لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

برای نخستین بار یک نوشتار اینترنتی برنده جایزه پولیتزر شد


برای نخستین بار یک نوشتار اینترنتی برنده جایزه پولیتزر شد
برای نخستین بار یک نوشتار اینترنتی برنده جایزه پولیتزر شد

جایزه معتبر پولیتزر، برای نخستین بار در تاریخ اهدای این جوایز به یک قطعه نوشتاری که هرگز روی کاغذ چاپ نشده و داستان خبری که فقط از طریق اینترنت قابل خواندن بوده است اهدا شد.

دوگزارشگر از گروه کارکنان رسانه اینترنتی و غیر انتفاعی «پرو پابلیکا» برنده جایزه رشته «خبرنگاری کشوری» جوایز پولیتزرشدند. این دوگزارشگر، گزارش جامعی درباره «وال استریت» و کج کاری های دست اندرکاران این مرکز مالی مهم ایالات متحده آمریکا که در نهایت موجب بروز بحران های اقتصادی موجود در این کشور شده است نوشته اند.

جوایز پولیتزر هرساله از طرف دانشگاه کلمبیا در نیویورک به چهارده رده بندی مختلف در رشته خبرنگاری و هفت رده بندی مختلف در رشته هنر به برندگان آن اهدا می شود و هریک از این برندگان مبلغ ١٠ هزار دلار نیز به عنوان جایزه نقدی دریافت می کنند.

سال گذشته نیز قوانین اهدای جوایزپولیتزر به صورتی تغییر پیدا کرد تا خبرنگاران بتوانند از هرگونه وسیله و ابزار قابل استفاده برای انعکاس اخبار و آثار خود استفاده کنند. از جمله پیامک های تلفنی، ویدیو، مولتی میدیا و وسایل و ابزار فعل و انفعالی و تعاملی.

امسال روزنامه لس آنجلس تایمز و نیویورک تایمز هریک دو جایزه روزنامه نگاری پولیتزر را به خود اختصاص دادند. لس آنجلس تایمز برای افشای حقایق و رسواسازی در رابطه با فساد کارکنان و روسای بخشی از دستگاه های دولتی ایالت کالیفرنیا که به خود حقوق های کلانی پرداخت می کردند و نیز یک جایزه برای عکاسی هنری.

روزنامه نیویورک تایمز هم توانست در رده بندی گزارشگری بین المللی ،برای مقاله ای که نقائص و کمبودهای دستگاه های قضایی روسیه را به نمایش می گذارد و هم چنین در بخش مقالات اقتصادی ، دوجایزه پولیتزر دریافت کند.

برای نخستین بار در تاریخ ٩٥ ساله اهدای جوایز پولیتزر، جایزه رده بندی نخستین گزارش اخبار مهم روز به کسی اهدا نشد. اما «کارول گازی » ودو همکار دیگر او از روزنامه واشنگتن پست توانستند جایزه نخستین عکس چاپ شده در رابطه با اخبار مهم روز را به دست آورد. گازی تنها روزنامه نگاری است که تا امروز توانسته است در مجموع چهار بار برنده جایزه پولیتزرباشد.

جنیفر ایگان جایزه ادبی بهترین نوول سال را برای «گون اسکوآد» از آن خود ساخت و جایزه بهترین اثردراماتیک سال به نمایش «کلیبورن پارک» نوشته بروس نوریس تعلق گرفت.

کی رایان جایزه بهترین مجموعه شعر سال پولیتزر را از آن خود ساخت و در رشته موسیقی «ژو لانگ» برای ساختن آهنگ های اپرای «مادام مارسفید» در اپرای بوستون برنده جایزه پولیتزر شد. امسال جوایز دیگری هم در رشته های تاریخ و بیوگرافی به برندگان آن اهدا شد.

XS
SM
MD
LG