لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

مطالعه جدید : زنان بیش تر از مردان مستعد اضظراب و نگرانی هستند


نتایج مطالعه جدیدی که در بریتانیا انجام گرفته است نشان می دهد زنان بیشتر از مردان مستعد اضطراب و نگرانی هستند. افزون بر این، شانس این که مردم در آمریکای شمالی و اروپای غربی گرفتار این ناراحتی شوند، از ساکنان دیگر بخش های جهان بیشتر است.

در آمریکای شمالی، در هر ۱۰۰ نفر نزدیک هشت نفر از تشویش، اضطراب و نگرانی رنج می برند. در شرق آسیا این رقم سه نفر در هر ۱۰۰ نفر است.

سرپرست هیاتی که این پژوهش را انجام داده است، با تاکید بر این که تشویش و نگرانی مهم است و نباید نادیده گرفته شود، می گوید "بعضی وقت ها مردم فکر می کنند اضطراب فقط بخشی از شخصیت آنها است و کاری نمی توانند بکنند، اما چنین نیست."

اضطراب و نگرانی بیش از اندازه، ترس و پرهیز از شرایط بالقوه پردغدغه، مانند گردهمایی های اجتماعی، از جمله عوارض این ناراحتی است.

به گفته سرپرست این پژوهش "درمان هایی وجود دارد، چه روحی و روانی و چه دارویی. همچنین کارهای دیگری هست که مردم می توانند برای کمک به سلامت روانی خود انجام دهند، مانند فعالیت فیزیکی، تمرکز (مدیتیشن) و یوگا."

برای این مطالعه، پژوهشگران به بیش از ۱۲۰۰ مطالعه که قبلا انجام گرفته بود نگاه کردند، و توجه خود را بر ۴۷ مورد متمرکز ساختند. آنها در یافتند از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ ، شمار کلی افراد مبتلا به نگرانی تقریبا تغییر نکرد – حدود ۴ نفر در هر ۱۰۰ نفر. احتمال ابتلا زنان به آن احتمالا دو برابر مردان بود ( ۹ درصد)؛ و بالغ بر ۱۰ درصد مردان و زنان زیر ۳۵ سال گرفتار این نارحتی بودند.

سرپرست هیات پژوهشی گفت معلوم نیست چرا زنان بیشتر از مردان مستعد تشویش و نگرانی هستند، اما می تواند به اختلاف در شیمی مغز بین دو جنسیت مربوط باشد.

او به عقیده او، زنان به احتمال بیشتر از مشکلات سلامت روانی، مانند استرس، رنج می برند. افزون بر این، همچنین احتمال این که مردان ناراحتی های خود را گزارش دهند کمتر است.

در ایالات متحده آمریکا، ناهنجاری های ناشی از از اضطراب و نگرانی، هر سال حدود ۴۲۱ میلیارد دلار هزینه به بار می آورد. در اتحادیه اروپا، بیش از ۶۰ میلیون نفر گرفتار این مشکل هستند.

XS
SM
MD
LG