لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

واکنش جمهوری اسلامی به اتحادیه اروپا؛ سکوت مقامات بالا، تهدید مقام های میانی


همزمان با توفق وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برای توقف خرید و واردات نفت از ایران، مسوولان جمهوری اسلامی یا سکوت کرده اند و یا برخی مانند محمود احمدی نژاد همچنان تاکید دارند این تحریم ها اثری ندارد.

تا کنون مقام های عالیرتبه ایران واکنشی به تحریم جدید اتحادیه اروپا نشان نداده اند. اتحادیه اروپا امروز تصویب کرد که از طریق توقف خرید نفت و انسداد دارایی های بانک مرکزی ، جمهوری اسلامی ایران را به پای مذاکره بر سر فعالیت هسته ای بازگرداند.

به دلیل مناسبت مذهبی در ایران فعالیت های دولتی تعطیل است با اینحال، برخی مقام های سابق و یا رده میانی، به موج جدید تحریم ها واکنش نشان داده اند.

علی فلاحیان وزیر سابق اطلاعات گفته است قبل از اجرایی شدن تحریم ها، مسوولان صادرات نفت به اروپا را قطع کنند.

کاظم وزیری هامانه وزیر سابق نفت هم به خبرگزاری مهر گفت «تحریم ایران، نفت را گران می کند».

برخی ائمه جمعه هم موضع گیری کرده اند. از جمله، امام جمعه کرمانشاه که گفت «تحریمها علیه ایران نوعی برکت است».

پیش از این محمد کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس که سابقه حضور در سپاه پاسداران را دارد، گفته بود «تحریم نفتی، بستن تنگه هرمز را در پی دارد».

ایران در یک ماه گذشته غرب را به بستن تنگه هرمز تهدید کرده است.

مقامات غربی گفته اند بستن تنگه هرمز را تحمل نخواهند کرد و حتی چین، شریک تجاری ایران هم با بستن تنگه هرمز از سوی ایران مخالف است.

امروز برخی رسانه های نزدیک به دولت ، اعلام کرده اند توافق اروپا برای توقف خرید نفت ایران، بیشتر به ضرر کشورهای تحریم کننده است.

علی آقازاده از فرماندهان سپاه و عضو فعلی کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید «نگران عدم خريد چند ليتر نفت توسط اتحاديه اروپا نيستيم»

این درحالیست که پیش از این ، نشریه وال استریت به نقل از آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده بود بیشترین صادرات روزانه نفت ایران به اروپاست.

برخی از نمایندگان مجلس، از دولت بخاطر ناتوانی در مدیریت وضع اقتصاد کشور گله کرده اند و گفته اند مشکلات موجود بیشتر از اینکه اثر تحریم ها باشد، ناشی از فقدان مدیریت است.

تاکنون مقام های دولتی و حکومتی ایران بارها در مصاحبه با رسانه ها گفتند که تحریم ها بی اثر است اما با تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران، چند ماه است که مسولان جمهوری اسلامی کمتر به تحریم ها اشاره دارند.

آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی بعد از دیداری با کارآفرینان در شهریور ماه گذشته، با اینکه تا امروز دیدارها و سخنرانی هایی که در این مدت داشته، اشاره ای به تحریم ها نکرده است.

این سکوت در برخی دیگر از مقام ها دیده می شود اما محمود احمدی نژاد تنها مسولی است که همچنان مدعیست تحریم ها اثری ندارد. او یکشنبه به شبکه تلویزیونی مکزیک گفت که تحريم بر ملت ايران اثري نداشته و نخواهد داشت.

در هفته های اخیر نابسامانی اقتصادی در بازار ارز و سکه موجب نگرانی هایی شده است.

همچنین رشد گرانی و تورم، فشار بر طبقه متوسط جامعه را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG