لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۴

روحانی: معتقد به آزادی مسئولانه هستیم


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواهان دسترسی آزاد به اطلاعات شد و گفت در جامعه ای که درآن «دهان ها بسته و قلم ها شکسته می شوند» ، از اعتماد عمومی خبری نخواهد بود.

روحانی روز شنبه درسخنانی در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی گفت دسترسی آزاد به اطلاعات، می تواند توسعه را مسلم سازد و زمینه را برای توسعه اجتماعی آماده کند.

روحانی، که سخنانش از تلویزیون پخش می شد، از تصمیم مقامات به بستن روزنامه ها انتقاد کرد و گفت دولت معتقد است «توقف ها و توقیف ها آخرین راه حل است نه اولین آن.»

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنانش این سوال را مطرح کرد که «چرا برخی مطبوعات دارای دژ پولادین هستند و هیچ کس از قوه اجرایی و قضایی جرات نمی کند به آنها نزدیک شود؟» رئیس جمهوری ایران گفت: «بالاتر از دژ پولادین، این مطبوعات خود را قیم برای دولت، احزاب، حناح ها و حتی مردم می دانند.»

روحانی گفت منتقدین و مخالفان دولت آزاد هستند و خواهند بود، اما اجازه دهید طرفداران دولت نیز از همیت آزادی و امنیت برخوردار شوند.

مقامات قوه فضاییه اخیرا دستور دادند روزنامه های آسمان و بهار به اتهام زیر سئوال کشیدن اصول نظام اسلامی بسته شوند. از سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۵۰ روزنامه و نشریه طرفدار اصلاحات تعطیل شده اند و ده ها روزنامه نگار، اغلب به اتهامات موهومی چون اهانت به مقامات، راهی زندان شده اند.
XS
SM
MD
LG