لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

سود و زیان روسیه از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران


در حالیکه ناظران معتقدند توافق هسته ای با ایران به دلیل پایین آوردن قیمت نفت ممکن است به زیان روسیه باشد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه جهانیان را ترغیب کرده است دستیابی به این توافق را جشن بگیرند .

به گزارش رویترز، پوتین روز سه شنبه ۲۳ تیر، در بیانیه ای گفت: «جهان اینک می تواند نفس راحتی بکشد» و افزود: «توافق، همکاری هسته ای غیرنظامی بین روسیه و ایران را تقویت خواهد کرد و در نبرد با تروریسم در خاورمیانه کارساز خواهد بود.»

سرگئی لاوروف وزیر خارجه نیز روشن ساخت که روسیه انتظار دارد به دلیل حمایت از توافق هسته ای، پاداشی دریافت کند. به سخن دیگر، به گفته رویترز، واشنگتن باید برنامه های خود را برای برقراری سامانه های پدافند موشکی در اروپا کنار بگذارد.

لاوروف گفت: «احتمالا همه ما بیاد داریم که پرزیدنت اوباما در آوریل ۲۰۰۹ در پراگ گفت اگر مساله برنامه اتمی ایران حل شود، آن وقت دیگر نیازی به ایجاد سامانه پدافند موشکی در اروپا نخواهد بود.»

لاوروف همچنین گفت امکان دارد روسیه بزودی فروش اسلحه به ایران را آغاز کند، علیرغم آن که تحریم تسلیحاتی ایران تا ۵ سال دیگر برقرار خواهد بود.

او گفت: « در پنج سال آینده تحویل اسلحه به ایران تحت شرایطی ممکن خواهد شد.»

رویترز می گوید روسیه توافق را عاملی برای گشودن راه فروش سامانه های پدافند موشکی به ایران و دریافت قراردادهای جدید انرژی اتمی می بیند. اما از سوی دیگر، ورود دوباره نفت ایران به بازارها و زیانی اقتصاد روسیه، که به شدت به درآمدهای نفت متکی است، آینده را برای مسکو با ابهاماتی روبرو می سازد.

رویترز می گوید برخی از ناظران اظهار نظر کرده بودند که روسیه واقعا خواهان توافق اتمی نبود، بیشتر به دلیل تاثیر آن بر قیمت های نفت و این نگرانی که در صورت بهبود مناسبات ایران با آمریکا، مسکو نفوذ جهانی خود را از دست خواهد داد.

XS
SM
MD
LG