لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

واکنش‌ کاربران به قتل «هولناک» داریوش مهرجویی و همسرش: یادآور «قتل‌های زنجیره‌ای» دهه ۷۰ است


داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر
داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر

واکنش‌ها به قتل داریوش مهرجویی، فیلم‌ساز مشهور سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر، نویسنده و دستیار کارگردان، ادامه دارد و برخی با یادآوری مرگ مشکوک کیومرث پوراحمد در چند ماه گذشته، آن را دنباله «قتل‌های زنجیره‌ای» دگراندیشان دانسته‌اند.

در ادامه واکنش‌ها به قتل زوج سینماگر، مریم شکرانی روزنامه‌نگار، روند پوشش خبری واقعه را مورد بررسی قرار داده و آن را «اتفاق عجیب» دانسته و گفته است: «فرازدیلی "ساعت حدود ۹ شب" توییتی منتشر کرده است مبنی بر اینکه مهاجران افغانی تلاش کرده‌اند از همسر مهرجویی زورگیری کنند. روزنامه اعتماد "ساعت ۱۱.۵۵ شب" صفحه یک خود را با یکی از تیترهای اصلی منتشر می‌کند که با همسر مهرجویی درباره سرقت سنتور از خانه‌شان مصاحبه کرده است! کانال بیسیمچی مدیا و صابرین نیوز اولین رسانه‌هایی هستند که خبر قتل داریوش مهرجویی را منتشر می‌کنند. ساعت چند؟ "ساعت حدود ۱۲.۴۵ دقیقه شب"؛ سایر رسانه‌ها خبر را به نقل از تسنیم در ساعت حدود یک نیمه شب" منتشر می‌کنند.»

شاهین نجفی، خواننده معترض، قتل داریوش مهرجویی و همسرش را «خبر بسیار شوک‌آور» دانسته و پرسیده «آیا این ادامه قتل‌های زنجیره‌ای است؟»

همچنین عمادالدین باقی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر، «قتل هولناک داریوش مهرجویی فیلمساز برجسته ایران و همسرش» را «دقیقا به سبک قتل داریوش فروهر و همسرش» قلمداد کرده و افزوده است: «قطعا پیام واضحی در یادآوری قتل‌های زنجیره‌ای دهه ۷۰ دارد.»

او تأکید کرده است: «با تداعی قتل دو داریوش و همسرانشان به یک شیوه، در پی القای چه پیامی هستند؟ شتابزدگی در قضاوت می‌تواند اهداف شوم قاتلان را محقق کند.»

باقی توصیه کرده است که «دستگاه‌های ذی‌ربط در همین آغاز، با مشارکت افراد و نهادهای مورد اعتماد جامعه در روند تحقیق، راه را برای پذیرش نتایج تحقیق و جلوگیری از پیچیده و شبهه‌ناک شدن پرونده که خواست قاتلان تبهکار است، بگشایند.»

سینا قنبرپور، روزنامه‌نگار، با اشاره به ویژگی‌های محل قتل گفته است: «شهرک زیبادشت؛ محله‌ای نیست که هر کسی بتواند در آن تردد کند. در این شهرک افرادی که از مقامات کشوری و لشگری باشند هم سکونت دارند. یعنی این گونه نیست که آن جا وسط ناکجاآباد باشد.»

به گفته او، ورودی بخش مرکزی این شهرک «دو دروازه دارد. سیستم این شهرک‌ها به گونه‌ای است که حتی سرایدار مهمان داشته باشد باید ابتدا صاحب ویلا تایید کند و شهرک زیبادشت شمالی نیز «مجهز به دوربین مداربسته است.»

فنبرپور تأکید کرده که «عامل یا عاملان باید برای ورود به شهرک مقدماتی را پشت سر گذاشته باشند و اگر فرض کنیم عامل یا عاملان همان کسانی بوده‌اند که مرحوم وحیده محمدی‌فر درباره آنها در اینستاگرامش نوشته، بنابراین سابقه تردد آنها در این شهرک قابل ردزنی است.»

امین ثابتی، تحلیلگر، قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر را یادآور «قتل‌های زنجیره‌ای» دانسته و گفته است: «آخوند را هم که می‌شناسید، تا دنیا شلوغ می‌شود شروع به شلنگ تخته انداختن می‌کند.»

سعید پرسا، نویسنده نیز عنوان کرده است: «بعد از قتلِ خودکشی‌خوانده‌شده کیومرث پوراحمد، در نبود روزنامه‌نگاری آزاد، تحلیل قتل کیومرث، خاکمال شد و حالا قتلِ داریوش مهرجویی و همسرش ممکن است دوباره خاکمال شود. ما ظاهرا با پروژه‌ جدید قتل‌‌های زنجیره‌ای مواجهیم و فقط نمی‌دانیم چطور باید اخبار را به هم متصل کنیم.»

حامد قریب، روزنامه‌نگار نیز گفته است: «این همه امنیت را چماق کردید و بر سر ما کوبیدید؛ این بود امنیت‌تان؟!

قتل داریوش مهرجویی ۸۴ ساله و همسرش وحیده محمدی‌فر ۵۴ ساله در ویلای شخصی در زیبا دشت شهرستان فردیس با انتشار هم‌زمان گفت‌وگوی روزنامه اعتماد با همسر مهرجویی ابعاد و ابهامات بیشتری به این ماجرا داده است.

مقامات نیروی انتظامی استان البرز هرگونه گمانه‌زنی را رد کرده و این قتل را «اقدام وحشیانه» نامیده‌اند. همچنین، خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده که تا ظهر روز یک‌شنبه «چهار مظنون بازداشت شده‌اند» که به نوشته این خبرگزاری «هیچ‌کدام تبعه خارجی نیستند.»

حمید هداوند، فرمانده نیروی انتظامی استان البرز گفته «این قتل توسط فرد یا افراد ناشناس، با ضربات سلاح سرد به گردن و اعضای بدن رخ داده ولی هنوز انگیزه قتل مشخص نیست.»

به گفته او، «قتل آقای مهرجویی و همسر ایشان در ساعات پایانی شنبه شب، ۲۲ مهر از سوی دختر مرحوم مهرجویی به پلیس اطلاع داده شده و مأموران در حال بررسی جزئیات این قتل هستند.»

XS
SM
MD
LG