لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

گزارش رویترز از کمپین ایران برای پخش اطلاعات گمراه کننده


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارش مفصلی از تلاش های ایران برای پخش اطلاعات غلط در جهان نوشته است.

گزارش رویترز می گوید، یک مرکز مستقر در تهران، بدون سر و صدا، از طریق دست کم ۷۰ وب سایت، برای کشورهای مختلف، از افغانستان گرفته تا روسیه، تبلیغات حکومتی و اطلاعات خبری غلط پخش کرده است تا بر افکار عمومی اثر بگذارد.

به نوشته رویترز، بیش از ۵۰ وب سایتی که در اینگونه اقدامات فعالند، از شرکت‌های اینترنتی آمریکایی Cloudflare و OnlineNIC استفاده می کنند که به صاحبان وب سایت‌ها ابزاری را می دهند که در برابر اسپم و نیز هکرها، حفاظت شوند. رویتز می گوید، این شرکت ها به این خبرگزاری اعلام نکردند که چه کسانی پشت آن سایت ها هستند.

اما یک سخنگوی Cloudflare گفته است، این شرکت خدماتی که می دهد شامل خدمات میزبانی وب نیست و این شرکت تحریم ها را نقض نمی کند. یک سخنگوی OnlineNIC هم گفته است که هیچکدام از آن وب سایت ها در جزئیات ثبت خود رابطه با ایران را بیان نکرده اند و این شرکت مطابق با تحریم های آمریکا عمل می کند.

با این حال رویترز به نقل از جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می نویسد که او در مورد کمپین ایران به این خبرگزاری گفته است ایرانی ها بازیگران پیچیده ای در عرصه سایبری هستند و عواملی از سرویس های اطلاعاتی ایران هستند که از نظر عملکرد آنلاین توانا هستند.

او به رویترز گفته است که کشورهای سراسر جهان حالا از چنین روش های جنگ اطلاعاتی استفاده می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG