لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

قطر و چین یک موافقتنامه ۲۷ ساله را برای تحويل گاز طبیعی مایع به چین امضا کردند


علامت شرکت ملی نفت چین

قطر روز سه‌شنبه، ۳۰ خرداد، برای دومین بار طی کمتر از یک سال گذشته برای تحویل مقادیر بزرگ گاز طبیعی مایع به چین با آن کشور به توافق رسید.

به گزارش رویترز، طی این قرارداد ۲۷ ساله‌ که بین شرکت قطر انرژی و شرکت ملی نفت چین (CNPC) امضا شد، چین سالانه ۴ میلیون تن گاز مایع طبیعی از قطر خریداری خواهد کرد.

در این حال به عنوان بخشی از قرارداد، شرکت ملی نفت چین همچنین ۵ درصد سهام از شرکت توسعه شرق پروژه LNG میدان شمالی قطر (پارس جنوبی) را به دست خواهد آورد. شرکت قطر انرژی همچنین اذعان کرد که سایر خریداران آسیایی نیز در حال مذاکره برای مشارکت در سهام این پروژه هستند.

سعد الکعبی، رئیس شرکت «انرژی قطر» گفت: «امضای موافقتنامه‌های مربوطه موجب تقویت روابط محکم با یکی از مهمترین بازارهای گاز در جهان خواهد شد.»

کارشناسان بر این باورند که قاره آسیا به لطف تولید سرشار گاز قطر، در تضمین قراردادهای بلندمدت فروش از اروپا پیشی گرفته به طوری‌که هدف نهایی این پروژه افزایش ظرفیت مایع‌سازی گاز قطر به ۱۲۶ میلیون تن در سال تا سال ۲۰۲۷ است.

بر اساس این گزارش، از آنجایی که جنگ در اوکراین و نیاز به جایگزینی گاز روسیه تقاضای گاز مایع طبیعی را افزایش داده، در میان تیرگی روابط چین با ایالات متحده و استرالیا، قطر به گزینه‌ای جذاب برای سرمایه گذاری در انرژی ـ به ویژه برای غول‌های انرژی چین ـ تبدیل شده است.

قاره اروپا، به مقادیر گسترده‌ای گاز طبیعی مایع نیاز دارد تا جای خالی گاز صادراتی روسیه را پر کند. پیش از هجوم نظامی روسیه به اوکراین آن کشور تأمین کننده حدود ۴۰ درصد از گاز مورد مصرف در اروپا بود.

XS
SM
MD
LG