لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

رویترز: نخست‌وزیر قطر با رهبر طالبان دیداری محرمانه داشته است


خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع از مذاکرات محرمانه نخست وزیر قطر با رهبر عالی طالبان خبر داده و آن را نشان‌دهنده تمایل طالبان برای گفتگو در مورد پایان دادن به انزوای آنها توصیف کرده است.

این دیدار در شهر قندهار در جنوب افغانستان بین محمد‌بن عبدالرحمن آل‌ثانی، نخست وزیر قطر، و هبت‌الله آخوند‌‌زاده انجام شد و نخستین دیداری است که رهبر طالبان با یک رهبر خارجی داشته است.

این منبع مطلع به رویترز گفت که دولت جو بایدن نیز در جریان گفتگوها قرار گرفته است و در حال «هماهنگی روی موضوعات مورد بحث» توسط این دو نفر از جمله ادامه گفتگو با طالبان است.

مقامات دولت آمریکا به درخواست رویترز برای واکنش پاسخ نداده‌اند.

این منبع همچنین گفته است که شیخ محمد و هبت‌الله در مورد نیاز به پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان توسط طالبان نیز صحبت کرده‌اند.

هبت‌الله آخوندزاده که یک اسلام‌گرای تندرو است تمایل چندانی برای سازش در احکامش علیه زنان و حقوق بشر نشان نداده است.

ملاقات این رهبر طالبان با شیخ محمد نشان می‌دهد که او آماده است تا راه‌‌حلی برای پایان دادن به انزوای افغانستان و تقویت برنامه‌های امدادی بیابد.

این منبع به رویترز گفته است که شیخ محمد و هیبت‌الله همچنین در مورد تلاش برای رفع بحران انسانی در افغانستان گفتگو کردند.

سازمان ملل متحد می‌گوید حدود سه چهارم از جمعیت ۴۰ میلیون نفری افغانستان به کمک نیاز دارند و هشدار داده است که بودجه در حال اتمام است.

قطر مدت‌ها است که جامعه بین‌المللی را تحت فشار قرار داده است تا با «نقشه راهی» برای به رسمیت شناختن طالبان تعیین کند و استدلال می‌کند که انزوای افغانستان می‌تواند امنیت منطقه را بیشتر به خطر اندازد.

XS
SM
MD
LG