لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

باجی قائد سبسی رئیس جمهوری تونس شد


نتایج دور انتخابات ریاست جمهوری تونس - ۱ دیماه ۱۳۹۳
نتایج دور انتخابات ریاست جمهوری تونس - ۱ دیماه ۱۳۹۳

رییس کمیسیون انتخابات تونس روز دوشنبه باجی قائد سبسی، سیاستمدار کهنه‌کار تونسی، را رسماً به عنوان پیروز انتخابات و رییس جمهوری جدید آن کشور معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بر اساس نتایج رسمی منتشر شده توسط کمیسیون انتخابات تونس، آقای سبسی که در زمان حکومت زین‌العابدین بن علی، در دوره‌ای ریاست پارلمان تونس را بر عهده داشت، با کسب ۵۵ و شصت و هشت درصد کل آرا، پیروز انتخابات معرفی شد.

وی در دوران پیش از بن علی، و در دولت حبیب بورقیبه، وزیر خارجه و همچنین وزیر امور داخله تونس بود.

رقیب او در دور انتخابات که روز گذشته برگزار شد، منصف مرزوقی رئیس جمهوری ۷۵ ساله موقت فعلی تونس بود که موفق شد ۴۴ و سی و دو دهم درصد از کل آرا را به خود اختصاص دهد.

مردم تونس روز یکشنبه برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، که نخستین انتخابات آزاد ریاست جمهوری در تونس محسوب می‌شود و به باور ناظران حرکتی مهم در راه دشوار پیشبرد دموکراسی در آن کشور است، به پای صندوق‌های رای رفتند.

باجی قائد السبسی، سیاستمدار ۸۸ ساله و رهبر حزب غیرمذهبی ندای تونس که در دور اول انتخابات در ماه نوامبر پیشگام بود و منصف مرزوقی، که از فعالان شناخته‌شده حقوق بشر تونس است که در دوران بن علی تبعید شده بود، دو نامزد راه یافته به دور انتخابات ریاست جمهوری بودند.

آقای سبسی در دور اول انتخابات ۳۹ درصد آرا و مرزوقی ۳۳ درصد کل آرای مأخوذه را کسب کردند.

تونس، با یک قانون اساسی جدید و پارلمانی که در ماه اکتبر بطور کامل شکل گرفت، به عنوان نمونه‌ای برای تغییرات دموکراتیک در خاورمیانه مورد تحسین قرار گرفته است. این کشور شمال آفریقا توانست از ناآرامی‌ها و اختلافاتی که در کشورهای دیگری که اعتراضات موسوم به «بهار عربی» در آنها رخ داد، نظیر لیبی و مصر، پیشگیری کند.

XS
SM
MD
LG