لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

محبوبیت حزب جمهوریخواه به بالاترین سطح خود در هفت سال اخیر رسید


رای دهندگان در انتخابات مقدماتی در اوهایو
رای دهندگان در انتخابات مقدماتی در اوهایو

آخرین نظرسنجی «گالوپ» نشان می‌دهد که حزب جمهوری‌خواه طی یک سال گذشته ۹ درصد بر محبوبیت خود افزوده در حالیکه محبوبیت حزب رقیب، بدون تغییر باقی مانده.

آخرین نظرسنجی «گالوپ» نشان می‌دهد که حزب جمهوری‌خواه طی یک سال گذشته ۹ درصد بر محبوبیت خود افزوده در حالیکه محبوبیت حزب رقیب، بدون تغییر باقی مانده.

در آستانه انتخابات گسترده میان‌دوره‌ای، که طی آن نمایندگان مجالس قانونگذاری ملی و ایالتی و فرمانداران و مقامات دیگر برگزیده می‌شوند، محبوبیت حزب جمهوریخواه در افکار عمومی آمریکا، به ۴۵درصد افزایش یافت در حالیکه درست یک سال قبل، همین بنگاه نظرسنجی، محبوبیت این حزب را ۳۶درصد گزارش داده بود.

نظرسنجی گالوپ که امروز، سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر منتشر شد، نشان می‌دهد که محبوبیت حزب دمکرات در سال گذشته در سطح ۴۴درصد، ثابت مانده است.

آخرین بار که حزب جمهوری‌خواه از دیدگاه آمریکائیان در بالاترین سطح محبوبیت خود بود، ژانویه سال ۲۰۱۱ بود که مطابق نظرسنجی گالوپ، محبوبیت این حزب به ۴۷ درصد رسید.

سابقه نظرسنجی‌های بنگاه گالوپ نشان می‌دهد که تنها یک بار، در نوامبر ۲۰۱۴، بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای، محبوبیت حزب جمهوری‌خواه به ۴۲ درصد رسید، و در برابر آن، حزب دمکرات محبوبیتی معادل ۳۶ درصد به دست آورد.

حزب جمهوری‌خواه که در حال حاضر در دو مجلس قانونگذاری ملی اکثریت دارد و با حضور پرزیدنت دونالد ترامپ در کاخ سفید، قوه مجریه را نیز در اختیار دارد، در کارزار سنگینی در روز ششم نوامبر، یعنی کمتر از پنج هفته دیگر، تلاش می‌کند دست کم اکثریت اندک خود را در مجلس سنا را حفظ کند.

بنا بر گزارشی که موسسه تحقیقاتی «بروکینز» امروز، سه‌شنبه ۲۵سپتامبر منتشر کرد، به طور سنتی سطح شرکت رای‌دهندگان در انتخابات میان‌دوره‌ای از انتخابات عمومی پائین‌تر است و نتیجه این انتخابات به شمار شرکت‌کنندگان بستگی دارد.

محبوبیت حزب در افکار عمومی، یکی از عواملی است که می‌تواند رای‌دهندگان را به شرکت در انتخابات تشویق کند. عوامل دیگر، عبارتند از محبوبیت نامزدهای محلی، محبوبیت رئیس‌جمهوری، وضع اقتصاد کشور و همچنین محبوبیت لوایحی که در هر ایالت به رای عمومی گذاشته می‌شود.

بنا به گزارش رسانه‌ها، هسته مرکزی «لیبرال» حزب دمکرات که می‌کوشد به هر قیمت از پیشرفت برنامه‌های رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ جلوگیری کند، فعالان سیاسی را در انتخابات محلی برانگیخته و آنها بیشتر از دولتمردان جمهوری‌خواه، اعانه جمع‌آوری کرده‌اند و در بعضی نظرسنجی‌ها، از رقبای جمهوری‌خواه خود جلوتر هستند.

در انتخابات روز ششم نوامبر، ۴۳۵ کرسی از کرسی‌های مجلس نمایندگان، که دوره نمایندگی آن دوساله است، به رای گذاشته می‌شود. همچنین، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا، و فرمانداری ۳۶ ایالت، در این انتخابات مجددا برگزیده می‌شوند.

ناظران سیاسی می‌گویند هر چند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات میان‌دوره‌ای حضور ندارد، اما در اکثر حوزه‌های رای‌گیری، رقابت اصلی میان حامیان و مخالفان او است.

کارشناسان با اشاره به بازنشستگی ده‌ها نماینده کنگره از حزب جمهوریخواه می‌گویند بدست آوردن ۲۴ کرسی جدید برای حزب دمکرات در انتخابات میان‌دوره‌ای کار دشواری نخواهد بود و اکثریت در این مجلس می‌تواند از دست جمهوری‌خواهان خارج شود.

از ۳۶ کرسی مجلس سنا که در انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر به رای گذاشته می‌شود، ۲۶ کرسی هم اکنون در اختیار دمکرات‌ها قرار دارد. برای به دست آوردن دو کرسی بیشتر در مجلس سنا، نامزدهای حزب دمکرات باید در تمام مسابقات انتخاباتی ماه نوامبر برنده شوند، که به نظر کارشناسان کار آسانی نخواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG