لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

هجوم بستگان سربازان عراقی ربوده شده توسط «دولت اسلامی» به مجلس


Racehorses galloping in the early morning at Upper Lambourn, southern England
Racehorses galloping in the early morning at Upper Lambourn, southern England

بیش از صد نفر از بستگان سربازان عراقی که نزدیک به سه ماه است به اسارت پیکارجویان «دولت اسلامی» درآمده اند و از سرنوشت‌شان خبری در دست نیست، روز سه‌شنبه به مجلس عراق هجوم بردند.

مقامات مجلس گفتند این عده که بیشترشان از شیعیان بودند، لوازم و تجهیزات مجلس را شکستند، به دو نفر از کارکنان مجلس – که آنها را با نمایندگان مجلس اشتباه گرفته بودند – یورش بردند، و از بیرون رفتن از مجلس خودداری می‌کردند:
«آن‌ها آماده بودند تا هر کسی را که در مقابلشان قرار بگیرد، با ارعاب و تهدید از سر راه کنار بزنند... می‌گفتند: فرزندان ما زیر تلی از خاک مدفون شده‌اند. شما اینجا زیر باد کولر راحت لم داده‌اید، و حتی اسم آن‌ها هم به گوشتان نخورده.»

به گفته این مقام، یک واحد نیروهای ویژه سر رسید و معترضان را به ضرب باتوم از مجلس بیرون راند: «صدای فریاد و نعره و بد و بیراه دادن‌شان را می‌توانستم بشنوم.»
پیکارجویان داعش در آغاز پیشروی در مناطق شمالی و مرکزی عراق در خردادماه، این سربازان را به گروگان گرفته بودند.

سربازان به امید این که با پیکارجویان بر سر آتش‌بس به توافقی برسند، از پایگاه نظامی تکریت خارج شدند؛ ولی پیکارجویان آنها را به اسارت گرفتند و اندکی بعد ادعا کردند ۱،۷۰۰ سرباز را کشته‌اند، و تصاویری از اجساد سربازان را روی اینترنت گذاشتند.

گزارش مستقلی از شمار سربازان کشته‌شده اعلام نشده است.

ساکنان تکریت می‌گویند در خرداد ماه فکر می‌کردند این تعداد به صدها نفر می‌رسد.
کارکنان مجلس گفته‌اند بستگان سربازان قرار بود راجع به سرنوشت آن‌ها در مجلس صحبت کنند. اما ناگهان بیرون ساختمان شروع به اعتراض خشونت‌آمیز کردند و با گذشتن از همه اتاق‌های بازرسی، خود را به داخل مجلس رساندند.

سلیم الجبوری، رئیس مجلس عراق گفته روز چهارشنبه یک جلسه ویژه‌ مجلس را به بحث در این‌باره اختصاص می‌دهد.

یک کارمند مجلس گفت در پی هجوم معترضان به صحن مجلس، بعضی از نمایندگان وحشت‌زده از مجلس خارج شدند و کیف و کت‌شان را جاگذاشتند.

XS
SM
MD
LG