لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

قطر پرداخت «باج» برای آزادی گروگان‌ها در عراق را تکذیب کرد


شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجه قطر - آرشیو
شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجه قطر - آرشیو

دولت قطر تلاش برای پرداخت «باج» در ازای آزادی تعدادی از اتباع آن کشور، از چند عضو خاندان سلطنتی، را که حدود یک سال و نیم پیش در عراق به گروگان گرفته شده بودند رد کرد.

سخنان وزیر خارجه قطر در واکنش به اظهارات روز سه شنبه نخست وزیر عراق بیان شد که از ضبط چند چمدان حاوی صدها میلیون دلار پول نقد در یک هواپیمای قطری در بغداد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حیدر العبادی همچنین گفت که احتمال دارد این پول‌ها به بخشی از توافق اخیر برای آزادی گروگان‌ها مرتبط باشد، که بدون تایید بغداد صورت گرفته است.

وزیر خارجه قطر اواخر روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت، در مورد ارسال پول‌ برای «حمایت از مسئولان برای آزادی گروگان‌های قطری» با بغداد مشورت شده بود .

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی با بیان این که «قطر این مبلغ را از طریق رسمی، شفاف و علنی تامین کرده،» گفت دوحه توافقی خارج از نظارت بغداد با گروه‌های مسلح نداشته است.

مقام‌های دولتی عراق روز جمعه از آزادی ۲۶ گروگان، از جمله چند عضو خانواده سلطنتی قطر، که دسامبر ۲۰۱۵ در حال شکار در صحرایی در جنوب عراق ربوده شده بودند خبر دادند.

برخی شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران را مسئول گروگان گیری دانستند و به گفته مقام‌های عراقی، مذاکراتی بین ایران، قطر و حزب اﻟله لبنان آغاز شد که بیش از یک سال به طول انجامید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG