لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

در آستانۀ تشدید تحریمها: خرید عمدۀ شکر توسط ایران


ایران، پنج هفته پیش از ماه رمضان، پنجاه هزار تُن شکر خام از برزیل خریده است
ایران، پنج هفته پیش از ماه رمضان، پنجاه هزار تُن شکر خام از برزیل خریده است

با آغاز اعمال تحریمهای شدیدتر علیه ایران، تنها راه خرید کالا برای آن کشور، پرداخت نقدی خواهد بود.

با نزدیکتر شدن زمان تشدید تحریمها علیه جمهوری اسلامی، ایران می کوشد با افزایش واردات شکر در آستانۀ ماه رمضان تا اندازه ای نیازهای این ماه را تأمین کند. با اعمال تحریمهای شدیدتر علیه ایران، آن کشور باید تمامی واردات خود را به نقد بخرد. اکنون نیز خرید محصولات گوناگون وارداتی برای ایران دشوار است، زیرا با تحریمهایی که علیه آن کشور اعمال شده، تجارت و تبادلات بانکی با سختی انجام پذیراست. با آنکه فراورده های غذایی درمیان اقلام تحریم غرب علیه ایران نیست، محدودیتهای انتقال و پرداخت پول، فعالیت شرکتهای ایرانی را دردایرۀ بین المللی بانکها بسیار مشکل کرده است.

سازمان دولتی توسعۀ تجارت ایران میزان خرید فراورده های غذایی خود را افزایش داده است.
ایران طی ده روز اخیر پنجاه هزار تُن شکر خام از برزیل خریده و به گفتۀ منابع خبری، برای پنجاه هزار تن دیگر شکر هم پیشنهاد مناقصه داده تا این میزان را هم طی ماه آیندۀ میلادی- ژوئیه- بخرد. یک منبع خبرهای تجاری خاورمیانه می گوید که دولت ایران اکنون از شرایط مطلوب برای انجام تجارت بین دولتی برخوردار است و بنابراین آمادۀ تبادل تجاری با کشورهایی است که آمادگی و امکان همکاری تجاری با ایران را دارند.

سازمان توسعۀ صادرات ایران تا همین چند سال قبل یکه تاز خرید و واردات کالا به ایران بود و با کناره گیری اجباری بخش خصوصی، میزان خرید و واردات خود را افزایش خواهد داد. یک منبع خبری که نخواست نامش فاش شود، می گوید این سازمان اخیراً چند محموله شکر خریده است اما از اظهار نظر در این مورد که طی ماههای آینده چه مقدار دیگر شکر خواهد خرید، خودداری کرد.

ناظران و تحلیلگران اقتصادی می گویند تحریم بانک مرکزی ایران سبب شده که میزان تورم و در نتیجه فشار بر مردم برای تهیۀ اقلام ضروری بیشتر شود، زیرا تهیۀ کالاهای اساسی و آذوقه دشوارتر شده است و حتی از این هم دشوارتر خواهد شد. بهای کالاهای اساسی در پی اعمال سیاستهای یارانه ای محمود احمدی نژاد افزایش فراوان یافته و همچنان در حال افزایش است.

یک منبع خبری اروپایی می گوید تجارت با ایران به سبب فاصله ای که میان نرخهای رسمی با نرخهای بازار آزاد وجود دارد، پیچیده است و اضافه می کند که واردات شکر با نرخ کنونی ارز در بازار، توجیه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر، تغییرنرخ ارز، کار خریداران بخش خصوصی را سخت می کند، چون باید اعتبار نامه ارائه دهند؛ اعتبارنامه ای که مطابق نرخ رسمی ارز تهیه شده باشد.
XS
SM
MD
LG