لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رسما به «اختلاس» متهم شد


فرانسوا فیون در کنار همسرش پنلوپه - ژانویه ۲۰۱۷
فرانسوا فیون در کنار همسرش پنلوپه - ژانویه ۲۰۱۷

فرانسوا فیون نامزد راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز سه شنبه به چند مورد اختلاس متهم شد. او گفته است با این وجود به کمپین خود ادامه خواهد داد.

آقای فیون تنها کاندیدای جمهوری پنجم فرانسه است که همزمان با انجام تحقیق درباره اتهامات مجرمانه علیه وی، در مبارزات انتخاباتی شرکت دارد. اتهامات علیه او عمدتا بر محور استخدام همسر و پنج فرزندش در سمت دستیار پارلمانی از محل بودجه عمومی به گزارش نیویورک تایمز او پس از پیروزی در انتخابات اولیه در ماه نوامبر وارد رقابت شد اما در ماه ژانویه پس از انتشار گزارشی درباره اتهامات همسر وی، کمپین آقای فیون دچار تنش شد.

آقای فیون متهم است صدها هزار یورو به «پنه لوپه» همسر خود برای یک شغلی پارلمانی پرداخته است اما رسانه ها می گویند چنین شغلی اصلا وجود ندارد. پیش از این همسر آقای فیون در سال ۲۰۰۷ به روزنامه «تلگراف» گفته بود که هرگز به عنوان دستیار پارلمانی همسرش، ادعایی که فرانسوا فیون می کند، کار نکرده است.

بعد از اتهامات مطرح شده، آقای فیون اتهامات را «ترور سیاسی» نامید و گفته بود دست از نامزدی در انتخابات بر نمی دارد.

از زمان انتشار اتهامات به او، هرچند فیون ۶۳ ساله وضعیت خود را در نظرسنجی ها تثبیت کرده اما شواهد جدید رسانه ای حاکی است که حواشی موجود، وضعیت او را در سطحی پایین نگاه داشته است.

فرانسوا فیون زمانی که اولین رسوایی علیه او انتشار یافت گفت در صورتی که دادگاه او را مجرم تشخیص دهد از انتخابات کناره می گیرد.

پس از اولین افشاگری نظرسنجی ها نشان داد که فیون در اولین دور انتخابات در ۲۳ آوریل حذف می شود.

اگر چنین شود رقابت به امانوئل مکرون نامزد مستقل و میانه رو و مارین لوپن نامزد راست های افراطی ، کاندیداهایی خارج از احزاب اصلی در دور دوم رای گیری در هفتم مه واگذار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG