردم به گرگ تشبيه می شود و شايعات می گويد وی پيش از اين از کادرهای مخفی حزب کمونيست چين بوده است، اتهامی که خود تکذيب می کند.

يکی از تظاهرکنندگان در حاليکه در معرض گاز فلفل قرار گرفته بود، گفت با روی کار آمدن لئونگ اعتراضات با شدت بيشتری سرکوب خواهد شد و پليس از هيچ شيوه ای برای سرکوب مخالفان دريغ نخواهد کرد.

سازماندهندگان اعتراضات روز گذشته در هنگ کنگ می گويند، حدود ۱۵ هزار نفر در تظاهرات شرکت داشتند. اما طبق آمار پليس تعداد معترضان از ۵۳۰۰ نفر فراتر نمی رفت.

XS
SM
MD
LG