لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۹

وزیر دفاع آمریکا: سفر به عربستان به دليل «مشكلات برنامه‌ریزی» به تعویق افتاد


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در جریان سفر به قطر
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در جریان سفر به قطر

وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید امیدوار است سفرش به عربستان سعودی در آینده نزدیک انجام شود.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه ۱۸ شهریور در جریان گفت‌وگو با خبرنگاران تایید کرد که سفرش به عربستان سعودی به تعویق افتاده است.

آقای آستین گفت: «هنوز تاریخ دقیقی را برای این سفر مشخص نکرده‌ایم؛ ولی باید بگویم ما این سفر را خیلی سریع و در لحظه‌های آخر برنامه‌ریزی کردیم و سعودی‌ها برخی مشکلات مربوط به برنامه‌ریزی دارند و من نمی‌توانم بگویم دقیقا چه مسائلی هستند.»

لوید آستین افزود: «سعودی‌ها متحد کلیدی ما هستند. ما منافع مشترکی در منطقه داریم. ما روی مسائل دشواری با هم کار کرده‌ایم. ما در مسیر پیش رو به آن ادامه می‌دهیم و من مشتاق بازگشت و بازدید [از عربستان] در آینده‌ای نزدیک هستم.»

پیشتر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا در مورد لغو سفر وزیر دفاع آمریکا به پادشاهی عربستان سعودی، گفته بود این سفر به زمانی دیگر موکول شده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، روز پنجشنبه ۱۸ شهریور با ارسال پاسخی کتبی به کامبیز توانا، خبرنگار صدای آمریکا، گفت: «سفر وزیر دفاع به عربستان سعودی به دلیل مشکلات مربوط به زمان‌بندی به تعویق افتاده است. او مشتاق برنامه‌ریزی دوباره این سفر در نخستین فرصت است.»

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، که از ابتدای این هفته راهی خاورمیانه شده است، ابتدا به قطر رفت و به همراه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری حاضر شد. وزیر دفاع آمریکا قرار بود در جریان این سفر به قطر، بحرین، کویت، و پادشاهی عربستان سعودی سفر کند.

پادشاهی عربستان سعودی به تازگی پیمانی دفاعی با روسیه امضا کرد. پیشتر بخش فارسی صدای آمریکا در مورد عواقب احتمالی چنین توافقی در روابط عربستان سعودی و آمریکا، واکنش‌های کاخ سفید، وزارت خارجه، و وزارت دفاع آمریکا را جویا شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در جلسه روز یکم سپتامبر، ۱۰ شهریور، در پاسخ به خبرنگار صدای آمریکا در همین رابطه گفت: «ما با طیفی از شرکا، از جمله رهبران عربستان سعودی، در تماس هستیم. من شما را در رابطه با هرگونه گفت‌و‌گوهای جدید با آنها، به وزارت خارجه [آمریکا] ارجاع می‌دهم.»

متعاقب آن بخش فارسی صدای آمریکا خواستار واکنش وزارت خارجه در این مورد شد. یک سخنگوی وزارت خارجه در پاسخی کتبی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما همچنان از همه شرکا و متحدان‌مان می‌خواهیم، همان‌گونه که ما در بخش ۲۳۱ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم (کاتسا) روشن کرده‌ایم، از هرگونه مبادله عمده جدید با بخش دفاعی روسیه پرهیز کنند.»

سرهنگ دوم آنتون تی. سمرلاث، یکی از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده،‌ پنتاگون، نیز در پاسخی کتبی در همین رابطه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی به شراکت نزدیک و پایدار امنیتی خود ادامه می‌دهند.»

وی همچنین با تایید وجود گفت‌وگوهای مستمر با شرکای سعودی، بر تعهد ایالات متحده نسبت به دفاع عربستان سعودی تاکید کرد و از متحدان ایالات متحده خواست «از هرگونه همکاری دفاعی با روسیه، پرهیز کنند.»

XS
SM
MD
LG