لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

نگاهی به حملات مرگبار یک دهه اخیر به عبادتگاه‌ها و اماکن مذهبی در جهان


دست‌کم ۴۹ نفر در دو مسجد در نیوزیلند، روز جمعه ۲۴ اسفند، بر اثر تیراندازی فرد یا افرادی که هویت آنها هنوز تایید نشده کشته شدند. حمله‌ای که نخست وزیر نیوزیلند آن را تروریستی خواند.

این نخستین بار نیست که عبادتگاه‌ها یا اماکن مذهبی در نقاط مختلف جهان هدف حملات مرگبار قرار می‌گیرند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نگاهی انداخته است به اینگونه حملات در یک دهه گذشته:

۳۱ اکتبر ۲۰۱۰ – پیکارجویان گروه القاعده در عراق یک کلیسای کاتولیک را در بغداد و هنگام برگزاری مراسم نیایش شبانه هدف حمله قرار دادند و جان ۵۸ نفر را گرفتند.

۱۵ دسامبر ۲۰۱۰ – دو بمبگذار انتحاری گروه جهادی جندالله جلیقه‌های انفجاری خود را نزدیک مسجدی در جنوب شرق ایران فعال و شش فرمانده سپاه پاسداران را کشتند.

۱۶ ژوئیه ۲۰۱۱ – اعضای گروه جندالله با انجام دو حمله انتحاری به یک مسجد دیگر شیعیان در جنوب شرق ایران، جان ۲۷ نفر را گرفته و ۲۷۰ نفر را نیز زخمی کردند.

۵ اوت ۲۰۱۲ – شش عضو معبد سیک‌ها در ایالت ویسکانسن آمریکا توسط یک نژادپرست سفیدپوست کشته شدند. مهاجم که در درگیری با پلیس زخمی شده، اقدام به خودکشی کرد.

۱۸ نوامبر ۲۰۱۴ – دو فلسطینی، چهار نمازگزار یهودی و یک پلیس اسرائیلی را در حمله‌ای به یک کنیسه در شهر اورشلیم با استفاده از تبر، چاقو و سلاح گرم، کشتند.

۳۰ ژانویه ۲۰۱۵ – بر اثر بمبگذاری انتحاری در یک مسجد شیعیان در روستای شکارپور پاکستان ۷۱ تن جان باختند. گروه جندالله مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

۲۰ مارس ۲۰۱۵ – بمبگذاران انتحاری گروه داعش دو مسجد را در صنعا پایتخت یمن منفجر کردند، که بر اثر آن ۱۳۷ تن نفر از نمازگزاران جان خود را از دست دادند.

۱۷ ژوئن ۲۰۱۵ – دیلان روف، جوان ۲۱ ساله آمریکایی معتقد به برتری نژاد سفید، به کلیسایی در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی تیراندازی کرد و ۹ سیاهپوست، از جمله یک کشیش، را هنگام دعا کشت.

۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ – یک مهاجم انتحاری به مسجدی در صنعا پایتخت یمن، که در کنترل شورشیان حوثی است، حمله کرد و ۲۵ نفر را در حال خواندن نماز در روز عید قربان کشت.

۱۲ نوامبر ۲۰۱۶ – بر اثر حمله یک بمبگذار انتحاری وابسته به گروه داعش به زیارتگاه شاه نورانی در ایالت بلوچستان پاکستان، بیش از ۵۰ نفر جان خود را از دست دادند.

۱۱ دسامبر ۲۰۱۶ – مهاجمان انتحاری داعش به نمازخانه کلیسای جامع سنت مارک در قاهره پایتخت مصر حمله کردند. این گروه ادعا کرد جان دست کم ۲۵ نفر را گرفته است.

۱۶ فوریه ۲۰۱۷ – یک مهاجم انتحاری جلیقه انفجاری خود را در میان پیروان و علاقمندان لعل شهباز قلندر در آرامگاه او در ایالت سند پاکستان فعال کرد و ۹۸ نفر را کشت.

۹ آوریل ۲۰۱۷ – به دنبال دو انفجار انتحاری جداگانه در دو کلیسا در شهرهای طنطا و اسکندیه مصر، دست کم ۴۵ نفر کشته شدند. داعش مسئولیت این حملات را پذیرفت.

۱۵ ژوئن ۲۰۱۷ – در حمله به یک مسجد شیعیان در کابل پایتخت افغانستان چهار نفر کشته شدند. رهبر هزاره‌ها، که اکثر آنها مسلمان شیعه هستند، در میان کشته‌شدگان است.

۱ اوت ۲۰۱۷ – یک مهاجم انتحاری با حمله به بزرگترین مسجد شیعیان در ولایت هرات در غرب افغانستان، به سوی نمازگزاران تیراندازی و سپس خود را منفجر کرد و ۹۰ نفر را کشت.

۳ اوت ۲۰۱۷ – مهاجمان انتحاری که چادر به تن کرده و برقع به صورت زده بودند، با حمله به یک مسجد شیعیان در شرق افغانستان جان ۲۷ نفر را گرفتند.

۲۵ اوت ۲۰۱۷ – چهار پیکارجوی مسلح هنگام برگزاری نماز جمعه در یک مسجد شیعیان در کابل، به سوی نمازگزاران حمله کرده و دست کم ۲۸ تن را کشته و ۵۰ تن را زخمی کردند.

۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ – یک مهاجم انتحاری با فعال کردن جلیقه انفجاری خود در مسجد شیعیان کابل جان ۵ نفر را گرفت. حمله در حالی رخ داد که مردم پس از نماز جمعه در حال ترک مسجد بودند.

۲۰ اکتبر ۲۰۱۷ – گروه داعش ادعا کرد با انجام یک عملیات بمگذاری انتحاری در داخل یک مسجد متعلق به مسلمانان شیعه در پایتخت افغانستان، ۳۱ تن را کشته است.

۵ نوامبر ۲۰۱۷ – یک جوان ۲۶ ساله با تیراندازی در کلیسایی در شهر ساترلند اسپرینگز ایالت تگزاس، جان ۲۶ نفر را گرفت و حدود ۲۰ نفر را هم زخمی کرد.

۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ – بر اثر تیراندازی افراد مسلح به مسجدی در شمال صحرای سینا ۳۱۱ نفر کشته شدند. این مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ معاصر مصر است.

۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ – پیکارجویان داعش با حمله به کلیسایی در شهر کویته پاکستان جان ۱۶ نفر را گرفتند.

۲۷ اکتبر ۲۰۱۸ – مرد مسلحی که با ادبیات نامناسب و الفاظ رکیک، اظهارات یهودستیزانه در شبکه‌های اجتماعی داشته، با تیراندازی در کنیسه‌ای در شهر پیتزبورگ جان ۱۱ نفر را می‌گیرد.

۲۷ ژانویه ۲۰۱۹ – دو بمبگذار انتحاری با منفجر کردن خود در یک مراسم دعای گروهی در کلیسای جامع کاتولیک‌ها در جنوب فیلیپین، جان ۲۳ را گرفته و حدود صد نفر را زخمی می‌کند. سه روز بعد فردی با استفاده از نارنجک به مسجدی در حومه شهر زامبوانگا حمله می‌کند و دو معلم دینی را می‌کشد.

۱۵ مارس ۲۰۱۹ – دست کم ۴۹ نفر بر اثر حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند جان خود را از دست می‌دهند. گفته می‌شود مهاجم یا مهاجمان به برتری سفیدپوستان اعتقاد دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG