لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

رهبران مذهبی و سیاسی جهان طرح آتش زدن قرآن را محکوم می کنند


رهبران مذهبی و سیاسی در سراسر جهان نقشه یک کشیش محلی آمریکایی برای سوزندان قرآن را محکوم می کنند. آنها از آن می ترسند که این اقدام موجب واکنش تندگرایان در سراسر جهان بشود.

رییس جمهوری اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان و دوست آمریکا، روز پنجشنبه از پرزیدنت اوباما درخواست کرد علیه برنامه کشیش تری جونز در روز شنبه، مداخله کند.

پاکستان هشدار داد که چنین عملی زیان «غیر قابل جبرانی» به صلح جهانی وارد خواهد کرد، در حالی که هند، که سومین جمعیت بزرگ مسلمان جهان را دارد، از آمریکا خواست برای جلوگیری از سوزاندن قرآن «اقدامی قاطع» بعمل آورد.

فرانسه و بریتانیا نیز علیه آتش زدن قرآن سخن گفته اند. و بحرین، مرکز ناوگان پنجم دریایی آمریکا، برنامه کشیش را «شرم آور» نامید. سازمان ملل متحد و واتیکان نیز به انتقاد فزاینده جهانی از چنین عملی پیوسته اند.

خبرگزاری مصری منا به نقل از مرکز اسلامی الازهر می گوید آتش زدن قرآن یک «فاجعه» خواهد بود.

در کابل، پایتخت افغانستان، صدها معترض خشمگین روز پنجشنبه به خیابان ها ریختند، و علیه آمریکا و مسیحیت شعار دادند.

ژنرال دیوید پتریوس فرمانده ارشد نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان هشدار داده است که سوزاندن قرآن می تواند به نیروهای آمریکایی آسیب برساند. فرمانده نیروهای آلمان در افغانستان افزود این حادثه بر خشونت علیه تمام سربازان بین المللی در کشور خواهد افزود.

اف بی آی هشدار داده است تندروهای مسلمان ممکن است با برپا کردن تظاهرات خشونت بار در داخل و خارج آمریکا، در صدد تلافی برآیند.

XS
SM
MD
LG