لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

ادامه واکنش چهره‌های سرشناس ایرانی به سرکوب معترضان در ایران


از سمت راست: شهره آغداشلو، فیروز نادری، نازنین بنیادی، اندی مددیان
از سمت راست: شهره آغداشلو، فیروز نادری، نازنین بنیادی، اندی مددیان

در پی اعتراضات مردمی در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین در ایران آغاز شد و به سرعت به اعتراض به سیاست‌های رژیم و مقامات ارشد حکومت گسترش پیدا کرد، برخی چهره‌های سرشناس ایرانی در داخل و خارج از کشور واکنش نشان داده اند.

فیروز نادری، دانشمند سرشناس ایرانی ساکن آمریکا از مردم خواسته تا پیامی را که او برای سفیر آمریکا در آلمان نوشته برای مقامات آمریکایی بفرستند. آقای نادری نوشته است: «واژه های حمایت آمیز قابل قدردانی است اما تأثیرگذار نیست. اگر ابزاری برای بازگرداندن اینترنت دارید لطفا فوری اقدام کنید. جمهوری اسلامی معترضان را می کشد و آنها نمی توانند بدون دسترسی به ابزار ارتباطی سریع متحد و هماهنگ شوند.»

شهره آغداشلو، بازیگر مشهور ایرانی، با اشتراک ویدئویی از اعتراضات مردم در ایران نوشت: «بار دیگر مردم در شهرهای بزرگ ایران به خیابان ها ریخته اند تا نه تنها پیگیر حقوق اولیه انسانی خود شوند بلکه به افزایش نجومی قیمت بنزین در ایران اعتراض کنند که با هیچ منطقی جور در نمی آید چون ایران یکی از بزرگترین صادرکننده های نفت در جهان است.»

نازنین بنیادی، بازیگر هالیوود و فعال حقوق بشر، از اعتراضات سراسری مردم در ایران حمایت کرد. خانم بنیادی در اعتراضات پیشین نیز با همکاری سازمان عفو بین الملل تلاش کرده بود خواسته های مردم ایران را به گوش جهانیان برساند.

مازیار جبرانی، بازیگر و کمدین مشهور ایرانی با اشتراک چند ویدئو از رویدادهای اخیر ایران، از قطع اینترنت و کشتار مردم در جریان اعتراض به قیمت بنزین نوشته و گفته از مردم ایران حمایت می کند.

اندی مددیان، خواننده ایرانی نیز با اشتراک ویدئوی ترانه «با من باش» که آن را با «جان بون جووی» اجرا کرده بود نوشته که همیشه کنار مردم خواهد بود. آنها این ترانه را که به انگلیسی و فارسی است در اوج اعتراضات سال ۸۸ منتشر کرده بودند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

تصاویر ویدئویی و گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی ماموران دست کم هفت نفر در شهرهای شیراز، بهارستان، کرج، شهریار، بهبهان، مریوان، و سیرجان کشته شده‌اند.​ اما هنوز از هویت آنها اطلاعی در دست نیست.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده در ایران، روز شنبه ۲۵ آبان ، ضمن بازنشر توئیت یک سال و نیم قبل خود، خطاب به مردم ایران نوشت ایالات متحده در کنار شما است.

جمهوری اسلامی شنبه شب اینترنت را در شهرهای بزرگ قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG