لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

رادوان کاراجیچ: به خاطر اشاعه صلح سزاوار ستایش هستم


رادوان کاراجیچ، رهبر سابق صرب های بوسنی که به اتهام جنایات جنگی در جریان جنگ بوسنی در دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی سازمان ملل متحد محاکمه می شود روز سه شنبه گفت نه تنها به خاطر مشارکت در جنگ بوسنی در دهه ۱۹۹۰ میلادی مستحق محکومیت نیست، بلکه باید به خاطر تلاش هایش در جهت اشاعه صلح مورد تقدیر قرار گیرد.

دادگاه رسیدگی به پرونده این جنایتکار جنگی روز سه شنبه در لاهه آغاز شد. کاراجیچ که خود دفاع از پرونده اش را بر عهده گرفته در جریان جلسه خونسرد بود و گاهی لبخند می زد. او که از روی یک متن از پیش آماده شده می خواند گفت «برای پرهیز از جنگ هر آنچه که در توان یک انسان است انجام دادم». او ادعا کرد که در «کاهش رنج مردم موفق بوده است».

اظهارات اخیر رادوان کاراجیچ خشم مسلمانان بازمانده نسل کشی بوسنی را برانگیخته است. دادستان ها رهبر سیاسی ۶۷ ساله و مغز متفکر حملات صرب ها به مسلمانان در جریان جنگ بوسنی طی سال های ۱۹۹۲ تا ۹۵ را به جنایت جنگی متهم می کنند. در جریان این جنگ حدود ۱۰۰ هزار انسان جان باختند. در صورت محکومیت در دادگاه، مجازات حبس ابد در انتظار کاراجیچ خواهد بود.

رادوان کاراجیچ در جریان دفاعیات دادگاه روز سه شنبه، خود را مردی «معتدل» و «اهل مدارا» توصیف کرد که پیش از جنگ برای کوتاه کردن موهایش پیش یک سلمانی مسلمان می رفت. او همچنین مسلمانان را به «مهندسی» دو حمله و خمپاره اندازی به بازار سارایوو در سال ۱۹۹۴ و ۹۵ متهم کرد و گفت اولین شاهدش، کلنل روسی «اندری دمورنکو» برای اثبات این ادعا، دست به تحقیق زده است.

دادگاه قبلی رسیدگی به جنایات جنگی نتیجه گرفته بود که نیروهای صرب بوسنی مسئول حمله به بازار سارایوو بودند.

کاراجیچ در سال ۲۰۰۸ در صربستان بازداشت شد. او برای ۱۳ سال فراری بود و مخفیانه زندگی می کرد.

XS
SM
MD
LG