لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۳۰

صلیب سرخ از افزایش تلفات جنگی در جنوب افغانستان خبر می دهد


صلیب سرخ از افزایش تلفات جنگی در جنوب افغانستان خبر می دهد

امدادگران در جنوب افغانستان می گویند تلفات جنگی در پیشاپیش هجوم عمده ناتو در ایالت هلمند رو به افزایش است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز چهارشنبه هشدار داد بسیاری از افغان های مجروح با تاخیر های طولانی در مداوا روبرو هستند . با این حال، صیلب سرخ می گوید تغداد تلفات به اندازه ای که ممکن است با توجه به گستره جنگ انتظار داشت، زیاد نیست.

نیروهای امریکایی و افغان در آماده شدن برای عملیات : " مشارکت" علیه قرار گاه طالبان، به شهر" مرجح" نزدیکتر شده اند.

یک سخنگوی ناتو روز چهارشنبه در بروکسل گفت هدف از عملیات این است که نشان داده شود دولت افغانستان می تواند اقتدار خود را در هر نقطه کشور برقرار کند.

مقامات ناتو و افغان در آغاز غیر نظامیان را تشویق کردند خانه هایشان را در پیشاپیش حمله ترک کنند، اما روز سه شنبه فرماندهان گفتند کسانی که تا کنون نرفته اند باید باقی بمانند.

ارتش همچنین گزارش های رسانه ها را که حاکی است تعداد زیادی از منطقه گریخته اند ارد می کند. در اطلاعیه ناتو که روز سه شنبه انتشار یافت گفته می شود کمتر از ۲۰۰ خانوار از ناحیه ناد علی خارج شده اند.

صلیب سرخ گفت برای درمان بالغ بر ۳۰۰ نفر که جراحات آنها مختصر است، دارو به پست کمک های اولیه خود در مرجح می فرستد.

دو رویدادی دیگر، روز چهارشنبه نیروهای بین المللی در جریان گشت در هلمند بیش از ٣۶۰ کیلوگرم ماری جوانا، ۲۷۰ کیلوگرم بذر ماری جوانا، و بیش از ۹۰ کیلوگرم خشخاش کشف کذدند.

ناتو می گوید دو مظنون به مقامات افغانستان تحویل داده شدند و سربازان مواد مخدر را نابود کردند.

در این میان، سازمان ملل متحد در گزارشی می گوید تولید تریاک در افغانستان در سال ٢٠١٠ احتمالا ثابت خواهد ماند، اما نامساعد بودن هوا ممکن است محصول را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG