لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

زیمرمن بیگناه شناخته شد


شنبه شب هیات منصفه دادگاهی در فلوریدا جان زیمرمن متهم به قتل ترایوان مارتین نوجوان ۱۷ ساله سیاهپوست را بیگناه شناخت.

زیمرمن سال گذشته هنگامی که مشغول حفاظت از مجموعه مسکونی خود بود با این نوجوان درگیر شد و وی را به ضرب گلوله کشت. بعد وی مدعی شد که جانش در خطر بوده و از جان خود دفاع کرده است. مادر زیمرمن هیسپنیک و پدر او سفید پوست است. طرفداران مارتین زیمرمن را متهم کرده اند که وی به دلایل نژادی به مارتین حمله کرده و نه دفاع از خویش. هیات منصفه از شش زن سفید پوست تشکیل شده بود.

بلافاصله بعد از اعلام رای خانواده و طرفداران مارتین ناخشنودی خود را از رای اعلام کردند و جمعیتی در خارج از دادگاه به طور مسالمت جویانه ای علیه نتیجه دادگاه تظاهرات کردند.

تظاهرات پراکنده ای نیز در برخی دیگر از شهرهای امریکا از جمله سانفرانسیسکو علیه این رای برگزار شد، که هزاران کیلومتر از فلوریدا فاصله دارد. این تظاهرات عمدتاً آرام بود ، اگرچه چند پنجره شکسته شد و چند آتش سوزی کوچک نیز صورت گرفت.
جسی جکسون و اَل شارپتون فعالان حقوق مدنی از طریق توئیترهای خود از مردم خواستند آرامش خود را حفظ کنند.

زیمرمن در اواخر فوریه سال گذشته در حالی که مشغول گشت زنی در منطقه مسکونی خود بود مارتین را دید و به پلیس تلفن کرد، بعد از اتومبیل خود خارج شد، مارتین را تعقیب کرد و با او درگیر شد که به کشته شدن مارتین انجامید. توجه رسانه ها به این موضوع موقعی جلب شد که ادعای وی از طرف پلیس بدون چالش پذیرفته شد و وی آزاد گردید.

دادستانان و وکلای مدافع زیمرمن روز جمعه به ارائه مدارک و شواهد و دفاع خود پایان دادند و هیات منصفه بعد از ۱۶ ساعت بررسی رای به بیگناهی زیمرمن داد.
دادستانان می گفتند زیمرمن با توجه به سیاهپوست بودن مارتین و فرض بر این که وی قصد مشکل آفرینی دارد به وی حمله کرده است و زیمرمن می گفت او در دفاع از خودش به مارتین حمله کرده و وی را کشته است. زیمرمن همچنین گفته است در درگیری که با مارتین داشته او سر وی را بر سطح بتونی پیاده رو کوفته و وی را زخمی کرده بود.

در فلوریدا قانونی وجود دارد که به «در زمین خود بایست» معروف است که به مردمی که از جان خود ترسان باشند اجازه می دهد با سلاح از خود دفاع کنند.
XS
SM
MD
LG