لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۶

دادگاه مصر ۱۰۲ اسلامگرا را به ده سال زندان محکوم کرد


انفجار بمب در قاهره، دوم مه ۲۰۱۴
انفجار بمب در قاهره، دوم مه ۲۰۱۴
بیش از صد تن از حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر، روز شنبه در دادگاهی در آن کشور به اتهام قتل و دامن زدن به خشونت به ده سال حبس محکوم شدند.

احکام فوق پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری مصر در روزهای ۲۶ و ۲۷مه صادر شد. این احکام با قتل افراد طی درگیری های قاهره در ماه ژوئیه گذشته میان گروه اسلامگرای اخوان المسلمین که از مرسی حمایت می کند و نیروهای امنیتی، مرتبط است.

دو حامی دیگر اخوان المسلمین در همین پرونده حکم هفت سال زندان دریافت کردند. تنها ۳۵ تن از متهمان در دادگاه حضور داشتند و محاکمه بقیه به شکل غیابی بود.

خشونت های شبه نظامیان از ژوئیه گذشته و هنگامی که ارتش مرسی را از ریاست جمهوری برکنار کرد افزایش یافت. هزاران تن از حامیان اخوان المسلمین بازداشت و صدها تن از آنان کشته شده اند. رهبران گروه نیز در حال محاکمه هستند.

یک دادگاه دیگر مصر رهبر اخوان المسلمین و ۶۸۲ نفر از حامیان این گروه اسلامگرا را هفته گذشته به مرگ محکوم کرد.

پیش بینی می شود که عبدالفتاح السیسی، رئیس سابق ارتش مصر که در راس فعالیت ها در اسقاط مرسی نقش داشت، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

مصر اخوان المسلمین را گروه تروریستی اعلام کرده است اما اخوان المسلمین می گوید به فعالیت های صلح آمیز متعهد است.

روز جمعه، دو بمب گذاری انتحاری در جنوب صحرای سینا یک سرباز را به کشتند داد و دست کم هشت نفر را مجروح کرد. به گفته منابع رسمی دو بمب دیگر در قاهره نیز موجب کشته شدن دو نفر دیگر شد.

از زمان سقوط مرسی شبه نظامیان اسلامگرای مستقر در سینا حملات به نیروهای امنیتی را افزایش داده اند. در این حملات صدها تن تاکنون جان باخته اند.

تنش های نظامی و خشونت ها صنعت جهانگردی مصر را کساد کرده است.
XS
SM
MD
LG