لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

کشته شدن ۵ نفر در انفجار و حملات انتحاری در مصر


چند ساعت پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی در مصر، روز جمعه ۵ تن کشته شدند.

در انفجار بمبی در نزدیکی دادگاهی در قاهره در روز جمعه یک پلیس کشته شد. در همین حال، بمب اندازان انتحاری در دو حمله در شبه جزیره سینا سه تن را کشتند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از تلویزیون دولتی مصر حاکی است هدف انفجار بمب در لونو، یکی از باستانی ترین شهرهای مصردر شرق قاهره، یک پست پلیس راهنمائی و رانندگی در نزدیکی یک دادگاه بود. خبرگزاری منا به نقل از سخنگوی پلیس گفت انفجار از بمبی که در نزدیکی پست پلیس کار گذاشته شده بود ناشی شد. تلویزیون گفت سه پلیس نیز مجروح شدند.

مسئولیت بمب گذاری ها را کسی بر عهده نگرفته است ، اما شورشیان اسلامگرا در ماه های اخیر نیروهای امنیتی و ارتش مصر را هدف گرفته اند. یک مقام ارشد امنیتی « تروریست» را مسئول دانست.

در شبه جزیره سینا، دو بمب انداز انتحاری دقایقی پس از سحرگاه جمعه به شهر الطور در شرق سینا حمله کردند. نخستین بمب انداز یک نقطه بازرسی نظامی را هدف گرفت، و دو تن از جمله یک سرباز را کشت و پنج نفر را مجروح کرد.

بمب انداز دوم خود را در برابر یک اتوبوس منفجر کرد یک مسافر جانسپرد و سه نفر، از جمله راننده، مجروح شدند.

در بندر اسکندریه، دو تن در زدوخورد بین طرفداران و مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری سابق کشته شدند.

کابینه مصر در بیانیه ای گفت « این حملات مذبوحانه فقط اراده پلیس و ارتش را برای ادامه نبرد با تروریسم ، تعقیب عناصر جنایتکار و باز گرداندن امنیت و ایمنی به مصر تقویت خواهد کرد.»

حملات روز جمعه چند هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد. قرار است رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری جدید در روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه مه صورت گیرد.

عبدالفتاح السیسی ، فرمانده سابق ارتش، یکی از کاندیداها است که انتظار می رود بر رقیبان خود پیروز شود. شبه نظامیان و ستیزه گران او را مسئول هماهنگ ساختن سرکوب اسلامگرایان می دانند.
XS
SM
MD
LG