لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

واکنش‌ها به برخورد خشونت‌بار با زنان در مشهد؛ علی مطهری: از طالبان تقلید می‌کنیم


حضور زنان در پیرامون ورزشگاه مشهد در حاشیه بازی ایران و لبنان
حضور زنان در پیرامون ورزشگاه مشهد در حاشیه بازی ایران و لبنان

در حالی که فرماندار مشهد پراکنده‌ کردن خشونت‌آمیز زنان از بیرون ورزشگاه را «حواشی» نامیده و شماری از نمایندگان مجلس نیز وزارت ورزش را مسئول این اتفاق دانسته‌اند، برخی چهره‌های سیاسی با انتقاد تند از این رفتار خشن، آن را «تقلید رفتار طالبان با زنان» در ایران نامیده‌اند.

فروش بلیت به زنان، راه ندادن آنها به ورزشگاه و بعد برخورد خشن برای متفرق‌کردن این زنان حتی اعتراض مقامی مثل دادستان کل ایران را که به مخالفت حضور زنان در ورزشگاه مشهور است، به همراه داشت.

محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران با اشاره به سوء مدیریت در مورد این رخداد گفت که «اینکه بلیت بفروشند و مانع از حضور بانوان شوند اصلاً قابل قبول نیست و من این اتفاق را به هیچ وجه قابل قبول نمی دانم و تأیید هم نمی‌کنم.»

دادستان کل ایران در حالی اعتراض کرده که او مرداد ۱۳۹۸ ضمن مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال، درخواست فیفا برای حضور زنان در استادیوم فوتبال را از مصادیق «نفوذ دشمن» توصیف کرده بود.

بسیاری وقایع روز سه‌شنبه ۹ فروردین ۱۴۰۱ را متوجه مسئولان استانی کرده‌اند و معتقدند جو حاکم بر شهر مشهد، زمینه ساز چنین برخوردهایی بوده است.

علی‌اکبر هاشمی جواهری، مدیرکل اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی، اما به صراحت این موضوع را رد کرده و در این باره گفته است: «ما و شورای تامین استان همه گوش‌به‌فرمان و مجری دستوراتی بودیم که از تهران آمد، در آخرین لحظه‌ها قرار شد به این شکل برگزار شود.»

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز تأسف از «اتفاقات فوتبالی اخیر»، به کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها مأموریت داد «به سوء مدیریت و استیفای حقوق بانوان به دلیل رفتار غیرمنطقی در حاشیه دیدار تیم ملی فوتبال ایران مقابل لبنان در ورزشگاه امام رضا» رسیدگی کند.

واکنش به این اتفاق اما تنها محدود به مسئولان و در حد یک اتفاق ناشی از سوء مدیریت باقی نماند.

مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی وزارت کشور در دولت محمد خاتمی، در توییتی با تأکید بر این که «رفتار جمهوری اسلامی روزبه‌روز به امارت اسلامی شبیه‌تر می‌شود»، تلویحا از وجودعلل و عواملی فراتر از سوء مدیریت سخن گفت. او نوشت: «بارزتر از همه، زن‌ستیزی طالبان در افغانستان و حکومت یک‌دست اقلیت در ایران است. زنان را، بعد از فروختن بلیت مسابقه فوتبال تیم ملی با لبنان، به استادیوم راه نمی‌دهند و با گاز اشک‌آور روانه‌ی خانه‌هایشان می‌کنند! چرا؟»

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی که خود مدافع حجاب اجباری است، نیز در انتقاد از برخورد خشونت‌بار روز سه‌شنبه با زنان در مشهد، عنوان کرد که «مایه سرشکستگی برای جمهوری اسلامی است که ابتدا بلیت ورود به ورزشگاه» به زنان «می‌فروشند و بعد، از ورود آنها جلوگیری و برخی را با گاز فلفل پذیرایی می‌کنند. رییس‌جمهور به‌عنوان مجری قانون اساسی، رئیس قوه قضاییه به‌عنوان مدعی‌العموم و نمایندگان مشهد در مجلس به عنوان مدافعان حقوق ملت باید اقدام کنند و در اسرع وقت وجوه دریافتی بازپرداخت و خاطیان مجازات شوند.»

او تأکید کرد: «به‌جای سرزنش طالبان در موضوع رفتار با زنان، رفتار آنها را تقلید می‌کنیم!»

سردار پاشایی، قهرمان پیشین کشتی فرنگی جهان و عضو کمپین «اتحاد برای نوید»، از شهروندان خواست «اگر فیلمی از برخورد مأموران و پاشیدن اسپری و یا احیانا بازداشت» افراد دارند، برایش بفرستند تا طی نامه‌ای مدارک را به فیفا ارسال کنند.

او با انتقاد از فرافکنی مقامات و سکوت ورزشکاران، در توییتی با تأکید بر این که «زنان دوباره از ورود به ورزشگاه محروم شدند،، نوشت: « مدیر کل گفت دستور از تهران آمده است، ورزشکاران و مربیان نیز طبق معمول خندیدند و اعتراضی نکردند. ما امروز نامه ای را به فیفا خواهیم فرستاد و تا روزی که مسئولان یک حکومت آپارتایدی سر خم نکنند در کنار زنان ایران اعتراض را ادامه خواهیم داد.»

یگانه خدامی، روزنامه‌نگار در ایران، با تأکید بر این که تاکنون معتقد بوده فوتبال به عنوان «دلخوشی مردم» باید برقرار باشد، اظهار داشت: «الان می‌گویم کاش فیفا تمام فیلم‌های برخورد با زنان را ببیند و فوتبال ایران را تعلیق کند.»

اظهارنظر المیرا شریفی، مجری شناخته‌شده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که گفته «فیفا هنوز بیدار نشده؟» نیز واکنش‌هایی از سوی مدافعان تندرو جمهوی اسلامی برانگیخت و به گفته خودش به خاطر آن اظهارنظر برخی او را «وطن فروش و خائن و مزدور» نامیدند.

تصویر توییت المیرا شریفی، مجری صداوسیما درباره فیفا و حق ورود زنان به استادیوم
تصویر توییت المیرا شریفی، مجری صداوسیما درباره فیفا و حق ورود زنان به استادیوم

سامان زمان‌زاده، تحلیلگر فوتبال نیز با انتقاد از سکوت فوتبالیست‌های ایران در قبال برخورد خشونت‌آمیز با زنان علاقه‌مند به این ورزش، در توییتی نوشت: «اقلا تکلیف من روشن شد: این تیم ملی ایران نیست، تیم آخونداست.»

جواد حیدریان، روزنامه‌نگار در ایران، نیز تأکید کرد: «بازیکنان فوتبال اگر نسبت به فاجعه مشهد و پاشیدن اسپری فلفل به صورت زنان و راه ندادنشان به ورزشگاه‌ها موضع صریح نگیرند و محکوم نکنند، بازیکن تیم ملی نیستند، بلکه بخشی از پروپاگاندای جمهوری اسلامی هستند.»

علی محمدی‌نیا، یکی از کاربران توییتر، با اشاره به محرومیت زنان طی ۴۳ سال گذشته «از بدیهی‌ترین حقوق مدنی خود»، نوشت: «حالا هم علی‌رغم قول و قرارشان با فیفا، بدعهدی کرده و زنان را با گاز اشک‌آور پراکنده کرده‌اند» و «اتفاقا تعلیق فوتبال ایران بهترین راه حل است.»

هدیه کیمیایی، روزنامه‌نگار اجتماعی با اشاره به اظهارات عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال ایران که گفته «اخبار نگران‌کننده‌ای از تصمیمات فیفا و ای‌اف‌سی به گوش می‌رسد» این خبر را «مسرت‌بخش» توصیف کرد و با امیدواری نسبت به آینده نوشت: «در ایران آینده، در کنار مردان سرزمین‌مان برای تشویق تیم ملی‌مان به استادیوم خواهیم رفت.»

اما پگاه بنی‌هاشمی، کارشناس حقوقی، در اظهارنظری متفاوت نوشت: «چرا هميشه خواستار يک نيروی قهريه خارجی برای رفع مشكلات داخلی هستيم؟ فيفا، حمله نظامی… نقش اصلی را تک‌تک شهروندان بايد ايفا كنند؛ مردان ايرانی بايد به اين درک برسند كه بدون زنان جامعه معلول است. مشكل اصلی جامعه ما اين نكته است با گفتن تحريم فوتبال فرافكنی نكنيم.»

سعیده فتحی، دبیر ورزشی مجله همشهری جوان با بیان این که «نادان را از هر طرف بنویسیم نادان است»، عنوان کرد: «وقتی فیفا روی ورود تماشاگران زن حساس است چرا فدراسیون، مشهد را که اتفاقا آنها هم روی زنان خیلی حساسند به عنوان میزبان انتخاب کردند؟! گویا فدراسیون فوتبال هم بدش نمی‌آید تعلیق شویم!»

یک روزنامه‌نگار دیگر به نام میلاد علوی نیز به انتشار و حذف یک خبر نادرست در خبرگزاری ایسنا اشاره کرد و نوشت: «به گواه عکاسان و خبرنگاران حاضر در استادیوم «امام رضا» مشهد، هیچ زنی به عنوان تماشاگر وارد استادیوم نشده» و «این مصداق دروغگویی برای فریب فیفا است.«

امید توشه، روزنامه‌نگار با بازتاب بخشی از بیانیه فدراسیون فوتبال مبنی بر این که «متأسفانه برخی افراد سودجو در حاشیه برگزاری این مسابقه اقدام به چاپ و فروش بلیت‌های جعلی به برخی از آقایان و بانوان فوتبال دوست نمودند که طبیعتاً امکان ورود با استفاده از این بلیت‌ها وجود نداشته است»، این اظهارات را «وقاحت غیر قابل اندازه‌گیری» نامید.

و مریم شکرانی، روزنامه‌نگار اقتصادی نیز با طرح سوالی مبنی بر اینکه این در کدام کشورها زنان اجازه ورود به استادیوم ندارند،‌ ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به چالش کشاند.

XS
SM
MD
LG