لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

دفاع تمام‌قد پوتین از برجام: اگر غرب به این روند ادامه دهد شاید جمهوری اسلامی دیگر به تعهدات هسته‌ای خود عمل نکند


رئیس جمهوری روسیه در واکنش به صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی با تاکید بر «لزوم پایبندی همه طرفها به برجام» گفت: «اگر غرب به این روند ادامه دهد شاید ایران نیز دیگر به تعهدات خود عمل نکند.»

ولادیمیر پوتین ۱۶ خرداد‌ماه در نشست با مدیران برخی خبرگزاری‌ها به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: «موضع روسیه این است که همه طرفها به برجام پایبند باشند و تعهدات اضافی از یکدیگر نخواهند چرا که ما از ایران خواسته‌ایم آرامش خود را حفظ کند و به برجام پایبند بماند ولی اگر غرب به این روند ادامه دهد شاید تهران نیز دیگر به تعهدات خود عمل نکند.»

او با متهم کردن غرب و آمریکا به اتخاذ سیاستهای دوگانه در زمینه مسائل ایران افزود: «در اوکراین نیز شاهد هستیم که همین سیاست‌های دوگانه‌ توسط آمریکا و غرب دنبال و توافقهای پیشین نقض می‌شود.»

رئیس جمهوری روسیه در حالی مدعی «سیاستهای متناقض غرب» در قبال مسئله اوکراین است که کشورش بیش از دو سال است خاک اوکراین را مورد تجاوز قرار داده و باعث آوارگی و مرگ صدها هزار اوکراینی شده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری ماهها قبل ولادیمیر پوتین را با اتهام جنایات جنگی و نسل‌کشی علیه مردم اوکراین مواجه و حکم بازداشت او را صادر کرده است.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین در ۱۱ روز نخست تهاجم به اوکراین، تنها در شهر خارکیف بیش از ۴۵۰ غیرنظامی را کشته یا زخمی کرده است.

گفتنی است شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را علیه جمهوری اسلامی تصویب کرد.

شورای حکام، که سی و پنج کشور عضو آن هستند، در این قطعنامه از جمهوری اسلامی خواسته است که گام‌های همکاری با آژانس را که بازوی نظارتی سازمان ملل متحد در امور هسته‌ای است با سرعت بیشتری بردارد و تصمیم اخیرش را برای منع ورود بازرسان باتجربه لغو کند.

به گزارش رویترز و به نقل از دیپلمات ها ۲۰ کشور به نفع این قطعنامه رای دادند، ۱۲ کشور دیگر رای ممتنع دادند، و تنها روسیه و چین با آن مخالفت کردند.

شورای حکام ۱۸ ماه پیش نیز با صدور قطعنامه‌ای جمهوری اسلامی را ملزم کرده بود در مورد ذرات اورانیوم کشف‌شده «با منشأ انسانی» در مکان‌هایی که فعالیت هسته‌ای در آنها پیشتر به آژانس اطلاع داده نشده بود،‌ با تحقیقات آژانس همکاری کند.

XS
SM
MD
LG