لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

اپوزیسیون اوکرایین یانوکویچ را به دزدیدن رویای مردم متهم کرد


اپوزیسیون اوکرایین روز جمعه ۲۹ نوامبر (۸ آذر) گفت ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری آن کشور «رویای نزدیک شدن به اروپا را دزدیده است». همزمان حامیان آقای یانوکویچ از تصمیم او در تعلیق تفاهم نامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا حمایت می کنند.

روز جمعه جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر در حالی که پرچم های زرد و آبی - به رنگ پرچم اوکرایین و اتحادیه اروپا- در دست داشتند در میدان استقلال کیف گردآمده و شعار «اوکرایین اروپا است» سردادند.

ویتالی کلیچکو، قهرمان سنگین وزن بوکس و یکی از رقیبان عمده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۵ اوکرایین، گفت:‌ «امروز رویایمان، رویای زندگی در یک کشور عادی را دزدیدند.»

برای بسیاری از اوکرایینی ها، تصمیم یانوکویچ در تعلیق امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا به معنای از دست رفتن موقعیتی استثنایی است. این توافقنامه می‌توانست مرزهای اوکرایین را به روی کالاهای تجاری باز کند و زمینه را برای تسهیل موانع مسافرت هموار کند.

آندری دوبرولت، وکیل ۴۱ ساله اوکرایینی می‌گوید اروپا راه گریزی از شرایط دشوار و فسادی که کشورمان را بلعیده بود.»

در تظاهرات روز جمعه، تجمع‌کنندگان چوب و اثاثیه کهنه را آتش زدند تا تظاهرکنندگان را در هوای سرد، گرم نگاه دارند. آنان می‌گویند به تظاهرات ادامه می‌دهند.

این در حالی است که یک گروه دیگر از شهروندان اوکرایین در حمایت از یانوکویچ تظاهرات کردند. آنان از تصمیم یانوکویچ در عدم امضای توافقنامه تجاری با اروپا و تحکیم روابط تجاری با روسیه حمایت می کنند.

حامیان یانوکویچ

در میدان اروپای کیف، حدود سه الی چهار هزار نفر جمع شدند. بسیاری از آنان با اتوبوس از مناطق روسی زبان شرق اوکرایین به کیف آورده شدند. در گردهمایی این گروه محلی برای برگزاری کنسرت و سخنرانی افرادی تعبیه شده بود که درباره خطرات نزدیک شدن به اتحادیه اروپا سخن گفتند.

یکی از نمایندگان پارلمان اوکرایین در این گردهمایی گفت در صورت امضای قرارداد با اروپا، مرزهایمان را بازمی کردیم و تولیدکنندگان داخلی کشورمان را نابود می کردیم.»

دو گروه تفاوت های فرهنگی و زبانی عمیقی دارند. ساکنان غرب کشور به زبان اوکرایین حرف می زنند و طرفدار رابطه با اروپا هستند در حالی که ساکنان شرق آن کشور روسی حرف می زنند و حامی رابطه با مسکو هستند. یانوکویچ از همین منطقه می آید.

بسیاری می گویند گردهمایی حامیان رئیس جمهوری جعلی است و شرکت کنندگان در ازای دریافت پول به آنجا رفته اند. این امر در اوکرایی که متوسط درآمد ماهانه حدود ۴۰۰ دلار است، بعید نیست.

با وجود برگزاری دو تظاهرات متفاوت در کیف، گزارشی از خشونت میان تظاهرکنندگان شنیده نشده است اما رسانه های محلی از کتک خوردن پنج روزنامه نگار خبر داده اند.

شماری از تظاهرکنندگان در میدان استقلال، به آن بخشی از سخنان یانوکویچ امید بسته اند که گفت قصد ندارد طرح رابطه تجاری با اروپا را یکسره لغو کند بلکه بخش هایی از آن را تعلیق می کند.
XS
SM
MD
LG