لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

توافق عراق با شرکت‌های قطری برای اجرای پروژه‌های نیروگاهی و عمرانی


بخش انرژی عراق (آرشیو)
بخش انرژی عراق (آرشیو)

کمیسیون سرمایه‌گذاری ملی عراق و سه شرکت قطری در زمینه اجرای پروژه‌هایی در عراق به ارزش «۹.۵ میلیارد دلار» از جمله ساخت دو نیروگاه که در مجموع ۲۴۰۰ مگاوات برق تولید خواهند کرد، به توافق رسیدند.

بر اساس اخبار منتشر شده در روز یکشنبه ۲۸ خرداد، هولدینگ «یو‌سی‌سی» در بیانیه‌ای اعلام کرد، روز پنجشنبه قرارداد مشارکت ۲۵ ساله‌ای به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار را با کمیسیون سرمایه گذاری عراق، برای ساخت دو نیروگاه امضا کرده‌ است.

کمیسیون سرمایه‌گذاری عراق همچنین با هولدینگ «استثمار» مستقر در دوحه قراردادهایی را به ارزش «۷میلیارد دلار» برای مدیریت بیمارستان‌ها، توسعه دو «شهر جامع جدید»، و ساخت مجموعه‌ای از «هتل‌های ۵ ستاره جدید» با مجموع ۱۰هزار اتاق امضا کرد.

رامز الخیاط، نایب‌رئیس این هولدینگ، گفت: «این شهرها شامل مجتمع‌های مسکونی، ویلاها، مدارس، مجتمع‌های تجاری، مراکز تفریحی و سایر امکانات و خدمات، علاوه بر تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز آنها خواهند بود.»

مشخص نیست که شرکت های قطری یا کمیسیون سرمایه‌گذاری عراق چه مقدار پول را به این پروژه‌ها اختصاص خواهند داد.

این توافقنامه‌ها در جریان سفر روز پنجشنبه امیر حاکم قطر به بغداد امضا شد. وی در این سفر سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در عراق را وعده داد.

این نیروگاه‌ها به کاهش وابستگی عراق به همسایه‌اش ایران برای تامین انرژی مورد نیاز خود کمک خواهند کرد.

عراق برق و گاز مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند. مجموع این واردات «بین یک سوم تا ۴۰ درصد برق» عراق را شامل می‌شود. این امر به ویژه در ماه‌های گرم تابستان که دمای هوا به ۵۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد، به اوج خود می‌رسد.

یکی از شروط ایالات متحده برای اعطای معافیت تحریمی به عراق برای وارد کردن انرژی از ایران این بوده است که عراق به سوی خودکفایی در این زمینه حرکت کند.

در تنظیم این مطلب از گزارش رویترز استفاده شده است

XS
SM
MD
LG