لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۰

منتقد سیاست ایران برای بازی‌نکردن با ورزشکاران اسرائیلی؛ رفتن «ملایی» نشان داد چه کسانی دروغ می‌گویند


رسول خادم رئیس پیشین فدراسیون کشتی ایران (نفر وسط) منتقد سیاست جمهوری اسلامی درباره بازی نکردن با ورزشکاران اسرائیلی است.
رسول خادم رئیس پیشین فدراسیون کشتی ایران (نفر وسط) منتقد سیاست جمهوری اسلامی درباره بازی نکردن با ورزشکاران اسرائیلی است.

رسول خادم رئیس پیشین فدراسیون کشتی، که پیشتر نیز بر لزوم رقابت ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیل تاکید کرده بود، به ماجرای سعید ملایی و متعاقب آن تعلیق فدراسیون جودو واکنش نشان داد و گفت که «از دست دادن سعید ملایی نشان داد چه کسانی [به] دروغ گفتند که همه چیز امن و امان است و هیچ مشکلی نخواهیم داشت!»

سعید ملایی جودوکار ملی پوش ایران بود که در جریان مسابقات جهانی جودو، در مرحله نیمه نهایی وزن ۸۱ کیلوگرم از حریف بلژیکی شکست خورد تا با حریف اسرائیلی در فینال روبرو نشود. دارنده مدال طلای جهان در رده بندی نیز ناباورانه از حریف گرجستانی خود شکست خورد و پس از آن، راهی آلمان شد.

رئیس پیشین فدراسیون کشتی در جوابیه‌ای که در سایت میزان وابسته به قوه قضائیه روز یکشنبه ۷ مهرماه منتشر شد، نوشت که او به رغم سکوتش، در جریان گزارش‌‌های دروغ کسانی که با مسئولان ورزش جهان ملاقات کرده‌اند، بوده است.

اگر چه در این جوابیه نامی از این افراد و مدیران ورزش ایران برده نشده است، اما احتمالا منظور خادم رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، و سفرش به سوئیس برای دادن گزارش‌هایی است که در رسانه ها نتیجه آن رضایت بخش منعکس می شد.

خادم از دست دادن سعید ملایی را نتیجه گزارش‌های نادرست و دروغگویی سیاسیون فعال در ورزش به دستگا‌ه‌های نظارتی و رسانه‌ها دانسته و گفته است که مشکل ناشی از گزارش‌های «غیرواقع آقایان، هر لحظه ممکن است گریبان ورزشکاران و ورزش ما را بگیرد.»

سعید ملایی در حاشیه مسابقات جهانی توکیو اعلام کرد مقامات ورزش ایران از او خواسته بودند مقابل حریف اسرائیلی قرار نگیرد، فدراسیون جهانی جودو با انتشار بیانیه ای از تعلیق کلیه فعالیت‌های فدراسیون جودو ایران خبر داد.

اما جوابیه رسول خادم در رابطه با گزارشی است که سایت میزان منتشر کرده و مدعی شده بود که فدراسیون کشتی برای مسابقات جهانی بوداپست طی مکاتبه با اتحادیه جهانی، هتل محل اسکان فردی را که مقیم خارج از کشور بوده را رزرو کرده است.

رسول خادم چندی پس از آن که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بر لزوم مبارزه نکردن ورزشکاران ایرانی مقابل ورزشکاران اسرائیلی تاکید کرد‌، از ریاست فدراسیون کشتی استعفا داد.

استعفای خادم پس از نتایج ضعیف کشتی در مسابقات جهانی بوداپست بود و رئیس پیشین فدراسیون کشتی اگر چه دلیل استعفای خود را مشکلات اقتصادی و امکانات در فدراسیون کشتی اعلام کرد اما این استعفا در حالی بود که او پیشتر در اسفندماه سال ۹۶ هم در انتقاد به سیاست جمهوری اسلامی در قبال مسابقه ورزشکاران ایرانی مقابل ورشکاران اسرائیلی‌ چندین بار استعفا داده بود.

خادم پیش از استعفا نامه‌های متعددی به مسئولان بالادست نوشته بود. بارها و بارها از احتمال محرومیت بلند مدت فدراسیون کشتی و ورزش ایران سخن گفت، اما به صورت رسمی هیچ گاه پاسخی دریافت نکرد.

حتی استعفای گروهی کادرفنی و روسای هیات های استانی کشتی هم کارساز نبود. در ادامه، جمعی از کشتی گیران و مربیان نامه ای به رهبر ایران نوشتند و با اشاره به این که خطر محرومیت ورزشکاران و مربیان ایرانی را تهدید می‌کند، از او خواستند که به شورای امنیت ملی دستور دهد تا از راه دیپلماسی این مشکل برطرف شود.

ورزشکاران ایرانی از زمان انقلاب سال ۵۷ از رویارویی با ورزشکاران اسرائیل خودداری می‌کنند. این مساله در چند سال اخیر موجب حساسیت فدراسیون‌های جهانی شده است و به همین دلیل ورزشکاران ایرانی عموما زمانی که قرار است با ورزشکاران اسرائیل رقابت کنند، به بهانه‌هایی چون مصدومیت یا بیماری از دیدار با آن‌ها خودداری می‌کنند.

همچنین پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در حمایت از سعید ملایی، جودوکار ایرانی با فدراسیون بین‌المللی جودو همراه می‌‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG