لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

جوایز پولیتزر امشب اهدا می شود


فیلیپ کنیکات (راست) که برای واشنگتن پست قلم می زند، سال گذشته برای دید انتقادی اش جایزه پولیتزر را دریافت کرد.
فیلیپ کنیکات (راست) که برای واشنگتن پست قلم می زند، سال گذشته برای دید انتقادی اش جایزه پولیتزر را دریافت کرد.

دانشگاه کلبمیا هر سال برگزار کننده مراسم جایزه پولیتزر است. این جایزه نامش را از جوزف پولیتزر، روزنامه نگار و ناشری به وام گرفته که ثروتش را برای ایجاد دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کلبمیا وقف کرد.

مراسم نود و هشتمین دوره اعطای جوایز پولیتزر، معتبرترین جایزه مطبوعاتی آمریکا در رشته های مختلف از جمله گزارش خبری، عکاسی، و ادبیات، دوشنبه شب در نیویورک برگزار می شود.

دانشگاه کلمبیا، برگزارکننده مراسم و اعطاکننده جوایز پولیتزر است که در ۱۴ رشته از جمله روزنامه نگاری، نمایش موسیقی، شعر و کتاب به برندگان اهدا می شود.

عنوان جایزه پولیتزر برگرفته از نام جوزف پولیتزر، روزنامه نگار و ناشری است که بخش بزرگی از ثروت خود را برای ایجاد دانشکده روزنامه نگاری در دانشگاه کلبمیا وقف کرد. هیئتی ۱۹ نفره از سردبیران و مدیران نشریات و شخصیت های دانشگاهی، برندگان جوایز در رشته های مختلف را تعیین می کنند.

در ذهن کسانی که مراسم امسال پولیتزر را دنبال می کنند، این پرسش مطرح می شود که آیا هیئت، از گزارش هایی که براساس افشاگری ادوارد اسنودن، کارمند قراردادی پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا، تهیه شده قدردانی می کند و به آنها جایزه ای می دهد یا نه.

گلن گرینوالد (Glenn Greenwald) و لورا پویتروس (Laura Poitras)، اولین خبرنگارهایی که در روزنامه انگلیسی گاردین گزارشی درباره افشاگری های ادوارد اسنودن نوشتند، و بارتون گلمن (Barton Gellman) از روزنامۀ واشنگتن پست که اسنودن اسنادی را در اختیارش گذاشته بود، جمعه گذشته جایزه مطبوعاتی جورج پولک (George Polk) را دریافت کردند.

دریافت جایزه پولیتزر می تواند توجه و قدردانی که روزنامه ها و وبسایت های خبری بزرگ و کوچک، در شرایط فشار مالی و محدودیت های بودجه ای کنونی، به شدت به آن احتیاج دارند را برایشان به ارمغان بیاورد.

سال گذشته نشریه سان سنتینل (Sun Sentinel) چاپ فلوریدا، برای یک گزارش تحقیقی درباره مأموران پلیس که در ساعات خارج از مأموریت زندگی شهروندان را به خطر می اندازند، موفق به کسب این جایزه شد.

گزارشگران وبسایت اخبار هواشناسی (Inside Climate News) در بروکلین نیویورک هم برای پوشش خبری در مورد کاستی های قوانین حاکم بر خطوط لوله نفتی آمریکا جایزه پولیتزر را تصاحب کردند.
XS
SM
MD
LG