لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۹

ملاقات ولادیمیر پوتین با نامزد حزب راست افراطی فرانسه


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه با نامزد جناح راست افراطی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای پوتین به دنبال این ملاقات غیرمنتظره با مارین لوپن از جناح راست افراطی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، گمانه زنی ها مبنی بر اینکه او قصد دارد به نفع خانم لوپن در این انتخابات تأثیر بگذارد را رد کرد.

مارین لوپن ساعاتی پیش از ملاقات با ولادیمیر پوتین، از مجلس دوما در روسیه دیدار کرده بود. خانم لوپن در دیدار با اعضای مجلس دوما از روسیه خواست تا در راستای جلوگیری از «جهانی‌شدن» و «بنیادگرایی اسلامی» با فرانسه همکاری کند.

از آنجا که مواضع سیاسی خانم لوپندر برخی موارد به کرملین نزدیک است، برخی ناظران گمانه زنی کرده اند که روسیه به دنبال تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه است.

اما آقای پوتین این اظهارات را بی اساس خوانده و گفته است «ما به هیچ‌وجه به دنبال تأثیرگذاری بر وقایع نیستیم اما این حق را برای خود قائل هستیم که با نمایندگان تمام قدرت های سیاسی ملاقات کنیم، همانطور که همکاران ما در اروپا و آمریکا این کار را انجام می دهند.»

خانم لوپن در چندین سفر خود به روسیه با قانونگذاران روس ملاقات کرده است. مسکو نیز با وجود تنش ها میان روسیه و غرب بر سر بحران اوکراین و سوریه، بارها میزبان احزاب راست افراطی اروپا بوده است.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۳۹۶) برگزار می‌شود و دو نفر اول در روز هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) با یکدیگر رقابت می‌کنند. انتظار می رود خانم لوپن یکی از دو نفری باشد که وارد این رقابت نهایی خواهند شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG